Solarny odstraszacz kretów – zastosowanie

Krety swoje żerowiska mają pod ziemią. Drążą tunele, niszcząc strukturę ziemi, tworzą kopczyki ziemi na powierzchni naszych trawników. Kopczyki te oszpecają wygląd naszych ogrodów i działek, wydrążone przez krety korytarze odsłaniają korzenie posadzonych przez nas roślin oraz sprawiają, że ziemia bardziej nasiąka wodą.

Solarny odstraszacz kretów jest innowacyjnym rozwiązaniem, pozwalającym odstraszyć niepożądane przez nas zwierzęta, nie wyrządzając przy tym im fizycznej krzywdy. Oprócz kretów jest to urządzenie, które idealnie nadaje się do odstraszania norek, myszy.

Dzięki zastosowaniu solarnego odstraszacza kretów rezygnujemy z używania chemicznych substancji, które mogłyby być szkodliwe dla zwierząt domowych lub hodowlanych. Odstraszacze solarne gryzoni sprawdzają się doskonale w pobliżu ogródków warzywnych lub klombów osadzonych kwiatami. Ponadto urządzenie takie sprawdza się idealnie na każdym trawniku.

Solarny odstraszacz kretów, nornic i innych gryzoni może również działać jak lampa ogrodowa. Światło, które jest emitowane przez takie urządzenie może efektownie oświetlać nasz ogród wieczorem, tworząc przy tym niepowtarzalny klimat i miłą atmosferę.

Działanie solarnego odstraszacza kretów

W zależności od modelu solarny odstraszacz gryzoni, działa na zasadzie emitowania drgań lub ultradźwięków o odpowiedniej częstotliwości. Solarny odstraszacz kretów wytwarza dźwięki o częstotliwości 400 Hz w 30 – sekundowych interwałach. Trzeba pamiętać, że szkodniki żyjące pod ziemią, bardzo słabo widzą, natomiast mają bardzo wyczulony na każdy dźwięk słuch. Przyrząd odstrasza szkodniki, dla których emitowane dźwięki są trudne do zniesienia.

Za pomocą jednego urządzenia możemy ochronić teren o powierzchni do 600 metrów kwadratowych. Warto pamiętać, iż zasięg działania solarnego odstraszacza gryzoni uzależniony jest również od gleby w jakiej zostanie zamontowany. Sucha, piaskowa gleba lub też duża liczba kamieni czy korzeni może w znaczny sposób obniżyć zasięg działania tego urządzenia. W takim wypadku należy zastosować ich więcej na działce lub w ogrodzie.

Kopce wykopane przez kreta na trawniku, a także działanie solarnego odstraszacza kretów, rodzaje, ceny i sposób działania
Solarny odstraszacz kretów krok po kroku, czyli rodzaje, działanie oraz ceny za odstraszacze

Aby zapewnić optymalny efekt działania odstraszacza gryzoni należy go ustawić najbliżej skupisk szkodników. Działanie odstraszacza na krety lub nornice nie jest odczuwalne dla nas ludzi, dlatego nie będzie nam przeszkadzać. Zamontowany w górnej części panel solarny pozwala na zmagazynowanie energii słonecznej w umiejscowionym w urządzeniu akumulatorze. Odstraszacz solarny może być zamontowany zarówno na trawniku, jak i w pobliżu grządek uprawnych. Urządzenie jako takie jest odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią i deszczem, jednak nie należy go narażać na silne strumienie wody, i zanurzenie np. w oczkach wodnych lub bajorkach.

Jak zamontować solarny odstraszacz kretów?

Solarny odstraszacz kretów należy umiejscowić w takim miejscu, aby padało na niego jak najwięcej promieni słonecznych, przez jak najdłuższy okres dnia. Nie należy ustawiać odstraszacza pod krzewami, drzewami, ponieważ przerwiemy wtedy ekspozycję świetlną, przez co wbudowane wewnątrz akumulatory nie będą w odpowiednim stopniu naładowane. W efekcie urządzenie przestanie działać.

Nie powinniśmy umieszczać urządzenia w miejscu, w którym ktoś może się o niego potknąć, bo może to doprowadzić do uszkodzenia. Ponadto powinniśmy uważać na uszkodzenie urządzenia w trakcie np. koszenia trawy. Zalecane jest, aby pierwsze uruchomienie urządzenia nastąpiło w godzinach porannych, tak aby solar umieszczony na górze mógł dostatecznie długo ładować wbudowany wewnętrzny akumulator niezbędny do prawidłowego działania odstraszacza.

Musimy pamiętać, że może minąć kilka dni, zanim szkodniki wyniosą się z naszej działki lub ogrodu. Jeżeli urządzenie nie będzie już potrzebne, bo gryzoni już nie ma, to należy je wyjąć z gleby. Ilość urządzeń służących do odstraszania nornic, kretów i innych gryzoni uzależniona jest od naszych potrzeb i od skali zniszczeń w naszym ogrodzie, lub na działce. Dlatego warto niekiedy zaopatrzyć się w kilka odstraszaczy, tak aby skutecznie przepłoszyć szkodniki, które narażone na dyskomfort będą szukały innego lokum do wędrówek i żerowania. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o odstraszaczu na myszy.

Dzięki takiemu urządzeniu nasz ogród może być nie tylko skutecznie broniony przez inwazją gryzoni, ale również może się pięknie prezentować po zmroku. Zarówno elektroniczny dżwiękowy, jak i solarny, oraz odstraszacz kun do samochodu i odstraszacz na myszy możemy kupić w każdym sklepie lub markecie ogrodniczym, lub w Internecie. W sieci znajdziemy wiele opinii, porad osób zgromadzonych na stronach forum ogrodniczego, którzy służą swoją wiedzą i doświadczeniem innym, mniej zaznajomionym z tematem użytkownikom.

ikona podziel się Przekaż dalej