Szarynka grzybieniówka - zamieszkała w oczku wodnym? Jak pozbyć się szkodnika?
Co zrobić, jeśli na pięknych nenufarach pojawiają się czarne miny lub dziury, zaś niektóre liście żółkną i robią się brzydkie? Oczko wodne jest nieestetyczne, a piękne lilie wodne tracą swój urok. Winę za ten stan może ponosić szarynka grzybieniówka, chrząszcz, który żeruje na grzybieniach. Szkodniki w oczku wodnym są trudne do zwalczenia, gdyż nie możemy zabić życia w stawie przy pomocy chemicznych oprysków. Doradzimy, jak pozbyć się szarynki lub ograniczyć jej liczebność.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach.
Szarynka grzybieniówka
Jakie szkodniki bytują w oczku wodnym
Osoby, które zakładają oczko wodne w ogrodzie, wyobrażają sobie piękny wygląd unoszących się na wodzie nenufarów i sądzą, że staw będzie wyglądał jak na pięknych zdjęciach. Niestety rzeczywistość wygląda tak, że oczko wodne wymaga wiele pracy, szczególnie nad zapewnieniem mu równowagi biologicznej. W przeciwnym razie pojawią się szkodniki, które sprawią, że staw przestanie budzić zachwyt.
Prawidłowa równowaga biologiczna sprawi, że żaden szkodnik nie namnoży się, zagrażając całemu ekosystemowi. W oczku wodnym żerują różne szkodniki, jak:
- ślimaki,
- szarynka grzybieniówka,
- mszyce,
- nimfa świtezianka,
- omacnica.
Jak wygląda szarynka grzybieniówka
Szarynka grzybieniówka jest chrząszczem z rodziny stonkowatych. Osiąga długość do 8 mm. Jest to niepozorny szary owad o brunatnych pokrywach skrzydeł i nieco jaśniejszym przedpleczu i głowie. Pokrywy skrzydeł mają ciemnożółtą obramówkę. Żółte są również nogi owada. Larwy szarynki są ciemne na grzbiecie i żółte od spodu. Przypominają kształtem larwy stonki ziemniaczanej.
Owad dorosły zimuje w trzcinach lub resztkach roślinnych w pobliżu oczka wodnego. Przez całe lato samice składają jaja na liściach grzybienia. Z jaj wylęgają się larwy żerujące na liściach. Owad przechodzi przez stadium jaja, larwy, poczwarki i owada dorosłego. Żadne ze stadiów owada nie umie pływać. Całe życie spędzają na liściach lilii wodnych. Owady dorosłe umieją ślizgać się na wodzie.
Zasiedla stojące zbiorniki wodne, gdzie rosną jej rośliny żywicielskie, czyli grążel żółty i grzybień biały. Owad ten jest bardzo uciążliwy dla posiadaczy oczek wodnych, które zdobią piękne lilie wodne. Owady dorosłe wygryzają w liściach dziury o regularnych brzegach, zaś larwy drążą w liściach tunele. Lilie wodne wyglądają, jakby były chore i poplamione czarnymi plamami. Wskutek żerowania owada lilie wodne żółkną i gniją. Oczko wodne traci swą estetykę i urok.
Skuteczne sposoby zwalczania szarynki grzybieniówki w oczku wodnym
Dlaczego opryski chemiczne nie są stosowane przeciw szarynce
Szkodniki te są bardzo trudne do usunięcia. W zbiornikach wodnych gospodarczych, gdzie nie ma ryb ani pożytecznych stworzeń, stosuje się preparaty chemiczne. Niestety chemiczne opryski są wykluczone w ogrodowym stawie czy w oczku wodnym, gdyż tego rodzaju preparaty będą zabójcze dla ryb i wszelkiego życia w wodzie.
Urok oczka wodnego zależy od bytujących w nim roślin, owadów i zwierząt. Dlatego też opryski chemiczne nie mają sensu. Są także nieskuteczne, gdyż nie są w stanie zabić wszystkich owadów, zaś w następnym sezonie szkodniki wyklują się ponownie.
Bardzo ważne jest zachowanie równowagi ekologicznej w stawie. Szarynka grzybieniówka ma sporo naturalnych wrogów. Zarówno owady dorosłe jak i jaja i larwy są zjadane przez ryby, żaby, ptaki i inne owady. Dlatego też w oczku wodnym, gdzie panuje równowaga i bogate życie wodne, nie ma możliwości nadmiernego namnażania się szkodników. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania turkucia podjadka w ogrodzie.
Skuteczne sposoby domowe, aby zwalczyć szarynkę grzybieniówkę
Jedyne skuteczne sposoby usunięcia owada to ograniczanie liczby larw przez usuwanie porażonych liści oraz owadów dorosłych i larw. Ręczne usuwanie owadów nie jest łatwe, z uwagi na trudność dostania się do liści. W zależności od wielkości oczka wodnego można zbierać larwy z liści ręcznie w gumowych rękawicach. Owad dorosły nie umie pływać, dlatego też zrzucony z liścia do wody, ginie.
Można również ostrożnie przyciągać zakażone liście przy pomocy grabi. Zdanie to jest ryzykowne, z uwagi na folię pokrywającą oczko wodne. Grabiami można uszkodzić folię, która jest trudna do naprawienia. Należy zaopatrzyć się w lekkie, plastikowe grabie.
Można również wykorzystać fakt, że żadna z form owada nie umie pływać i spłukać je do wody przy pomocy węża ogrodowego. Owady te giną także w czasie ulewnego deszczu. Najlepiej raz w tygodniu spłukać liście lilii wodnych strumieniem wody.