Szarynka grzybieniówka

Jakie szkodniki bytują w oczku wodnym

Osoby, które zakładają oczko wodne w ogrodzie, wyobrażają sobie piękny wygląd unoszących się na wodzie nenufarów i sądzą, że staw będzie wyglądał jak na pięknych zdjęciach. Niestety rzeczywistość wygląda tak, że oczko wodne wymaga wiele pracy, szczególnie nad zapewnieniem mu równowagi biologicznej. W przeciwnym razie pojawią się szkodniki, które sprawią, że staw przestanie budzić zachwyt.

Prawidłowa równowaga biologiczna sprawi, że żaden szkodnik nie namnoży się, zagrażając całemu ekosystemowi. W oczku wodnym żerują różne szkodniki, jak:

  • ślimaki,
  • szarynka grzybieniówka,
  • mszyce,
  • nimfa świtezianka,
  • omacnica.

Jak wygląda szarynka grzybieniówka


Szarynka grzybieniówka jest chrząszczem z rodziny stonkowatych. Osiąga długość do 8 mm. Jest to niepozorny szary owad o brunatnych pokrywach skrzydeł i nieco jaśniejszym przedpleczu i głowie. Pokrywy skrzydeł mają ciemnożółtą obramówkę. Żółte są również nogi owada. Larwy szarynki są ciemne na grzbiecie i żółte od spodu. Przypominają kształtem larwy stonki ziemniaczanej.

Owad dorosły zimuje w trzcinach lub resztkach roślinnych w pobliżu oczka wodnego. Przez całe lato samice składają jaja na liściach grzybienia. Z jaj wylęgają się larwy żerujące na liściach. Owad przechodzi przez stadium jaja, larwy, poczwarki i owada dorosłego. Żadne ze stadiów owada nie umie pływać. Całe życie spędzają na liściach lilii wodnych. Owady dorosłe umieją ślizgać się na wodzie.

Polecane opryskiwacze w super cenie!

Zasiedla stojące zbiorniki wodne, gdzie rosną jej rośliny żywicielskie, czyli grążel żółty i grzybień biały. Owad ten jest bardzo uciążliwy dla posiadaczy oczek wodnych, które zdobią piękne lilie wodne. Owady dorosłe wygryzają w liściach dziury o regularnych brzegach, zaś larwy drążą w liściach tunele. Lilie wodne wyglądają, jakby były chore i poplamione czarnymi plamami. Wskutek żerowania owada lilie wodne żółkną i gniją. Oczko wodne traci swą estetykę i urok.

Skuteczne sposoby zwalczania szarynki grzybieniówki w oczku wodnym

Dlaczego opryski chemiczne nie są stosowane przeciw szarynce

Szkodniki te są bardzo trudne do usunięcia. W zbiornikach wodnych gospodarczych, gdzie nie ma ryb ani pożytecznych stworzeń, stosuje się preparaty chemiczne. Niestety chemiczne opryski są wykluczone w ogrodowym stawie czy w oczku wodnym, gdyż tego rodzaju preparaty będą zabójcze dla ryb i wszelkiego życia w wodzie.

Owad szarynka grzebieniówka oraz jej zwalczanie w zbiornikach wodnych, rozpoznawanie i szkodliwość
Szarynka grzebieniówka, szkodnik zbiorników wodnych oraz jej rozpoznanie, wygląd i zwalczanie krok po kroku

Urok oczka wodnego zależy od bytujących w nim roślin, owadów i zwierząt. Dlatego też opryski chemiczne nie mają sensu. Są także nieskuteczne, gdyż nie są w stanie zabić wszystkich owadów, zaś w następnym sezonie szkodniki wyklują się ponownie.

Bardzo ważne jest zachowanie równowagi ekologicznej w stawie. Szarynka grzybieniówka ma sporo naturalnych wrogów. Zarówno owady dorosłe jak i jaja i larwy są zjadane przez ryby, żaby, ptaki i inne owady. Dlatego też w oczku wodnym, gdzie panuje równowaga i bogate życie wodne, nie ma możliwości nadmiernego namnażania się szkodników. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania turkucia podjadka w ogrodzie.

Skuteczne sposoby domowe, aby zwalczyć szarynkę grzybieniówkę

Jedyne skuteczne sposoby usunięcia owada to ograniczanie liczby larw przez usuwanie porażonych liści oraz owadów dorosłych i larw. Ręczne usuwanie owadów nie jest łatwe, z uwagi na trudność dostania się do liści. W zależności od wielkości oczka wodnego można zbierać larwy z liści ręcznie w gumowych rękawicach. Owad dorosły nie umie pływać, dlatego też zrzucony z liścia do wody, ginie.

Można również ostrożnie przyciągać zakażone liście przy pomocy grabi. Zdanie to jest ryzykowne, z uwagi na folię pokrywającą oczko wodne. Grabiami można uszkodzić folię, która jest trudna do naprawienia. Należy zaopatrzyć się w lekkie, plastikowe grabie.

Można również wykorzystać fakt, że żadna z form owada nie umie pływać i spłukać je do wody przy pomocy węża ogrodowego. Owady te giną także w czasie ulewnego deszczu. Najlepiej raz w tygodniu spłukać liście lilii wodnych strumieniem wody.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny