Szubak - rozpoznawanie i zwalczanie uciążliwego szkodnika
Niechciane szkodniki pojawiają się bardzo często w domach, ogródkach i innych miejscach, które zamieszkiwane są przez ludzi. Jednym z nich jest szubak Smirnova, który tak jak szubak dwukropek zalicza się jako skórnikowate. Jeśli zobaczymy te chrząszcze w domu, natychmiast powinniśmy przystąpić do zwalczania szubaka. Jednak jak powinno walczyć się z tymi larwami i dorosłymi chrząszczami? Sami zobaczmy.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach.
Szubak Smirnova - czym charakteryzują się szkodniki spotykane w domu
Szubak Smirnova - Attagenus smirnovi, znany również jako brązowy chrząszcz dywanowy, jest chrząszczem, który zalicza się razem ze swoim bliskim kuzynem szubakiem dwukropkiem - Attagenus pellio, pod skórnikowate - Dermestidae. Do tej rodziny zaliczanych jest około 1000 gatunków niedużych chrząszczy, których ciała są owalne lub wydłużone. W samej Polsce możemy spotkać się z około 40 gatunkami tych chrząszczy.
Warto wspomnieć także o tym, że dorosłe już chrząszcze bardzo dobrze latają, przez co nie ma dla nich problemu z przemieszczaniem się do innego budynku. Właśnie dlatego możemy spotkać się z tym żukiem w domu, w muzeum, czy innym budynku. Zanim jednak zaczniemy zwalczać te czarne robaki w domach, warto dowiedzieć się, jak one wyglądają.
Otóż larwy szubaka Smirnova - Attagenus smirnovi są koloru brązowego i dokładnie widać na nich segmenty, z których są zbudowane. Dorosłe już chrząszcze osiągają 2,304 mm długości, co czyni je bardzo ciężko zauważalnymi. Całe osobniki są bardzo ciemne, niemalże czarne, ale ich pokrywy przybierają jasnobrunatny kolor, na którym pojawia się żółto-złociste owłosienie. Musimy również pamiętać, że samice szubaka są większe od samców.
Chrząszcze w domu - jak rozwija się larwa szubaka i jak szkodzą żuki w domu
Larwa Attagenus smirnovi - jaki jest jej cykl rozwojowy
Czarne robaki w domu mogą pojawiać się bardzo często, zwłaszcza gdy będą panowały odpowiednie dla nich warunki cieplne. Powinniśmy wiedzieć, że szubak Smirnova - Attagenus smirnovi najlepiej rozwija się, gdy temperatura powietrza wynosi około 24oC. W naszym kraju jest to właśnie przyczyną tego, że chrząszcze są w domach, a nie na zewnątrz budynków.
Powinniśmy wiedzieć, że dorosła samica tego szkodnika jest w stanie złożyć 50-60 jaj. Sam cykl rozwojowy, a właściwie jego długość, nie jest łatwa do określenia, ponieważ zależy od tego, jaka temperatura jest w pomieszczeniu oraz jaki dostęp do pożywienia ma owad. Z reguły rozwój larw może trwać 6-18 miesięcy.
W momencie, gdy larwy się wylęgną, mają one zaledwie 0,5 mm długości i przebywają one wtedy w szczelinach. Już w momencie, gdy są gotowe do przepoczwarzenia, ich długość zwiększa się do około 8-10 mm. Należy jednak zaznaczyć, że larwy, które już się przeobrażą, będą żyły jedynie przez kilka tygodni, bo ich proces życiowy jest dużo krótszy niż proces życiowy larw. Co więcej, po przeobrażeniu, chrząszcze zajęte są już poszukiwaniami partnera przy pomocy feromonów płciowych, które wydzielane są z gruczołów, a także rozmnażaniem. Sprawdź także ten artykuł z poradami na temat zwalczania chrabąszcza majowego.
Szubak Smirnova - jak żeruje chrząszcz w domu
Jeśli mamy obawy, czy w naszym dom nie zalęgły się larwy szubaka Smirnova - Attagenus smirnovi, w pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się, jak wygląda ten szkodnik, a następnym krokiem powinno być zorientowanie się, jak właściwie przebiega jego żerowanie i co jest jego pożywieniem.
Zacznijmy więc od tego, że larwy szubaka Smirnova - Attagenus smirnovi żywią się różnymi produktami. Należą do nich między innymi mąka, nasiona, suszone rośliny, sucha karma do zwierząt, ale również produkty, które mają pochodzenie zwierzęce, czyli np. futro, skóra czy pióra. Z kolei osobniki dorosłe nie potrzebują pokarmu, ponieważ zużywają one jedynie to, co zgromadziły, kiedy były jeszcze larwami.
Te czarne robaki w domu nie stanowią aż tak wielkiego ryzyka. Oczywiście przynoszą one szkody, natomiast nie są tak wielkie, ponieważ szkodniki te są w stanie jedynie zniszczyć tkaniny, a także zanieczyścić nasze jedzenie swoimi odchodami. Natomiast sprawa wygląda zupełnie inaczej w muzeach, w których są herbaria, kolekcje owadów, a także występują futra, wełna czy pióra. Te małe szkodniki mogą zniszczyć całe eksponaty, które są ich pożywieniem.
Zwalczanie szubaka w domu - jak zlikwidować czarne robaki w domu
Zwalczanie szubaka - co zrobić, gdy pojawią się żuki w domu
Zwalczanie szubaka - Attagenus smirnovi nie należy wcale do najłatwiejszych, ponieważ te skórnikowate owady są bardzo małe i wielokrotnie jest je ciężko zlokalizować. Warto też zaznaczyć, że w domu, gdzie nie robią aż tak poważnych szkód, możemy nawet nie wiedzieć o ich istnieniu.
Jednak jeśli już zauważymy te larwy i chrząszcze w domu, powinniśmy przejść do zwalczania. Najprostszym, ale nie bardzo skutecznym sposobem na zwalczanie szkodników jest dokładne odkurzanie wszelkich wnęk, luk, spękań i szczelin, ponieważ w nich mogą zalęgać się larwy tego chrząszcza.
Pamiętajmy jednak o tym, że rozwiązanie to nie jest zbyt skuteczne, szczególnie jeśli w grę wchodzą różnorodne eksponaty w muzach. Właśnie wtedy powinniśmy przystąpić do zastosowania mocniejszych środków, jakimi są firmy, które zajmują się unicestwianiem owadów tego pokroju. Tylko w ten sposób możemy pozbyć się szubaka Smirnova - Attagenus smirnovi ze swojego domu lub też z muzeum.
Szubak Smirnova a szubak dwukropek - szkodniki z rodziny skórnikowatych
Szubak Smirnova - Attagenus smirnovi to nie jedyny szubak, którego możemy spotkać na swojej drodze. Bardzo często spotykanym szubakiem jest również bliski krewny szubaka Smirnova, mianowicie szubak dwukropek - Attagenus pellio. Warto więc poznać oba te gatunki i wiedzieć czym się one żywią.
Szubak Smirnova i szubak dwukropek, należą do tego samego rodzaju, natomiast łatwo je od siebie rozróżnić, o ile mowa o formach dorosłych tych chrząszczy. Wielką różnicą w wyglądzie jest to, jak ubarwione są oba gatunki. Otóż szubak dwukropek jest całkowicie czarny i jedynymi punktami na jego ciele są dwie białe kropki na pokrywach.
To właśnie sprawiło, że ten gatunek szubaka został nazwany jako szubak dwukropek. Jeśli chodzi natomiast o larwy, praktycznie nie mamy możliwości, by je rozróżnić. Larwy obu gatunków są brązowe, segmentowane, ich ciało zakończone jest włoskami i wyglądają identycznie.