Tasznik pospolity - opis, występowanie, zastosowanie, zwalczanie
Tasznik pospolity to bardzo ciekawa roślina, która przez niektórych jest bardzo lubiana ze względu na swoje właściwości i możliwości zastosowania, a dla innych jest utrapieniem, które trzeba jak najszybciej zwalczyć. Zobaczmy więc, jak wygląda opis budowy tasznika zwyczajnego, gdzie możemy spodziewać się jego występowania, jakie właściwości lecznicze i działanie ma ta roślina, a także jak przebiega zwalczanie.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chwastach.
Tasznik pospolity - występowanie oraz opis rośliny
Tasznik pospolity - Capsella bursa-pastoris, znany jest również jako tasznik zwyczajny. Jest to gatunek rośliny, który zalicza się do rodziny kapustowatych - Brassicaceae. Naturalnie występuje on w bardzo zróżnicowanych stanowiskach na całym świecie, choć prawdopodobnie pochodzi on ze wschodnich obszarów basenu Morza Śródziemnego. Roślina ta pojawia się również w Polsce.
Zanim przejdziemy do działania, właściwości i szkodliwości rośliny, powinniśmy zapoznać się z jej opisem. Tasznik pospolity charakteryzuje się bardzo dużą zmiennością pod względem budowy. Budowa uzależniona jest od wieku rośliny, pory roku, w jakiej aktualnie się znajduje, ale również budowa może się różnić dlatego, że rośliny występują w różnych stanowiskach.
Łodygi roślin mogą być pojedyncze lub rozgałęzione, nagie lub owłosione o barwie jasnozielonej lub słomkowej. Są one wzniesione i dorastają do około 10-40 cm wysokości. Liście taszników skupiają się przy ziemi, tworząc rozetę. Sama blaszka może być ząbkowana, całobrzega, a nawet pierzastodzielna.
Kwiaty są drobne i wyrastają w gronach. Ich kolor z reguły jest biały, choć czasami zdarzają się również osobniki o różowych lub żółtawych kwiatach. Owocami są trójkątne łuszczynki o spłaszczonej budowie z łukowatym wycięciem na wierzchu. Nasiona natomiast mogą być eliptyczne lub jajowate.
Capsella bursa-pastoris - zastosowanie w kuchni i nie tylko
Tasznik zwyczajny jako roślina jadalna - jak go wykorzystać?
Tasznik pospolity - Capsella bursa-pastoris, to roślina, która charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami dla człowieka. Jest to roślina jadalna, której częścią jadalną są liście, owoce, kwiaty, nasiona i korzeń. Mogą być one spożywane zarówno ugotowane, jak i podawane na surowo. Smak liści jest dość przyjemny i podobny do kapusty.
Nie możemy jednak zapominać o tym, że liście powinny być zbierane jeszcze przed zakwitnięciem, czyli w okresie IV-VI. Jest to istotne, ponieważ już po zakwitnięciu, liście rośliny stają się gorzkie, pieprzowe i powodują pieczenie po zjedzeniu. Liście tego gatunku możemy z powodzeniem dodawać do sosów, sałatek, farszów mięsnych, twarogu, kanapek i różnego rodzaju zapiekanek.
Korzeń tasznika pospolitego to bardzo interesująca część rośliny. Możemy stosować go z powodzeniem jako zamiennik imbiru. Natomiast kwiaty i owoce bardzo często wykorzystywane są jako dekoracje do potraw. Co więcej, możemy je dodać do jajecznicy, sałatki, czy na kanapki. Owoce mogą okazać się również świetnym dodatkiem do deserów. Nasiona tej rośliny mogą być wykorzystywane przy produkcji musztardy.
Inne zastosowanie tasznika pospolitego - gdzie przydaje się ta roślina uważana za chwast?
Kiedy interesujemy się zastosowaniem tasznika pospolitego, nie możemy zapominać też o tym, że jest to roślina miododajna, z której powstaje jasnożółty miód o bardzo przyjemnym smaku. Dodatkowo taszniki to rośliny olejodajne, w których nasionach znajduje się około 35% olejów stosowanych w przemyśle.
Kołatki to dość nieprzyjemne owady, które mogą pojawić się w naszym domu, a dokładniej w drewnie w meblach, futrynach, czy innych elementach drewnianych. Jeśli chcemy, by kołatek wyniósł się z naszego mieszkania, wtedy warto zastosować tasznik pospolity. Tasznik zwyczajny to roślina, która bywa stosowana, by zwalczyć owady, które są dość dokuczliwe, a takim owadem jest również kołatek.
Poza tym, jeśli szukamy czegoś na pluskwy, możemy również zastosować tę roślinę. Do walki z pluskwami stosuje się świeże rośliny. Dodatkowo tasznik pospolity wykorzystywany jest do rekultywacji terenów silnie zasolonych, zwalczania wszy bydlęcych, ale także larw komarów za pomocą nasion, do których w wodzie przywierają larwy.
Tasznik pospolity i jego dwa oblicza - co musimy wiedzieć?
Capsella bursa - pastoris - pozytywne działanie rośliny leczniczej
Poza tym, że tasznik pospolity wykorzystywany jest na pluskwy i inne owady, znajduje swoje zastosowanie również jako roślina jadalna, musimy wiedzieć, że służy on również do leczenia różnych schorzeń. Leczenie przeprowadza się przy użyciu ziela tasznika. Co ciekawe, leczenie za pomocą tej rośliny znane jest już od średniowiecza.
Ziele tasznika i wyciąg z niego zrobiony wykorzystywany jest do przygotowywania naparów, soków, nalewek i zimnych wyciągów. Warto wiedzieć, że zarówno nalewka, jak i napar czy sok, mają właściwości lecznicze. Ziele tasznika działa moczopędnie, ściągająco i przeciwkrwotocznie.
Produkty z tasznika pospolitego wykorzystywane są przy problemach z krwawieniem układu moczowego, przewodu pokarmowego, czy nawet przy krwotokach z dziąseł i nosa. Dodatkowo u kobiet mogą być one stosowane w przypadku zbyt długich menstruacji. Ziele stosowano także przy skaleczeniach, gorączkach i hemoroidach.
Poza tymi właściwościami, roślina i wyroby z tasznika pomagają również przy niewydolnościach wątroby, problemach z drogami moczowymi, a nawet przy porodzie, ponieważ ziele tasznika wywołuje oraz nasila skurcze macicy. Co więcej, tasznik pospolity ma działanie przeciwwrzodowe, przeciwzapalne i hipotensyjne.
Mimo tego, że tasznik pospolity wykazuje właściwości lecznicze, powinniśmy wiedzieć, że tak jak i inne leki, nie powinien być on stosowany zbyt długo i intensywnie. Maksymalne spożycie doustne wynosi 15 g, kiedy stosowana jest nalewka lub napar, nie powinno się przekraczać 150 ml dziennie, a przy użyciu miejscowym jest to 5 g ziela. Dodatkowo stosowanie i spożywanie tasznika pospolitego w trakcie ciąży nie jest zalecane.
Tasznik zwyczajny jako roślina szkodliwa - jak zwalczyć ten chwast?
Mimo tego, że tasznik pospolity - Capsella bursa-pastoris, cieszy się tak pozytywną opinią ze względu na właściwości lecznicze oraz inne zastosowania, nie możemy zapominać, że dla niektórych jest on jedynie uprzykrzeniem życia. Występowanie tasznika jest bardzo powszechne, szczególnie na różnego rodzaju uprawach, gdzie traktowany jest on jako chwast.
Pojawia się on nie tylko na polach rzepaku, ale także na ogródkach warzywnych, polach z roślinami okopowymi, a czasami i w zbożach. Niestety zwalczanie tego gatunku chwastu jest bardzo trudne przy pomocy zabiegów agrotechnicznych. Samo występowanie tasznika w uprawie nie jest największym problemem. Najgorsze jest to, że tasznik jest pośrednim żywicielem dla pasożytów i różnych patogenów, które później przechodzą na rośliny uprawne. Dlatego tak ważne jest to, by wiedzieć, jak się go zwalcza. Sprawdź także ten artykuł o opryskach na chwasty w ogrodzie.
Jeśli chcemy zapobiec pojawieniu się tasznika na naszych uprawach, musimy zadbać o to, by materiał siewny był czysty. Dodatkowo przy nawożeniu obornikiem, powinniśmy mieć pewność, że nie znajdują się w nim nasiona tej rośliny. Jeśli już zauważymy pierwsze wschody tej rośliny wśród naszych upraw, zaleca się natychmiastowe usuwanie ich i zastosowanie środków chwastobójczych, czyli herbicydów.