Kret – parę słów o ssaku-szkodniku

Kret to niewielki ssak, który mierzy niespełna 20 cm, który drąży tunele na głębokości od 20 do 50 cm pod powierzchnią gleby. Tunele te plus kopce, które usypuje kret, potrafią bardzo szpecić nasze ogrody i działki. Korytarze wydrążone przez kreta potrafią ciągnąć się nawet na przestrzeni 60 arów. Choć tak naprawdę kret jest pożyteczny, ponieważ żywi się larwami i dżdżownicami, to w naszych ogrodach uważany jest za szkodnika i intruza.

Kret poprzez drążenie swoich tuneli niszczy rośliny, uszkadzając ich system korzeniowy, niszczy naszą wypielęgnowaną murawę, a kretowiska przysypujące rośliny mogą przyczynić się do ich gnicia. Dlatego też wiele osób próbuje na własną rękę skutecznie przepłoszyć kreta z własnego ogródka, nie zawsze postępując humanitarnie, często przyczyniając się do śmierci zwierzęcia.

Warto jednak wiedzieć, że pomimo swojej szkodliwości kret jest zwierzęciem podlegającym ochronie gatunkowej. Dlatego też profesjonalna pułapka na krety powinna być tak skonstruowana, aby nie powodowała cierpienia, a tym bardziej śmierci zwierzęcia.

Jednak coraz więcej ludzi, pomimo szkodliwego działania kretów w naszych ogrodach i działkach ma świadomość proekologiczną i empatyczny stosunek do zwierząt, przez co szukają humanitarnej łapki na krety. Współczesne pułapki na krety nie terminują zwierząt, lecz pozwalają je bezpiecznie złapać, nie robiąc zwierzęciu krzywdy.

Pułapki na kreta - żywołapki

Zasady działania takich pułapek

Pułapkę na kreta możemy kupić lub zrobić sami, we własnym zakresie, w zaciszu własnego warsztatu lub garażu.

Wystarczy do tego w miarę szeroka rura wykonana z tworzywa sztucznego. Z jednej strony rury muszą być zamocowane blaszane drzwi, nieco większej średnicy niż średnica zewnętrzna rury.

Drzwiczki muszą się otwierać tylko do środka. Nie mogą otwierać się na zewnątrz. Rura oczywiście umieszczona jest pod ziemią. Kret tylko może wejść do pułapki, lecz nie może z niej uciec. Podobne pułapki na krety i nornice, możemy z powodzeniem kupić również w sklepach ogrodniczych.

Taka pułapka na krety i nornice posiada bardzo skuteczny mechanizm. Jej zastawianie nie jest skomplikowane, a skuteczność bardzo wysoka. Dzięki dwóm blaszkom, które otwierają się do tylko do środka, kret może tylko wejść do pułapki, a nie może z niej się wydostać.

Tego typu łapka na krety może być stosowana na działkach i na przydomowych ogródkach.

Na długości pułapki należy odkryć korytarz pomiędzy dwoma kopcami. Należy to zrobić starannie i dokładnie oczyścić korytarz. Włożyć pułapkę do odkrytego korytarza, tak aby otwory na pułapce znajdowały się u góry. Należy uważać, aby do kanału lub pułapki nie nasypała się ziemia, lub inne rzeczy. Aby zasłonić otwór w pułapce, należy go zasłonić czarną folią, kamieniem lub płytą betonową. Tak, aby nie dostawało się światło. Zaznaczamy miejsce, gdzie umieściliśmy pułapkę. Co jakiś czas kontrolujemy przez otwory, czy złapał się kret lub nornica. Tego typu pułapka jest skuteczna, a przy tym nie sprawia krzywdy zwierzętom.

Kretołap

Kretołap jest produktem biobójczym. Pozwala skutecznie pozbyć się kretów z terenu ogródka lub działki. Jako produkt chemiczny powinien być stosowany z zachowaniem największych środków bezpieczeństwa. Jest to rodzaj łapki pirotechnicznej. Założenie takiej pułapki zajmuje niewiele ponad minutę, ale jest bardzo skuteczna. Pozwala pozbyć się do 50 kretowisk jednocześnie. Jest to petarda, która wybucha w głąb tunelu wykopanego przez kreta.

Optymalną porą do instalacji kretołapa jest jesień. To właśnie o tej porze roku krety gromadzą zapasy na zimę i są bardziej aktywne. Likwidując kreta jesienią, mamy gwarancję, że nasz ogród nie zostanie zniszczony w kolejnym roku na wiosnę.

Warto pamiętać, że to właśnie wiosną krety się rozmnażają, i jeżeli nie ograniczymy ich ilości jesienią, to wiosną możemy mieć prawdziwy problem. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat odstraszacza gryzoni.

Chwytacz na nornice i krety

Jest to pułapka, która nie wymaga użycia siły. Nie wyrządza krzywdy zwierzętom. Jest to pułapka wielokrotnego użytku. Łatwa w obsłudze. W pełni mechaniczna. Nie wymaga baterii. Chwytacz jest odporny na działanie warunków atmosferycznych. Łapka jest skuteczna i działa w oba kierunki.

Chwytacz ma kształt rury umieszczonej pionowo w ziemi. Po zlokalizowaniu tunelu, w którym kopie kret lub nornica. Chwytacz na krety i nornice idealnie nadaje się do ogrodu, na działkę, lub na inne tereny zielone. Dużą zaletą jest to, że chwytacz jest łapką wielokrotnego użytku. Po złapaniu kreta należy się pozbyć schwytanego zwierzęcia i można go użyć ponownie w innym miejscu.

Krety wystający z kopca kreta, a także polecane pułapki na krety, zasada ich działania i opis rodzajów pułapek
Jak działają pułapki na krety i jakie są ich rodzaje, czyli skuteczne sposoby na pozbycie się szkodnika z ogrodu przydomowego

Chwytacz na krety i nornice wykonany jest z najwyższej jakości tworzywa sztucznego i stali nierdzewnej, co gwarantuje długie i niezawodne działanie urządzenia.

Tak jak i w przypadku innych żywołapek, tak i chwytacza trzeba umieścić w tunelu wykopanym przez kreta. W miejscu montażu urządzenia usuwamy wierzchnią warstwę ziemi i tworzymy kopiec. Przy pomocy urządzenia do wykonywania dziur w ziemi umieszczamy nastawioną pułapkę w odsłoniętym otworze tunelu. Uchwyt chwytacza w pierwotnym położeniu świadczy o tym, że zwierzę wpadło w pułapkę. Po opróżnieniu urządzenia można go ponownie użyć w innym miejscu.

Odstraszacz na krety i nornice

Oprócz żywołapek i kretołapów na rynku popularne są odstraszacze, które wykorzystują emisję dźwięków o wysokiej częstotliwości, który jest nieprzyjemny dla gryzoni, w tym kretów i nornic.

Odstraszacz pozwala w sposób humanitarny, nie robiąc krzywdy zwierzętom pozbyć się tych gryzoni z naszej działki lub ogrodu.

Urządzenie może pracować nieprzerwanie nawet do 340 godzin. Jeden odstraszacz może skutecznie chronić powierzchnię do 300 metrów kwadratowych.

Na rynku możemy również spotkać odstraszacze solarne, które również emitują dźwięki o zmiennej częstotliwości. Skłaniają one gryzonie do przeniesienia się na inny teren. Zasada działania jest również bardzo prosta. Włożony w ziemię odstraszacz solarny emituje dźwięki o częstotliwości od 400 do 1000 Hz. Zmienność częstotliwości powoduje, że zwierzęta nie mają szansy przyzwyczaić się do dźwięku, który jest emitowany w odstępach co 30 do 40 sekund. Dźwiękowi towarzyszą również wibracje wewnątrz pręta, które wzmacniają siłę działania urządzenia.

Na rynku istnieje wiele środków, które są pomocne w walce z kretami i nornicami. Należy jednak pamiętać, że choć kret jest dla nas kłopotliwy, to w gruncie rzeczy jest to pożyteczne zwierzę, które jest u nas pod ochroną. Zabronione jest zabijanie kretów. Możemy jedynie przepłaszać go z naszych ogrodów i działek.

Wiele ciekawych informacji na temat samych kretów, ich życia oraz jak sobie radzić z inwazją tych gryzoni możemy przeczytać na wielu forach internetowych oraz na rozmaitych portalach internetowych z poradami ogrodniczymi. W Internecie znajdziemy również ciekawe informacje na temat, czym jest wertykulacja trawnika, superfosfat, lub też jak działa odkurzacz do kominka.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny