Ochrona przed komarami

Nie każdy komar jest agresywny

Komary istnieją na Ziemi od milionów lat i zdążyły zasiedlić wszystkie kontynenty z wyjątkiem Antarktydy. Przy pomocy wyspecjalizowanych narzędzi gębowych samiczki nauczyły się nakłuwać skórę i wysysać krew napotkanych zwierząt i ludzi. Białka i żelazo pochodzące z takiego krwistego posiłku umożliwiają im wytwarzanie jaj. Poza tym zarówno samiczki, jak i samczyki odżywiają się nektarem i słodkim sokiem roślin.

Komary stanowią istotny element ekosystemu i ważne ogniwo w łańcuchu pokarmowym, w każdym stadium rozwoju stanowią pokarm licznych zwierząt wodnych oraz ptaków. W tundrze na dalekiej Północy niezwykle liczne roje komarów wpływają na coroczne wędrówki reniferów. Renifery są zmuszane do wchodzenia coraz wyżej w góry. Bez tych cyklicznych migracji tereny tundry zostałyby bardzo szybko wypasane i pozbawiane roślin.

Gdyby nie zapotrzebowanie samiczek komara na krew, nikt by się tymi owadami pewnie nie zajmował – może z wyjątkiem kilku entomologów. Niestety, tryb życia komarów sprawia, że nie da się pozostać wobec nich obojętnym. Najskuteczniejsze środki przeciw komarom wymyślano już od najdawniejszych czasów. Ich zwalczanie stało się w dawnych czasach efektem ubocznym osuszania mokradeł. Z czasem odkryto, że film olejowy na powierzchni zbiorników wodnych uniemożliwia rozwój larw komara. Podobny skutek przynosiły opryski pestycydami, zwłaszcza w krajach zagrożonych roznoszoną przez komary malarią. Obecnie stosowane chemiczne zwalczanie komarów ma na uwadze minimalizowanie strat w środowisku.

Każdy sposób przeciw komarom jest dobry

Najskuteczniejsze środki na komary zawierają wspomniane wcześniej repelenty. Tam, gdzie istnieje niewielka możliwość przenoszenia przez komary chorób zakaźnych, można stosować alternatywne środki bez użycia chemii. Do najprostszych należą siatki w oknach, odpowiednie ubrania i wentylator w pomieszczeniu, który dezorientuje receptory zapachowe owadów.

Roślin odstraszające komary wydzielają naturalne substancje, które u niektórych osób mogą wywoływać alergię. Olejki eteryczne licznych gatunków, na przykład lawendy, cytrusów albo eukaliptusa, nakładane na skórę, pomagają tylko krótkoterminowo. Z kolei pojemniki płynu z domieszką biocydu podłączane do gniazdka wytwarzają parę, która wprawdzie odstrasza komary, ale przy okazji wywołuje ból głowy i zawroty, jeśli pomieszczenie nie jest odpowiednio wentylowane.

Najlepsze środki na komary

1. Mugga Strong Spray 50% DEET

Mugga jest marką belgijskiej firmy zajmującej się produkcją repelentów. Preparaty na komary i kleszcze są wyróżniane i cieszą się dobrą opinią. Zawierają substancję czynną nazywaną DEET, która jest organicznym związkiem chemicznym, pochodną benzamidu.  Odstrasza owady bez ich zabijania.

Wymieniony wyżej spray zawiera wysokie stężenie DEET. Niektórzy uważają go za najskuteczniejszy, najlepszy środek przeciw komarom. Zapewnia długotrwałą ochronę, posiada przyjemny dla ludzi zapach i nie zostawia śladów na ubraniu.

Preparat Mugga może być stosowany przez osoby pracujące w terenie i szczególnie narażone na kontakt z owadami. Są to między innymi pracownicy Służby Leśnej, wędkarze, żołnierze. Spray z DEET przyda się też rowerzystom, biegaczom, a także uczestnikom urlopowych wypraw pod namiot.

Środki na komary dla dzieci, a także najlepsze preparaty na komary, opinie oraz ceny
TOP 4 najlepsze środki na komary, czyli zwalczanie komarów, polecani producenci, preparaty i ceny

2. Preparat na komary dla kobiet w ciąży, niemowląt i dzieci – Chicco spray

Preparat w wygodnym atomizerze, bez zawartości DEET. Nadaje się do odstraszania komarów dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Nie zawiera amoniaku, alkoholu i barwników, nie pozostawia śladów na ubraniu. Brak pochodnej benzamidu, głównego składnika czynnego większości środków na komary, pozwala na stosowanie go u małych dzieci.

3. VACO olejki na komary

Naturalne olejki roślinne odstraszają komary bez stosowania środków owadobójczych. Wkład wystarcza na stosowanie w ciągu 60 dni. Olejki eteryczne odświeżają powietrze, a jednocześnie tworzą barierę dla uciążliwych owadów.

4. Preparat ULTRATHON SPRAY 3M

Preparat w spray do stosowania na skórę. Odstrasza skutecznie komary. Zawiera substancję czynną DEET w bezpiecznym stężeniu. Nadaje się dla osób pracujących na otwartej przestrzeni albo spędzających tam czas wolny. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o opryskach na komary w ogrodzie.

Czy płyn albo spray przeciw komarom jest szkodliwy dla środowiska?

Każde chemiczne zwalczanie komarów i innych owadów jest ingerencją w naturalny ekosystem. Specyfik zawierający biocydy jest oczywiście problematyczny dla środowiska. Preparat DEET może szkodzić organizmom wodnym oraz mikroorganizmom, podobnie ikarydyna. Nawet najlepsze środki na komary nie powinny być stosowane w dawkach przekraczających wskazania producenta.

Specyfik DEET do ochrony przed owadami został wymyślony przez amerykańską armię dla żołnierzy narażonych na ukąszenia komarów w krajach tropikalnych. Większa dawka tego środka jest szkodliwa dla zwierząt w naturalnym środowisku. DEET w sprayu rozpuszcza się w wodzie, ale oczyszczalnie ścieków usuwają z wody tylko 70%, a reszta trafia do obiegu wody i z czasem ulega rozkładowi. Z kolei ikarydyna w większych dawkach może zabijać larwy płazów w wodzie. Jeśli chodzi o ochronę środowiska, najlepsze są z pewnością domowe sposoby na komary.

ikona podziel się Przekaż dalej