Trociniarka czerwica - jak wygląda i gdzie żeruje ten szkodnik drzew liściastych

Na jakich drzewach żeruje duża czerwona gąsienica

Na niektórych drzewach liściastych można zauważyć miejsca, gdzie pień jest uszkodzony, a z otworów wysypują się trociny. Drzewo takie może uschnąć, przeginać się i złamać pod wpływem silnego wiatru. Przyczyną takiego stanu drzew jest szkodnik, duża czerwona gąsienica trociniarki czerwicy. Nazwa trociniarki pochodzi właśnie od tego, że w miejscu, gdzie gąsienica wgryzła się w pień, tworzy się otwór, z którego wylatują trociny. Wydostają się z niego także odchody gąsienicy, a czasem wycieka sok. Otwór żerowania trociniarki ma charakterystyczny, kwaśny zapach przypominający ocet lub skwaśniałe wino. Niestety zwalczanie gąsienic tego owada jest niezwykle trudne, gdyż żerują one w drewnie.

Trociniarka czerwca żeruje na drzewach o miękkim drewnie, głównie na wierzbie, ale także na topolach, brzozach i olszach. Niekiedy żerują również na klonach oraz na drzewach owocowych jak jabłonie i grusze. Szkodnik atakuje głównie drzewa osłabione, na przykład przenawożone azotem, przemarznięte w czasie zimy, chore, uszkodzone mechanicznie. Jego ofiarą padają głównie drzewa starsze.

Larwy trociniarki są niezwykle żarłoczne. Często w jednym drzewie może występować kilka do kilkudziesięciu larw. Niewielka ilość larw prowadzi do osłabienia drzewa, które staje się podatne na choroby grzybowe. Natomiast duża ilość larw prowadzi do usychania drzewa. Drzewo może się również przegiąć i złamać.

Jak wygląda trociniarka czerwica żerująca na wierzbie i innych drzewach liściastych

Trociniarka czerwica to jedna z największych ciem występujących w Polsce. Jej rozpiętość skrzydeł wynosi około 96 mm, przy czym samce są mniejsze od samic. Ćmę trudno jest zobaczyć na pniu drzewa, gdyż jej ubarwienie jest doskonale maskujące. Skrzydła trociniarki przybierają szary kolor z marmurkowym deseniem oraz czarnymi paskami. Ćma prowadzi nocny tryb życia.

Ćma należy do rodziny trociniarkowatych, która obejmuje około 700 gatunków. W Polsce występują 4 gatunki tych motyli. Trociniarka czerwica jest największym motylem występującym w Polsce i groźnym szkodnikiem drzew liściastych. Szkodnikiem drzew liściastych jest również torzyśniad kasztanówka, która żeruje na wierzbie, tarninie, głogu lub drzewach owocowych. Szkodnik ten jest szczególnie duży problemem w Ameryce. Na świecie trociniarkowate są groźnymi szkodnikami kawy, herbaty i kakao.

Groźnym szkodnikiem drzew jest duża czerwona gąsienica trociniarki czerwicy, która dorasta do 10 cm długości. Larwa jest wyraźnie segmentowana i czasami ma owłosienie na grzbiecie. Początkowo jest biała i jasna, później ciemnieje, przybierając kolor ciemnoczerwony.

Ćma trociniarka czerwica oraz skuteczne sposoby i środki, jak się pozbyć trociniarki
Ćma trociniarka czerwica oraz jej zwlaczanie i jak się pozbyć trociniarki i jej larw

Cykl rozwojowy owada trwa 2 do 3 lat. Dorosły owad żyje około tygodnia i w tym czasie składa jaja w spękaniach kory drzew. Po 1 - 2 tygodniach wykluwają się larwy, które przechodzą przez 7 stadiów rozwojowych. W pierwszym roku życia larwy drążą pod korą drzew długie tunele, które mogą dochodzić nawet do 1 metra długości. W drugim roku duża czerwona gąsienica wychodzi otworem wlotowym i dostaje się do gleby, gdzie tworzy poczwarkę. Po kilku tygodniach z poczwarek rodzą się motyle. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat zwalczania śmietki kapuścianej?

Czym zwalczać trociniarkę czerwicę - szukteczne metody i środki

Szkodliwe są wyłącznie larwy tego szkodnika. Ponieważ żerują one wewnątrz drzewa, zwalczanie gąsienic jest trudne, gdyż nie działają na nie żadne opryski chemiczne. Jeśli drzewo zostało silnie zainfekowane przez dużą ilość gąsienic, mamy duży problem czym zwalczać szkodnika. Skuteczne metody polegają głównie na działaniach profilaktycznych i wykorzystywaniu naturalnych wrogów gąsienic.

Najlepszym sposobem walki z gąsienicami jest profilaktyka. Dobrym sposobem zapobiegania rozwoju gąsienic są pułapki feromonowe na motyle oraz smarowanie pni drzew specjalnym lepem na przełomie maja i czerwca. Pnie smaruje się również preparatem odstraszającym.

Jeśli drzewo zostało zaatakowane przez dużą ilość gąsienic, zwalczanie szkodnika wymaga wycięcia i spalenia drzewa. Naturalnymi wrogami gąsienic są dzięcioły, które wydobywają larwy z drewna. Zaś sowy oraz nietoperze zjadają ćmy. Dlatego też warto zwabić je do ogrodu, budując specjalne budki lęgowe.

Na gąsienice stosuje się trutki. W tym celu w otwory wylotowe wtykamy wagę nasączoną trutką, zaś otwór zalepiamy gliną lub cementem. Innym sposobem jest wyciąganie gąsienic przy pomocy specjalnych drutów. Niestety usuwanie gąsienic, skutków ich działania i leczenie drzew jest procesem trudnym i pracochłonnym. Zazwyczaj powyższe metody stosuje się przy niewielkiej ilości zaatakowanych drzew w ogrodach przydomowych. Jedynym sposobem w przypadku silnego zaatakowania jest wycinanie i palenie całych drzew.

ikona podziel się Przekaż dalej