Zwalczanie nornic i kretów - dlaczego gryzonie są niebezpieczne dla roślin

Zarówno krety, jak i nornice to małe stworzonka, które mogą w bardzo dotkliwy sposób popsuć wygląd naszego trawnika. Warto wiedzieć, że kret to mały ssak, który nawet w ciągu jednej nocy może zniszczyć całkowicie nasz trawnik, uprawy warzywne, czy też rośliny ozdobne, które znajdują się w naszym ogrodzie. Krety budują długie tunele, które znajdują się tuż pod darnią, a dodatkowo, wypychając zbędne podłoże, tworzą kopce, które nie wyglądają atrakcyjnie.

Zwalczanie nornicy, czy też kreta jest bardzo trudne, szczególnie wtedy, kiedy nie chcemy, by silna trucizna zabiła zwierzę, a jeżeli chcemy jedynie odstraszyć je w humanitarny sposób. Jednak mimo długiego czasu pracy nad odstraszeniem tych małych ssaków, w końcu odniesiemy sukces, bez krzywdzenia tych niewinnych zwierząt.

Tutaj musimy wiedzieć, że krety to ślepe ssaki, które mają bardzo dobrze wykształcony słuch i węch, dlatego też podczas odstraszania powinniśmy wykorzystać dźwięk i różnego typu zapachy. Co więcej, powinniśmy pamiętać, że krety znajdują się pod częściową ochroną, dlatego też bardziej popularne niż skuteczna trutka, która może nawet zabić to zwierzę, jest metoda, która odstraszy go z danego terenu oraz zabezpieczenie naszego trawnika jeszcze przed jego założeniem.

Trutka na krety - jakie środki na krety są najlepsze

Trutka na krety i jej rodzaje - jakie są skuteczne trutki, a która z nich to silna trucizna

Trutka na krety jest najczęściej wybieranym sposobem na pozbycie się kreta z naszego ogrodu. Takie środki na krety dostępne są różnych sklepach ogrodniczych. Trutka na krety to środek, który przyciąga swoim zapachem krety i nornice, a gryzonie te spożywają tę trutkę. Musimy jednak pamiętać o tym, że ten środek na krety powoduje zatrucie kreta, przez co ten ginie.

Trutka na krety jest dostępna w różnych formach. Możemy skorzystać z bardzo dużej ilości środków firmy Bros. Firma Bros jest bardzo znana i uznawana jest za jednego za najlepszych producentów w branży ogrodniczej. Na rynku dostępne są środki na krety w płynie, żelu lub granulacie. Tego typu środki są także sposobem na pozbycie się myszy, nornic, czy turkuci podjadków.

Co więcej, popularnością cieszą się także świece dymne. Te produkty również dostępne są w ofercie marki Bros. Świece tworzą bardzo gęsty dym, który może jedynie odstraszyć krety, ale może również na nie zadziałać trująco. Takie świece sprzedawane są po trzy w komplecie, ponieważ należy je umieścić we wszystkich tunelach, a dokładniej w kopcach. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak pozbyć się kreta.

Zwalczanie nornic i kretów - polecany środek na krety

Wszystkie z wyżej wymienionych sposobów są skuteczne, natomiast to od nas zależy, na którą możliwość się zdecydujemy i który skuteczny środek wybierzemy. Dodatkowo możemy skorzystać także z mniej inwazyjnych i niestwarzających dla kreta zagrożenia rozwiązań, lecz o tych wspomnimy w dalszej części.

W sklepach ogrodniczych, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych, dostępne są różne środki na krety. Popularnością cieszy się między innymi granulat od firmy Bros, którego 350 ml kosztuje około 12 zł. Ponadto możemy zakupić również płyn na krety, którego cena za 1l to około 21 zł, a za 500 ml zapłacimy 12 zł.

Poza tym firma Bros oferuje w swojej ofercie Sonic na krety i nornice, który dostępny jest za około 27-28 zł i jest to doskonały środek odstraszający, którego działanie polega na tym, że urządzenie emituje fale dźwiękowe i drgania, które odstraszają szkodniki. Właśnie ta metoda jest zalecana do pozbycia się kretów i nornic z naszego ogrodu. Co ciekawe, urządzenie może działać wiele miesięcy.

Jak się pozbyć kreta - o czym warto wiedzieć

Odstraszacz kun, nornic i kretów - który odstraszacz kun, nornic i kretów jest najlepszy

Odstraszacze kun, nornic i kretów cieszą się dużą popularnością, ponieważ pozwalają na pozbycie się tego małego ssaka z naszego ogrodu, bez konieczności wyrządzenia mu krzywdy lub nawet zabicia go. Te produkty są zdecydowanie bardziej polecane do walki z kretami niż same trutki.

Odstraszacze na krety, czy też nornice, działają poprzez wykorzystanie dźwięku oraz zapachu, bo właśnie te ssaki, mają najbardziej wyczulone zmysły słuchu i węchu. Bardzo dużą popularnością cieszy się właśnie Sonic od firmy Bros, który emituje dźwięk nieprzyjemny dla kreta i w ten sposób go odstrasza od naszego ogrodu.

Kretowisko na trawniku oraz znak stopu, a także trutka na krety i zwalczanie kretów
Jaka trutka na krety będzie odpowiednia, czyli zwalczanie kretów krok po kroku

Skuteczne jest także odstraszanie tych małych ssaków zapachami. Tutaj możemy wykorzystać zarówno środki chemiczne, jak i możemy spróbować odstraszyć krety domowymi sposobami. Warto pamiętać, że krety, to ssaki, które nie tolerują zapachu bazylii, czosnku i aksamitki. Dlatego też bardzo prostym i wystarczającym sposobem na pozbycie się szkodnika z ogrodu, jest włożenie kilku ząbków czosnku do kopczyków.

Co zrobić, by kret nie pojawił się na naszym trawniku - sposób przed założeniem trawnika

Jeśli chcemy zapobiec pojawieniu się kretów na naszym trawniku, powinniśmy zadbać o to jeszcze przed założeniem trawnika lub też ogródka warzywnego, czy rabaty kwiatowej. Dzięki temu nornice i krety nie dostaną się do naszych upraw i nie zrujnują nam trawnika na ogrodzie.

Aby zadbać o to, by krety nie dostały się do naszego trawnika, zaleca się użycie siatki. Siatkę zakłada się pod darń, a dokładniej rozkłada się na glebie jeszcze przed rozłożeniem trawnika z rolki bądź też rozsypaniem nasion trawy. Dzięki temu krety nie będą mogły przekopać się na powierzchnię trawnika.

Takie siatki są także dobre na nornice, natomiast nie poleca się ich przy sadzeniu warzyw i roślin cebulowych, ponieważ mają one inny system korzeniowy. Jeśli chcemy więc ochronić nasze rośliny cebulowe przed podgryzaniem przez krety i nornice, warto zastosować plastikowe lub metalowe koszyczki, w których sadzimy rośliny.

ikona podziel się Przekaż dalej