Udnica cebulówka zaatakowała cebulę? Skuteczne sposoby zwalczania szkodnika
Cebule kwiatów ozdobnych atakowane są przez muchy narcyzowe, których larwy wygryzają wnętrza cebul. Bardzo szybko możemy stracić piękne kwiaty ogrodowe lub całą plantację kwiatów. Jak możemy chronić ogrody i plantacje przed muchami narcyzowymi i na czym polega zwalczanie larw. Doradzamy, jak stosować skuteczne sposoby ekologiczne i wyjaśniamy, czy istnieją skuteczne opryski chemiczne na tego owada.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach.
Choroby i szkodniki cebuli
Najgroźniejsze choroby i szkodniki cebuli roślin ozdobnych
Najczęściej spotykane w Polsce choroby i szkodniki cebuli roślin ozdobnych obejmują choroby grzybicze i żerowanie takich szkodników jak:
- pobzyga cebularz,
- udnica cebulówka,
- węgorek narcyzowiec.
Szkodniki te atakują cebule roślin ozdobnych, żerujac wewnątrz cebul, wskutek czego rośliny nie wschodzą lub ich liście są słabe i poskręcane. Węgorek narcyzowiec jest nicieniem, którego trudno dojrzeć gołym okiem. Atakuje on głównie krokusy i narcyzy, sprawiając, że liście roślin żółkną, zaś młode rośliny obumierają. Dobrze widoczne larwy posiada udnica cebulówka i pobzyga cebularz. Szkodniki te można rozróżnić po wielkości larw. Larwy pobzygi są duże i grube. Osiągają długość 1.8 cm. W cebuli zwykle jest jedna larwa. Natomiast obecność dużej ilości małych larw oznacza zaatakowanie cebuli przez udnicę cebulówkę. Larwy są kremowo-żółte i może ich być w jednej cebuli nawet kilkanaście.
Jak wygląda udnica cebulówka i jakie rośliny atakuje
Udnica cebulówka wygląda jak ciemna, wydłużona mucha. Charakteryzują ją jasne, poprzeczne paski na odwłoku. Potocznie pobzyga cebularz i udnica cebulówka nazywane są muchą narcyzową, z tym że o udnicy mówi się jako o małej muszce narcyzowej.
Muchówka ta jest w Polsce owadem pospolitym. Występuje również w Europie, Afryce Północnej, Ameryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Atakuje takie rośliny jak:
- cebula,
- czosnek,
- lilie,
- mieczyki,
- narcyzy,
- hiacynty,
- tulipany,
- kapusta głowiasta,
- ziemniaki,
- pasternak.
Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania czerwców w ogrodzie.
Zwalczanie udnicy cebulówki - skuteczne sposoby ekologiczne i chemiczne
Zwalczanie udnicy cebulówki, podobnie jak innych szkodników atakujących cebule, jest bardzo trudne, szczególnie że opryski nie działają na owady znajdujące się w cebulach i w glebie. Na udnice cebulówki stosuje się podobne metody jak na pobzygę cebularza. Skuteczne sposoby ekologiczne polegają przede wszystkim na stosowaniu płodozmianu. Na tym samym polu lub grządce w ogrodzie, nie należy w kolejnym roku sadzić roślin cebulowych, szczególnie jeśli zauważymy obecność szkodników.
Kolejne skuteczne sposoby ekologiczne, jakie można zastosować, to zakup cebul ze sprawdzonego źródła. Cebule przed posadzeniem starannie oglądamy i ściskamy palcami. Jeśli cebula jest miękka, może to oznaczać obecność szkodnika. Można też sprawdzić cebule w wodzie. Jeśli cebula wypływa na wierzch, oznacza to zakażenie przez szkodnika. Nie ma możliwości uratowania cebuli już wydrążonej przez owada. Takie cebule należy niszczyć.
Ekologiczne sposoby zapobiegające szkodnikom polegają także na okrywaniu młodych roślin agrowłókniną przed okresem nalotów much narcyzowych, dzięki czemu nie mogą one składać jaj w cebulach lub w glebie. Larwy w cebulach można zabić poprzez moczenie cebul przez kilka godzina w wodzie o temperaturze 45 stopni Celsjusza. Jednak w przypadku dużych plantacji oznacza to konieczność zakupu odpowiedniego sprzętu, co nie zawsze się opłaca.
Na udnicę cebulówkę stosuje się także opryski doglebowe preparatami chemicznymi. Opryski dokonuje się na glebę wokół roślin. Można również rośliny podlewać środkiem owadobójczym z konewki. W przypadku ogródków przydomowych nie zaleca się stosowania chemii. Jednak nie mamy obecnie skutecznego środka ekologicznego, poza wymienionymi wyżej sposobami zapobiegania i niszczenia larw.