Wciornastek mieczykowiec na kwiatach - jak zwalczyć szkodniki?
Mieczyki, gladiole należą do najbardziej dekoracyjnych kwiatów w ogrodzie. Co robić, jeśli tym razem nie rozwinęły się, są zniekształcone i pokryte białymi plamkami i smugami? Może to oznaczać, że zaatakował je wciornastek mieczykowiec. Czy możemy uratować kwiaty i cebule na następny sezon? Doradzamy, jak przeprowadzić zwalczanie wciornastków i jakie preparaty okażą się najbardziej skuteczne.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach.
Wciornastek mieczykowiec - szkodniki żerujące na kwiatach w ogrodzie i doniczkowych
Czy wciornastki to groźne szkodniki
Wciornastki nie raz dają się we znaki, nie tylko jako szkodniki roślin ogrodowych i doniczkowych, ale także jako owady, które niszczą zapasy żywności, żerując, na przykład w mące. Są to wydłużone, latające owady o długości 1 - 2 mm. W Polsce bytuje około 220 gatunków wciornastków, z których tylko część uznawana jest za szkodniki.
Szkodniki najczęściej bytują na kwiatach ogrodowych lub doniczkowych wysysając z nich soki. Mogą powodować odkształcanie się liści i płatków, srebrzystość lub usychanie liści. Ich działanie i tryb życia są bardzo różne. Jak poznać, że na mieczykach zagnieździły się wciornastki? Najlepszym sposobem jest potrząśnięcie rośliną nad białą kartką papieru. Zobaczymy wtedy na papierze szybko poruszające się ciemne kreseczki. Są to właśnie wciornastki. Warto pamiętać, że owady te możemy znaleźć również w spiżarni, w kaszy lub w mące.
Do najbardziej popularnych wciornastków należą:
- wciornastek tytoniowiec,
- wciornastek orientalny,
- wciornastek zachodni,
- wciornastek szklarniowiec.
Jak wygląda wciornastek mieczykowiec
Wciornastek mieczykowiec pochodzi z Afryki i został przywleczony do Europy po II wojnie światowej. Żeruje głównie na mieczykach. Atakuje przede wszystkim kosaćcowate, ale także goździki ogrodowe, frezje, anturium, nagietki i inne kwiaty ozdobne.
Są to bardzo małe owady, które trudno dostrzec gołym okiem. Zarówno samce jak i samice są uskrzydlone. Owad dorosły po wykluciu się jest biały, później zaś ciemnieje i staje się brązowy. Owad ten przechodzi przez stadium jaja, larwy, poczwarki i owada dorosłego. W ciągu sezonu rozwija się do 6 pokoleń tego owada, a w upalne i suche lato nawet do 9 pokoleń.
Efektem jego żerowania są białe lub ciemne punkciki na roślinach. Białe plamki są efektem dostawania się powietrza w miejscu, gdzie owad wyssał sok z rośliny. Natomiast czarne punkty stanowią odchody owada. Zaatakowane kwiaty mieczyków nie rozwijają się prawidłowo. Początkowo są ładne, później zaś ich rozwój zostaje zahamowany. Kwiaty są zniekształcone, nie do końca rozwinięte, zaś na płatkach i liściach pojawiają się białe plamki.
Na zimę wciornastki schodzą do cebul kwiatowych, na których zimują. Owady te giną przy niskiej temperaturze i nie są w stanie przetrwać zimy w gruncie. Zimują natomiast na cebulach i kłączach przechowywanych w pomieszczeniach. Kupując cebule kwiatowe, należy je bardzo dokładnie obejrzeć. Wystarczy ścisnąć cebulę, aby zobaczyć czy pod cienką skórką nie ukrywają się osobniki dorosłe. Lepka cebula świadczy o obecności szkodnika. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania skoczonosa dębowego.
Zwalczanie wciornastków - preparaty i opryski
Zwalczanie wciornastków na mieczykach odbywa się w zależności od tego, gdzie znajdują się rośliny. Mamy bardzo ograniczone możliwości, jeśli szkodniki pojawiły się na kwiatach doniczkowych lub balkonowych, gdzie staramy się unikać środków chemicznych. Zwalczanie wciornastków jest trudne, gdyż szkodniki te potrafią się uodpornić na środki chemiczne. Dlatego też należy stosować różne preparaty i opryski. Na balkonie możemy zastosować patyczki nawozowo-owadobójcze.
Dobrym rozwiązaniem na wciornastki na mieczykach w ogrodzie są opryski preparatem na bazie glonów. Stosuje się również naturalnych wrogów wciornastków jak: dobroczynki lub dziubałeczki. W ogrodzie stosujemy również ogólnodostępne opryski chemiczne, jak również preparaty swojej roboty, jak wyciągi z tytoniu, krwawnika, glistnika, czosnku, lub z mniszka.
Zwalczanie wciornastków na kwiatach cebulowych zaczynamy też od dokładnego sprawdzenia bulw. Wciornastek mieczykowiec rozwija się w bulwach mieczyków, na których zimuje. Dlatego też należy przede wszystkim wykopać i zbadać bulwy. Zaatakowane bulwy mogą być lepkie lub mogą mieć twardą, brązową skórkę. Takie bulwy należy zutylizować, najlepiej spalić, gdyż nie nadają się do dalszego sadzenia. Wybieramy zdrowe bulwy i przechowujemy je do wiosny. Następnie na wiosnę bulwy mieczyków należy wymoczyć w roztworze spirytusu denaturowanego. Bulwy moczymy przez kilkanaście minut, a następnie suszymy i sadzimy w ogrodzie. Zimą przechowujemy cebule w temperaturze nieprzekraczającej 10 stopni Celsjusza.
Dobrym sposobem ochrony cebul jest także wykopanie roślin, zanim temperatura spadnie do 10 stopni Celsjusza, czyli zanim owady zejdą do cebul. Przed przechowywaniem cebule możemy także zdezynfekować, mocząc je w roztworze mydła potasowego.