Węgorek chryzantemowiec - szkodliwość i objawy żerowania

Szkodniki chryzantem - objawy żerowania i cykl życiowy szkodnika

Chryzantemy kojarzą się głównie z kwiatami ozdobnymi, którymi dekoruje się groby. Sezon kwitnienia tych kwiatów przypada na jesieni. Są tak popularne, że stały się przedmiotem uprawy w szklarniach i na polach. Kłopotów w uprawie tych kwiatów przysparzają szkodniki, z których najgroźniejszym jest węgorek chryzantemowiec. Typowe szkodniki chryzantem to nicienie, różne gatunki motyli, mszyce, wciornastki czy mączniki.

Węgorek chryzantemowiec jest nicieniem, który wnika do roślin przez szparki oddechowe. Żeruje głównie na roślinach ozdobnych, zaś największym problemem gospodarczym jest uszkadzanie plantacji chryzantem. Węgorek chryzantemowiec bytuje również na pomidorach, truskawkach, sałacie, tytoniu i selerach. Atakuje on głównie takie kwiaty ozdobne, jak:

  • chryzantemy,
  • dalie,
  • astry,
  • ostróżki,
  • cynie.

Objawy, jakie powinny nas zaniepokoić, to wysychające brunatne plamy na liściach i żółte przebarwienia liści. Plamy są wyraźnie odgraniczone nerwami, co jest ich charakterystyczną cechą. Dolna część liścia staje się szklista. Węgorek chryzantemowiec poraża najpierw dolne liście i stopniowo przesuwają się w górę rośliny. Kwiaty zaatakowanych roślin są słabe i zniekształcone. Silnie porażone rośliny zasychają i giną. Szkodniki te mogą całkowicie zniszczyć plantację chryzantem, powodując znaczne straty producentów.

Nicienie mają około 1 mm długości. W glebie zimują różne stadia szkodnika, zaś wiosną nicienie wnikają do roślin. Samica składa jaja w tkance miękkiej roślin. Są to szkodniki bardzo płodne, a w ciągu okresu wegetacyjnego żyje około 10 pokoleń nicienia.

Zwalczanie węgorka chryzantemowca - skuteczne sposoby, opryski

Zwalczanie nicieni jest bardzo trudne, gdyż chryzantemy są bardzo wrażliwe na opryski chemiczne. Szczególnie trudne do zlikwidowania są jaja węgorka. Na plantacjach i w ogrodzie głównym źródłem zakażenia są sadzonki.

Węgorek chryzantemowiec pod mikroskopem, a także rozpoznanie w ogrodzie i zwalczanie krok po kroku
Jak wygląda węgorek chryzantemowiec , a także rozpoznanie, zawalczanie i profilaktyka szkodników roślin krok po kroku

W przypadku zakażenie kwiatów w ogrodzie możemy stosować skuteczne sposoby ekologiczne. Możemy ręcznie usuwać dolne, zakażone liście wraz z parą sąsiednich liści wyglądających na zdrowe. Pojedyncze egzemplarze roślin doniczkowych możemy uratować przez moczenie ich w ciepłej wodzie. Roślinę moczymy przez 20 - 30 minut w wodzie o temperaturze 43,5 stopni Celsjusza. Następnie roślinę płuczemy w zimnej wodzie i sadzimy do nowej ziemi. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania mączlika krok po kroku.

Na plantacjach stosuje się preparat doglebowy, odkażający glebę przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. Nicienie zwalcza się również za pomocą oprysków środkami chemicznymi. Z uwagi na wrażliwość chryzantem, preparat należy sprawdzić, wykonując próbne opryski na małej ilości roślin. W przypadku plantacji bardzo ważny jest płodozmian, tak aby nie sadzić roślin wrażliwych na nicienie bezpośrednio po sobie.

Dobrym sposobem na węgorka chryzantemowca jest biologiczny preparat na pędraki i nicienie, który zawiera wyselekcjonowane szczepy pożytecznych bakterii. Środek ten nie zawiera substancji chemicznych, dlatego też jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Rozprowadza się go w glebie poprzez opryski z opryskiwacza lub przez podlewanie konewką. Zaleca się także lekkie rozgrabienie lub przekopanie gleby, tak aby dokładnie rozprowadzić preparat w glebie.

ikona podziel się Przekaż dalej