Wielkopąkowiec cisowy - szkodnik żerujący na cisach

Jak wygląda i żeruje wielkopąkowiec cisowy (Cecidophyopsis psilaspis)

Po tujach cisy stanowią jedną z ulubionych roślin ozdobnych w ogrodach. Świetnie sprawdzają się do nasadzeń grupowych, jako soliter oraz jako żywopłoty formowane. Mogą być prowadzone jako krzewy lub drzewa, zaś ich piękne ciemnozielone igły zdobią ogród i stanowią piękne tło dla innych roślin. Cisy padają jednak ofiarą chorób grzybiczych i szkodników.

Do szkodników żerujących na cisach zalicza się: misecznik cisowiec, opuchlak pstrokacz i wielkopąkowiec cisowy. Ten ostatni szkodnik żeruje wewnątrz pąków, powodując ich zwiększenie nawet do 1 cm średnicy, a w konsekwencji obumieranie. Igły wokół pąka stają się zniekształcone. Wielkopąkowiec cisowy żeruje najczęściej na starych, wieloletnich cisach. Owad ten przypomina małe, białawe robaki, zaś jego forma dorosłą i larwa są bardzo podobne.

Wielkopąkowce atakują również porzeczki i leszczynę. Roztocza te wysysają soki z rośliny. Żerując w pąkach, wprowadzają do pąków ślinę zawierającą enzymy, które powodują, że pąki rozrastają się i stają się galasowate. Zmienione pąki zamierają. Jeśli zniekształceń tych jest dużo na pędach, nie rozwijają się liście i kwiatostany, a pęd zamiera. Prócz niszczenia pąków roztocza te mogą również przenosić patogeny, jak wirusy i bakterie. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania mączlika krok po kroku.

Porażone liście w ogrodzie, a także jakie są sposoby rozpoznawania, zwalczania, a także zapobieganie szkodnikom roślin
Jak wygląda wielkopąkowiec cisowy, a także rozpoznanie, zawalczanie i profilaktyka szkodników roślin krok po kroku

Jak zwalczyć szkodnika, który zaatakował pąki cisów - skuteczne sposoby i opryski

Najlepsze, skuteczne sposoby zwalczania wielkopąkowca cisowego polegają na ręcznym usuwaniu zakażonych pąków i pędów. Na wielkopąkowce porzeczkowe stosuje się opryski chemiczne. Natomiast obecnie nie istnieją zarejestrowane środki ochrony roślin do zwalczania szpecieli na roślinach ozdobnych, czyli wielkopąkowca cisowego i leszczynowego.

Na wielkopąkowce stosuje się także naturalnych wrogów tych szpecieli, jak dobroczynkowate roztocza oraz drapieżne larwy muchówek. Wielkopąkowce można również zwalczać przy pomocy preparatów olejowych, które uniemożliwiają przemieszczanie się szkodnika, utrudniają jego wymianę gazową z otoczeniem, a w ostateczności zabijają szpeciela. Preparaty te mogą być fitotoksyczne, dlatego też należy dokładnie stosować się do instrukcji na opakowaniu.

ikona podziel się Przekaż dalej