Wzdymacz bukszpanowy - poskręcane liście bukszpanu. Jak zwlaczyć szkodniki?
Co robić, jeśli zauważymy spuchnięte liście bukszpanu? Jaki szkodnik je wywołuje? Mało kto wie, że krzewy bukszpanu atakowane są także przez niewidoczne gołym okiem roztocza. Ich żerowanie sprawia, że liście puchną, brązowieją, a roślina traci walory ozdobne. Doradzamy jak rozpoznać problem na krzewie bukszpanu i jak zadbać o nasze bukszpany, tak aby zdobiły ogród. Wyjaśniamy jakie preparaty należy stosować przeciwko tym szkodnikom.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach.
Wzdymacz bukszpanowy - jaki szkodnik powoduje spuchnięte liście bukszpanu
Jak zadbać o bukszpany w ogrodzie
Bukszpany cieszą się ogromną popularnością w ogrodach z uwagi na dekoracyjność i łatwość uprawy. Krzewy te wykorzystuje się głównie do żywopłotów formowanych lub do tworzenia fantazyjnych rzeźb roślinnych, gdyż świetnie znoszą przycinanie i formowanie. Krzewy te są jednak podatne na choroby roślin i szkodniki. Dlatego też ważna jest obserwacja roślin, tak aby w porę zauważyć szkodniki i rozpocząć ich zwalczanie.
Do najbardziej popularnych szkodników należy ćma bukszpanowa, która potrafi bardzo szybko objeść cały krzew bukszpanu. Do zasychania pędów, a nawet całych krzewów, może przyczynić się pryszczarek bukszpanowy, którego larwy wygryzają miny w liściach. Zniekształcone liście mogą świadczyć również o namnażaniu się roztoczy, czyli wzdymacza bukszpanowego.
Wzdymacz bukszpanowy jest małym roztoczem, którego nie można zobaczyć gołym okiem. Śladem jego żerowania są spuchnięte liście, które się powiększają i brunatnieją. Wzdymacz bukszpanowy atakuje młode liście, zarówno przyrosty wiosenne, jak i późniejsze. Ten szkodnik bukszpanu jest mało znany, a jednak może doprowadzić do znacznych szkód. Nie tylko pozbawia krzewy walorów estetycznych, lecz także przyczynia się do ograniczenia wzrostu rośliny i osłabienia krzewu. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania skoczonosa dębowego.
Zwalczanie wzdymacza bukszpanowego - domowe sposoby, preparaty i opryski
Aby zwalczyć wzdymacza bukszpanowego, stosuje się preparaty ochrony roślin dedykowanym do zwalczania tego roztocza. Należy dokładnie spryskać roślinę, a następnie powtórzyć opryski po 7 dniach.
Z reguły jednak same opryski nie wystarczają. Należy także usunąć jak najwięcej zainfekowanych liści i ziemię. Dobrym sposobem jest ułożenie pod krzewem folii plastikowej i powycinanie wszystkich zainfekowanych liści. Następnie usuwamy folię i wykopujemy również warstwę ziemi spod bukszpanu. Ziemię wraz z obciętymi gałęziami dokładnie zawijamy w folię i wyrzucamy. Grunt pod krzewem warto obłożyć nową folią, którą przysypujemy nową ziemią. Dzięki temu pozbywamy się zarówno roztoczy na liściach, jak i tych bytujących w glebie.