Wzdymacz bukszpanowy - jaki szkodnik powoduje spuchnięte liście bukszpanu

Jak zadbać o bukszpany w ogrodzie

Bukszpany cieszą się ogromną popularnością w ogrodach z uwagi na dekoracyjność i łatwość uprawy. Krzewy te wykorzystuje się głównie do żywopłotów formowanych lub do tworzenia fantazyjnych rzeźb roślinnych, gdyż świetnie znoszą przycinanie i formowanie. Krzewy te są jednak podatne na choroby roślin i szkodniki. Dlatego też ważna jest obserwacja roślin, tak aby w porę zauważyć szkodniki i rozpocząć ich zwalczanie.

Do najbardziej popularnych szkodników należy ćma bukszpanowa, która potrafi bardzo szybko objeść cały krzew bukszpanu. Do zasychania pędów, a nawet całych krzewów, może przyczynić się pryszczarek bukszpanowy, którego larwy wygryzają miny w liściach. Zniekształcone liście mogą świadczyć również o namnażaniu się roztoczy, czyli wzdymacza bukszpanowego.

Wzdymacz bukszpanowy jest małym roztoczem, którego nie można zobaczyć gołym okiem. Śladem jego żerowania są spuchnięte liście, które się powiększają i brunatnieją. Wzdymacz bukszpanowy atakuje młode liście, zarówno przyrosty wiosenne, jak i późniejsze. Ten szkodnik bukszpanu jest mało znany, a jednak może doprowadzić do znacznych szkód. Nie tylko pozbawia krzewy walorów estetycznych, lecz także przyczynia się do ograniczenia wzrostu rośliny i osłabienia krzewu. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania skoczonosa dębowego.

Zwalczanie wzdymacza bukszpanowego - domowe sposoby, preparaty i opryski

Aby zwalczyć wzdymacza bukszpanowego, stosuje się preparaty ochrony roślin dedykowanym do zwalczania tego roztocza. Należy dokładnie spryskać roślinę, a następnie powtórzyć opryski po 7 dniach.

Z reguły jednak same opryski nie wystarczają. Należy także usunąć jak najwięcej zainfekowanych liści i ziemię. Dobrym sposobem jest ułożenie pod krzewem folii plastikowej i powycinanie wszystkich zainfekowanych liści. Następnie usuwamy folię i wykopujemy również warstwę ziemi spod bukszpanu. Ziemię wraz z obciętymi gałęziami dokładnie zawijamy w folię i wyrzucamy. Grunt pod krzewem warto obłożyć nową folią, którą przysypujemy nową ziemią. Dzięki temu pozbywamy się zarówno roztoczy na liściach, jak i tych bytujących w glebie.

Wzdymacz bukszpanowy na roślinach, a także rozpoznanie, zapobieganie i zwalczanie metodami naturalnymi oraz chemicznymi
Wzdymacz bukszpanowy i rozpoznawanie szkodników krok po kroku, czyli jak wyglądają szkodniki i jak przeprowadzić zwalczanie w sposób prawidłowy
ikona podziel się Przekaż dalej