Jak szkodzi nornica?

Nornica – charakterystyka

Nornica to jeden z mniejszych gryzoni. Wyglądem może nieco przypominać mysz, jest jednak rudo-brązowa, stąd też zresztą jej nazwa: nornica ruda. Zwierzę ma około 10 cm długości i waży niewiele więcej niż 20 g. Jest więc maleńkie, jednak w ogrodzie może zrobić naprawdę spore szkody. Ma duże, czarne, koralikowate oczy i typowe dla gryzoni uszy. Jej największą bronią są oczywiście ostre, wąskie zęby, którymi bez trudu przegryza gałązki, zdrewniałe korzenie i korę drzewną.

Nornica występuje w zasadzie na całym świecie, nawet w wyższych partiach gór. Jest bardzo pospolita, to zwierzę najczęściej można spotkać w lasach. Często jednak pojawia się w ogrodach, sadach i szkółkach drzewek. Nornica zaczyna żerowanie wieczorem i jest aktywna przez większą część nocy.

Nornica żywi się zarówno roślinami, jak i bezkręgowcami, chociaż w znacznie mniejszej ilości. Jej największym przysmakiem są owoce i ich nasiona, dlatego często pojawia się w sadach owocowych. Zjada także liście, nasiona różnych innych roślin, a także nadziemne, zielone części ziół i warzyw. Sprawdź także, jak się pozbyć kreta z ogrodu.

Zwalczanie nornic - jaki jest najlepszy sposób na nornice?
Nornica o charakterystycznym, brązowym futrze, zjadająca trawę i nasiona na tle zielonych źdźbeł trawy

Jak odróżnić nornicę?

Ze względu na wygląd nornica często jest mylona z myszą polną. Jak odróżnić te dwa zwierzęta? Znaczenie ma przede wszystkim kolor futra – myszy są bardziej szare lub brązowe, nornica jest wyraźnie ruda, ma jaśniejszy brzuszek. Jest także nieco mniejsza i co najważniejsze – rzadko żeruje w magazynie czy stodole, najlepiej czuje się w ziemi.

Niektórzy mniej doświadczeni ogrodnicy mają problem, czy ich ogród nawiedziła nornica, czy krety. W obu przypadkach bowiem rośliny są podgryzane od dołu, szybko więdną i marnieją, a na trawniku może być widać bieg tuneli. Jak odróżnić, które zwierze zaczęło swoją szkodliwą działalność? Krety w ogrodzie szkodzą znacznie bardziej, zwłaszcza poprzez swoje kopce, które „zdobią” trawniki. Nornice ich nie usypują, drążą jednak korytarze, które mają około 5 cm średnicy. Wejścia do nich są zlokalizowane na powierzchni, najczęściej w postaci niewielkich dziur, ułożonych jedna obok drugiej. Jeśli zauważysz takie otwory, to niechybny znak, że na działce pojawiła się nornica. Jest może mniej uciążliwa niż krety, jednak należy uważać na nią bardziej niż na myszy. Warto wiedzieć także, że nornice często korzystają z tuneli, które wykopały krety. Bardzo często oba gatunki współżyją obok siebie i na pół niszczą cały ogród. Jeśli twój ogród zaatakuje turkuć podjadek, w tym artykule znajdziesz porady, jak go zwalczyć.

Nornica w ogrodzie

Nornica ruda drąży korzenie mniej więcej na głębokości 10-15 cm, czyli w tym obszarze, w którym znajduje się system korzeniowy większości roślin. Podgryza go i narusza w trakcie kopania, często doprowadzając do tego, że roślina traci możliwość pobierania wody i stopniowo usycha. Gryzonie szczególnie lubią cebule roślin zimujących w ziemi, zwłaszcza ozdobnych. Tulipany, żonkile i lilie bardzo często padają ich ofiarą.

Jednak to nie koniec listy sposobów, w jakie nornice niszczą plony. Zimą, kiedy nie mają zbyt wiele pożywienia, obgryzają korę młodych drzewek. Jest to bardzo uciążliwe zwłaszcza w młodych sadach owocowych i szkółkach drzewnych – tam właśnie te gryzonie robią bardzo poważne szkody.

W przeciwieństwie do myszy, nornice rzadko pojawiają się w magazynach albo w domu. Żyją raczej w ogrodzie, więc nie trzeba się obawiać, że zalegną się w stodole czy garażu. Z tego też względu nie trzeba rozstawiać pułapek na myszy w pomieszczeniach, jeśli zauważysz ich obecność na działce.

Naturalny sposób na nornice

Jak się pozbyć nornicy? Zapobieganie

Nornice przebywają tylko w niektórych ogrodach – w tych, w których mają zapewnione odpowiednie warunki i dużą liczbę pożywienia. Lubią żyzne, próchnicze ziemie o lekkiej, przewiewnej konsystencji. Często pojawiają się tam, gdzie wcześniej były krety – wykorzystują ich korytarze. Zamieszkują w pobliżu roślin cebulowych. Poznaj sposób na pozbycie się nornic z ogrodu.

Istnieje jednak sposób na nornice, by w ogóle nie pojawiały się w naszym ogrodzie. Jest nim sadzenie roślin cebulowych i drzewek w odpowiednich koszykach. W sklepach ogrodniczych dostępne są druciane lub plastikowe koszyczki, do których wkłada się cebule kwiatów ozdobnych i razem wkopuje się w ziemię. Dzięki temu gryzonie nie mają możliwości dostania się do korzeni i cebul. Jeśli problemem jest podgryzanie drzewek, warto od dołu zabezpieczyć je odpowiednią siatką.

Co więcej, nornice nie znoszą niektórych zapachów. To świetny sposób na to, jak zwalczyć nornice – wystarczy zasadzić w ogrodzie rośliny, których te zwierzęta nie lubią. Między innymi jest to czosnek ozdobny – umieszczenie go na rabacie roślin cebulowych to świetny pomysł. Ponadto nornice nie zalęgną się w zakątkach, gdzie będzie rosła czarna porzeczka, wilczomlecz czy mięta. To dobry sposób na przegonienie ich z ogrodu.

Zapobiec pojawieniu się nornic może także odpowiednia siatka, zawczasu rozłożona pod uprawami. Świetnie sprawdzi się każda siatka wykonana z PCV, której oczka będą miały mniej więcej 15 cm średnicy. Rozłożona na odpowiednim poziomie, utrudni ona szkodnikom drążenie tuneli i korytarzy i skutecznie zniechęci je do dalszego kopania w podłożu. Sprawdź także inne chwasty i szkodniki, które mogą zaatakować twój ogród.

Sposób na nornice: naturalne odstraszanie

Zwalczanie nornic nie zawsze oznacza rozkładanie żywołapek czy trutek. Szkodnika można łatwo odstraszyć naturalnymi sposobami. Przede wszystkim warto wiedzieć, że są to bardzo płoche zwierzęta, które boją się psów i kotów. Na działce, na którym nie ma naszych pupilów, rozmnażają się najszybciej. Dlatego właśnie, kiedy pojawia się problem z nornicami, warto wpuścić na teren zaprzyjaźnionego psa lub kota. Gryzonie powinny zacząć unikać tego miejsca.

Jak się pozbyć nornicy? Można ją odstraszyć także zapachem. Kiedy tylko zauważysz na rabacie okrągłe otwory w ziemi, od razu zacznij działać. Do tunelu nornic możesz włożyć kawałek produktu, którego zapachu zwierzę nie znosi. Jak zwalczyć nornice? Do ich kryjówki włóż kilka rozgniecionych ząbków czosnku lub roztartych liści czarnego bzu. Od razu postanowią wyprowadzić się z twojego ogrodu.

Kolejny sposób na nornice, podobnie jak na myszy, to odstraszanie dźwiękiem. Odstraszacz można zrobić samodzielnie, w domu, umieszczając aluminiową puszkę na metalowym drucie. Taką konstrukcję umieszcza się w pobliżu norek. Poruszana wiatrem puszka zrobi mnóstwo hałasu, który wystraszy płochliwe zwierzęta.

Jak się pozbyć nornicy - inne sposoby na zwalczanie nornic

Jak zwalczyć nornice – żywołapki i odstraszacze

Jak zwalczać nornice w ogrodzie? Na rynku ogrodniczym pojawia się coraz więcej mechanizmów, które rozwiązują problem jak zwalczyć nornice. Dzięki nim zwalczanie nornic można przeprowadzić szybko i humanitarnie, nie robiąc zwierzętom krzywdy. Świetnym rozwiązaniem są żywołapki – pułapki, które nęcą gryzonia do wejścia do środka. Są wyposażone w specjalne zapadnie, które zamykają się, gdy zwierzę próbuje się wydostać. Żywołapki tego rodzaju są dopasowane rozmiarem do wielkości korytarzy podziemnych, można je tam umieścić i czekać, aż szkodnik się złapie. Można także poszukać informacji, jak zrobić taką pułapkę samodzielnie.

Zwalczanie nornic - jaki jest najlepszy sposób na nornice?
Żywołapka - pułapka na nornice i inne gryzonie pozwalająca na humanitarne odławianie zwierząt

Inny sposób na nornice to zastosowanie odstraszacza dźwiękowego. Jest to urządzenie, które wkłada się do tunelu. Wydaje ono z siebie dźwięki o takiej częstotliwości, której człowiek nie słyszy, zupełnie bezpieczne dla domowych pupili. Jednak dźwięki te odstraszają gryzonie, wpływają na ich układ nerwowy i są bodźcem do ewakuowania się z twojego ogrodu. To sposób na to, jak się pozbyć nornicy, kretów i myszy na raz – w zasadzie większość małych kręgowców reaguje na ten dźwięk. Jeśli próbujesz się pozbyć także muszek owocówek, w tym artykule znajdziesz porady, jak to zrobić.

Jak zwalczyć nornice – środki chemiczne

Jeśli jednak zwalczanie nornic nie przynosi pożądanego efektu, nie pozostaje nic innego, jak sięgnąć po środki chemiczne. Jak zwalczyć nornice w ogrodzie? Do ich tuneli można wprowadzić odpowiednią ilość płynu odstraszającego lub trutki. Świetnym sposobem na to, jak zwalczyć nornice, które buszują na wiosennych rabatach, jest zaprawienie cebul kwiatowych odpowiednim preparatem jeszcze przed posadzeniem. To sprawi, że nie staną się obiadem tych rudych szkodników.

ikona podziel się Przekaż dalej