Zwójka różóweczka - jak wygląda, skuteczne zwalczanie, preparaty
Co robić, jeśli na liściach drzew i krzewów owocowych w ogrodzie zauważasz zielone gąsienice z ciemniejszą głową? Niektóre liście są zwinięte w rurki równo wzdłuż głównego nerwu. Może się okazać, że twój ogród zaatakował szkodnik - zwójka różóweczka. Czy konieczny jest oprysk chemiczny, a jeśli tak to, jaki preparat wybrać? Wyjaśniamy, jak wygląda zwójka różóweczka i jakie rośliny atakuje. Doradzamy jakie preparaty stosujemy na tego owada i przy jakim progu występowania rozpoczynamy jego zwalczanie.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach.
Jakich szkód dokonuje w ogrodzie zwójka różóweczka
Zwójka różóweczka - szkodnik drzew owocowych w ogrodzie i sadzie
W Polsce występuje kilka gatunków zwójkowatych. Tylko niektóre szkodniki z tej grupy mają znaczenie gospodarcze. Szkodnikiem żerującym na liściach dębu jest zwójka zieloneczka. Jest to motyl o charakterystycznych, zielonych skrzydłach, który w przypadku masowego nalotu może powodować gołożery dębów w lesie lub w parkach. Inne zwójki jak, gruszóweczka, dębóweczka czy jabłoneczka nie czynią dużych szkód gospodarczych, dlatego też ich zwalczanie nie jest prowadzone.
Największym szkodnikiem wśród zwójek jest zwójka różóweczka, która jest polifagiem i może żerować na różnych roślinach. Szkodnik ten stanowi przede wszystkim utrapienie dla ogrodników i sadowników, gdyż żeruje na liściach i owocach drzew owocowych. Zasiedla głównie grusze, jabłonie i śliwy. Może występować również na krzewach malin, porzeczek i agrestu. W przypadku masowego nalotu mogą doprowadzić do dużych szkód gospodarczych.
Gąsienica tego motyla żeruje na liściach drzew owocowych. Ich charakterystycznym zachowaniem jest zwijanie liści w rurkę. W późniejszym okresie żerują na liściach pokrytych przędzą. Gąsienice wyżerają również paki kwiatowe i zawiązki owoców. Mogą również uszkadzać owoce, szczególnie jabłka, wyżerając w nich rozległe otwory. Owoce zaatakowane przez szkodnika nie nadają się do sprzedaży.
Jak wygląda zwójka różóweczka i jej cykl rozwojowy
Zwójka różóweczka jest niedużym motylem o rozpiętości skrzydeł około 2 cm. Samce i samice wyraźnie różnią się wielkością i rysunkiem na skrzydłach. Przednie skrzydła tych owadów mają odcień brązowy lub oliwkowy, zaś tylne skrzydła są szare. U samców skrzydła są mniejsze i z wyraźnym rysunkiem. Gąsienica osiąga długość do około 2 cm i różni się kolorem w zależności od stadium wzrostu. Młode gąsienice są żółtozielone z czarną głową, zaś starsze zielone z brązową głową.
Jest to szkodnik jednopokoleniowy, który przechodzi przez cykl jaja, larwy, poczwarki i owada dorosłego. Jaja zimują na korze drzew. Samica składa je na korze drzew i krzewów w złoża, które są dobrze widoczne zimą, gdy nie ma liści. Gąsienice wylęgają się wiosną i rozchodzą się po roślinie, żerując na liściach, najczęściej młodych.
Młoda gąsienica zwykle zawija liść w rurkę wzdłuż głównego nerwu. Żeruje do końca czerwca. Po tym okresie gąsienic jest coraz mniej. Druga połowa czerwca jest okresem przepoczwarzania się tego owada. Owady dorosłe odbywają loty od czerwca do lipca. W tym czasie składają jaja, które zimują na korze do kolejnego sezonu. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania śluzownicy lipowej.
Zwalczanie zwójki różóweczki - oprysk i preparaty
Zwójka różóweczka posiada naturalnych wrogów, którzy ograniczają jej namnażanie się. Należą do nich pasożyty, które atakują jaja i gąsienice tego szkodnika. Zwalczanie zwójki różóweczki prowadzi się wtedy, gdy zostanie zauważony masowy nalot szkodnika. W tym celu prowadzi się przegląd losowo wybranych drzew, na których sprawdza się liście, pąki i owoce. Zwalczanie stosuje się w zależności od odpowiedniego progu występowania owada.
W ogrodzie, przy niewielkiej ilości drzew i krzewów owocowych, można ręcznie usuwać gąsienice oraz kolonie jaj z pni. W sadach wykorzystuje się preparaty chemiczne, które stosowane są po przekroczeniu progu występowania szkodnika na rozetach kwiatowo-liściowych, na pędach i owocach. Obecnie do zwalczania zwójki różóweczki zarejestrowanych jest wiele preparatów. Nie zawsze jednak konieczny jest oprysk chemiczny. Do zwalczania owadów dorosłych stosuje się pułapki feromonowe. Dobrym sposobem jest stosowanie błonkówek, czyli pasożytów atakujących jaja i gąsienice zwójki. Ich skuteczność sięga 60%.