Zwójka sosnóweczka - występowanie i zwalczanie krok po kroku
Gąsienice na pędach sosny powodują żółknięcie, opadanie igieł, a nawet zniekształcenie całej korony drzewa. Motyle owadów składają jaja na pędach rośliny, zaś gąsienice wgryzają się w pąki, w pędy rośliny i drążą w nich korytarze, powodując zamieranie młodych pędów. Aby odpowiednio szybko zareagować, warto znać rodzaje owadów żerujących na sośnie. Jednym z groźnych szkodników sosny jest zwójka sosnóweczka (Rhyacionia buoliana). Ten niepozorny, ciemnobrązowy motyl jest w stanie doprowadzić do zniekształcenia koron drzew. Dowiedz się, na czym polega zwalczania zwójki sosnóweczki i jakie środki ochrony roślin służą do niszczenia owada.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach.
Zwójka sosnóweczka (Rhyacionia buoliana)
Zwójka sosnóweczka (Rhyacionia buoliana) to niewielki motyl z rodziny zwójkowatych o rudo-brązowych lub pomarańczowo-brązowych skrzydłach. Jej ciemnobrązowe gąsienice z błyszczącą czarną główką atakują kilkuletnie sosny górskie i kosodrzewiny. Mogą pojawiać się w lasach, w parkach, ogrodach obsadzonych sosną. Zwójka pojawia się najczęściej w młodnikach rosnących na suchych glebach w miejscach nasłonecznionych.
Widocznym objawem żerowania gąsienic zwójki na sośnie jest zaginanie się wierzchołkowych, młodych pędów drzewa. Pędy te następnie zasychają. Efektem dużej ilości gąsienic może być zniekształcenie całej korony drzewa.
Gąsienice zwójki żerują od maja do czerwca. W czerwcu zaś przepoczwarzają się i następuje wylot motyli. Samice składają jaja na młodych pędach i w pochewkach igieł. W ciągu sezonu letniego żyje jedno pokolenie owada. Gąsienice wgryzają się w pędy i w nich zimują.
Początkowo gąsienice wgryzają się w nasadę igieł sosnowych, a następnie w pąki okółkowe. Drążą chodnik w rdzeniu młodych pędów, które wskutek tego zaginają się a następnie zamierają. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o zwalczaniu mszyc.
Zwalczanie zwójki sosnóweczki
Do zwalczania zwójki sosnóweczki stosujemy sposoby niechemiczne lub chemiczne. Niechemiczne zwalczanie zwójki sosnóweczki polega na:
- usuwaniu i niszczeniu młodych pędów z żerującymi gąsienicami. Najlepiej zrobić to jeszcze przed wylotem dorosłych osobników. Usunięte pędy należy spalić, dzięki czemu uniemożliwia się wylot motyli i składanie jaj.
- stosowaniu pułapek feromonowych do wyłapywania motyli.
Do zwalczania chemicznego stosuje się opryski środkami ochrony roślin o działaniu kontaktowym.
Zwójka sosnóweczka a środki ochrony roślin
Aby nie dopuścić do pojawienia się szkodników na młodych pędach sosny, na przedwiośniu lub na początku wiosny stosuje się opryski profilaktyczne preparatami olejowymi. Preparaty te utrudniają gąsienicom oddychanie i powodują ich wymieranie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zwalczaniu wciornastków?
Jednym z takich środków jest Promanal 60 EC, wyprodukowany na bazie oleju parafinowego. Dlatego też jest on bezpieczny dla środowiska i dopuszczony do użycia na uprawach ekologicznych. Środek ten zwalcza tylko stadia zimujące, czyli jaja lub larwy. Nie nadaje się do zwalczania owadów dorosłych. Opryski wykonuje się od końca lutego do końca marca, czyli do początków kwitnienia. Nie zalecane jest stosowanie tego środka po okresie kwitnienia, gdyż może on uszkodzić rośliny.
Ważne jest, aby dokonywać oprysków w czasie dodatnich temperatur, minimum 5 stopni, gdyż niskie temperatury znacznie zmniejszają efektywność oprysków.
Preparat Emulpar 940 EC, oparty na oleju rydzowym, uważany jest za środek w pełni bezpieczny dla ludzi i środowiska. Preparat ten działa na kleszcze, mszyce, przędziorki i inne szkodniki między innymi na zwójkę sosnóweczkę. Środek oblepia owady lepką powłoką i doprowadza do ich zamierania. Ponadto Emulpar zabezpiecza rośliny przed chorobami grzybiczymi. Opryski dokonuje się w czasie panowania dodatnich temperatur, najlepiej wieczorem.
W przypadku bardzo dużej ilości gąsienic zwójki sosnóweczki nie ma innego sposobu jak uciec się do opryskiwania środkami chemicznymi, które zniszczą żerujące gąsienice. Środkami, które można stosować na larwy zwójki sosnóweczki, są Karate Zeon 050 SC lub Karate Gold Tuje i Iglaki. Sprawdź także ten artykuł o zwalczaniu mączlika w ogrodzie.