Żywolapka – wyłapywanie żywych zwierząt

Zabijanie dzikich zwierząt budzi wiele kontrowersji etycznych i często jest niemożliwe ze względu na problemy prawne (zwierzę znajduje się pod ochroną). Najlepszym rozwiązaniem jest złapanie zwierząt i przeniesienie w inne miejsce, w którym rozpocznie się ich nowe życie. Odławianie dzikich zwierząt może być przeprowadzane przez firmę specjalizującą się w takich działaniach. Jest to jednak zazwyczaj niezwykle drogie rozwiązanie, a jeśli mieszkamy w pobliżu terenu, na którym przebywają dzikie zwierzęta, taka interwencja będzie wymagała powtórzenia całej procedury.

Żywołapka jest niewątpliwie o wiele skuteczniejszą metodą niż środki odstraszające zwierzęta, ponieważ nie tylko działają doraźnie, ale także pozwalają łapać szkodniki, ale pozwala również na odłów i wywiezienie ich poza teren naszego gospodarstwa. Taka pułapka jest również bardziej humanitarna niż trutka na szkodniki, karmniki dla szczurów, pułapki na myszy i pułapki na szczury, pułapki na krety i norniki, ponieważ jej stosowanie nie szkodzi zwierzętom. Dzięki temu nie ma problemu z wyrzutami sumienia po uśmierceniu zwierząt i obawą przed sytuacją, że kot lub inny mieszkaniec naszego gospodarstwa może ulec zatruciu trucizną zawartą w trutce.

Nawet jeżeli nasze domowe zwierzę dostanie się do żywołapki, to nie stanie mu się krzywda. Wystarczy tylko otworzyć drzwiczki i wypuścić naszego psa lub kota na wolność. Warto więc rozważyć zakup żywołapki. Jest to jednorazowy wydatek, który pozwoli nam samodzielnie schwytać problematyczne zwierzę i ewentualnie ponownie wykorzystać urządzenie w razie potrzeby.

Budowa żywołapki i zasada działania

Żywołapki to zaawansowane urządzenia, których prosta budowa i solidna konstrukcja stalowa sprawiają, że są bardzo skuteczne w codziennym zastosowaniu. Specjalna konstrukcja pułapki pozwala na natychmiastowe złapanie zwabionego zwierzęcia. Przynętę przygotowujemy w specjalnej tacce na przynęty. Rodzaj przynęty zależy od gatunku zwierząt, które chcemy zwabić. Sprawdzonym rozwiązaniem jest stosowanie dropsów rybnych. Przynęta ta ma kształt zbliżony do suchej karmy dla kotów, której intensywny aromat ma silne właściwości wabienia drapieżników. Możesz złapać lisy, wydry, kuny, koty itp. za pomocą takich dropsów. Możesz również użyć przygotowanej przez siebie zanęty.

Tacka na przynęty posiada specjalne haczyki do trzymania mięsa, boczku, sera i innych aromatycznych przysmaków, które skuszą zwierzę, które chcemy złapać. Zwabiony do klatki drapieżnik aktywuje mechanizm zapadowy, naciskając na tacę z zanętą i zwierzę zostaje uwięzione. Dzięki prostej budowie pułapka jest łatwa w użyciu i czyszczeniu. Dołączone akcesoria, takie jak szczypce do przynęt lub rękawiczki jednorazowe, zapobiegają zapachowi człowieka, a tym samym zmniejszają podejrzenia u zwierząt. Metalowy uchwyt, w który wyposażony jest zamek, umożliwia bezpieczny transport zwierząt wewnątrz klatki i poza strefę, w której będą nam przeszkadzały i szkodziły złapane przez nas zwierzęta.

Rodzaje żywołapek

Istnieją różne rodzaje żywołapek. Pułapka może być zamykana z jednej lub obu stron. Pułapki różnią się również wymiarami ze względu na ich przeznaczenie dla różnych gatunków zwierząt. Ich wielkość z reguły została dobrana tak, aby zwierzę nie zraniło się, miało dużo miejsca i dostęp do powietrza oraz zminimalizowało stres związany z wpadnięciem w pułapkę. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat skutecznych pułapek na szczury.

Szop pracz złapany w żywołapkę, zwierzę w żywołapce, jak zastawiać żywołapki, jak działają żywołapki
W jakich sklepach można kupić żywołatki i ile kosztują żywołapki, różne rozmiary żywołapek

Żywołapka na kuny – co zrobić ze złapanym zwierzęciem?

Żywołapki są sprawdzonym rozwiązaniem, gdy mamy do czynienia z natrętnym zwierzęciem, którego obecności w naszym otoczeniu z jakichś przyczyn chcemy uniknąć. Należy jednocześnie pamiętać, że zwierzę złapane ulega silnemu stresowi wynikającym z ograniczenia jego wolności.

Po zastawieniu żywołapek zaleca się ich częstą kontrolę, tak by w wypadku złapania zwierzęcia możliwie jak najszybciej zostało wypuszczone w innym miejscu. Podczas tego procesu należy zachować wzmożoną ostrożność. Zaleca się użycie solidnych skórzanych rękawic, by uniknąć kontaktu ze zwierzętami.

W przypadku gdy mamy do czynienia ze zwierzętami objętymi ochroną należy pamiętać, iż postępowanie z nimi powinno odbywać się zgodnie z obowiązującym prawem o ochronie przyrody oraz rozporządzeniami Ministra Środowiska.

Na jakie zwierzęta możemy stosować żywołapki?

W sklepach ogrodniczych, zarówno stacjonarnych, jak i tych działających w sieci internetowej możemy spotkać wiele różnych żywołapek przeznaczonych do odławiania rozmaitych zwierząt.

Możemy zatem spotkać pułapki na bobry, wydry, lisy, kuny, koty, myszy lub szczury.

Oto niektóre rodzaje żywołapek, które możemy spotkać w sklepach zajmujących się sprzedażą materiałów służących do odławiania i odstraszania nieproszonych gości w naszych domach, garażach, strychach czy ogrodach.

  • Pułapka na kuny – klatka na kuny, posiadająca dwa wejścia, zatrzaskowa, dzięki której można szybko złapać kunę na przykład na strychy i przewieźć ją w inne miejsce
  • Żywołapka na myszy i gryzonie – to metalowa pułapka na myszy i inne małe gryzonie, to dwu wejściowy chwytacz na myszy, z dużą plastikową szybką, posiada mechanizm, który wpuszcza gryzonia, a jednoczenie nie pozwala mu uciec
  • Pułapka na wydrę, lisa, szopa - to żywołapka, która łapie nie zabijając. Zwierzęta zwabione na przynętę zostają zatrzaśnięte w solidnej, stalowej konstrukcji. Pułapka na wydrę pozwala na złapanie i przewiezienie żywego zwierzęcia w inne miejsce, w którym nie będzie nam przeszkadzać i psocić
  • Żywołapka na szczury – jest to humanitarna pułapka na te gryzonie. Skutecznie łapie, nie zabijając, a złapany szczur może zostać później wypuszczony w innym miejscu.
  • Tunelowa pułapka na kuny do rynny – tonieduża żywołapka rynnowa na kuny, szczury pozwala na natychmiastowe złapanie i wywiezienie natrętnego zwierzęcia z naszej okolicy.
  • Narożna, kątowa żywołapka na myszy - narożna pułapka na myszy do rogu pomieszczenia dwuwejściowa, wyposażona w specjalny mechanizm zapadek uaktywniający się po dostaniu się gryzonia do wnętrza pułapki.
  • Pułapki na kreta – tu najpopularniejsza jest tunelowa żywołapka, która jest niezwykle skuteczna w swoim działaniu. Jest również skuteczna na nornice. Pozwala pozbyć się zarówno kretów, jak i nornic z naszego ogrodu. Jest humanitarna, ponieważ nie zabijamy zwierząt, tylko je odławiamy i wypuszczamy w innym miejscu.

Cena żywołapki na gryzonie, krety i inne nieproszone zwierzęta jest bardzo zróżnicowana, zależy przede wszystkim od rodzaju zastosowanych materiałów do produkcji pułapki, od jej wielkości oraz od tego, gdzie planujemy je kupić. Pułapki na zwierzęta możemy nabyć zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w wielu sklepach internetowych.

Jak działa pompka do wody, żywołapki możemy dowiedzieć się z lektury wielu poradników internetowych. Tam również możemy poznać, jak wygląda niezwykle ciekawy motyl – czyli rusałka admirał.

ikona podziel się Przekaż dalej