Jesienny nawóz do trawników – po co stosować

Nawóz jesienny to produkt, którego zadaniem jest poprawa kondycji trawy i zwiększenie jego ukorzenienia. Na jesień rośliny z reguły gorzej wyglądają. Trawa się przerzedza, a nadmiar wody sprawia, że czasami miejscowo także gnije. Ze względu na chłód nie rośnie, więc żadne uszkodzenia nie naprawiają się. Jesienny nawóz do trawników ma za zadanie utrzymać ją w dobrej kondycji mimo niesprzyjających warunków.

Kolejnym bardzo ważnym zadaniem tego preparatu jest przygotowanie do zimy. Nawożenie trawy jesienią sprawia, że lepiej odradza się wiosną – darń jest gęstsza, szybciej pobudza się do życia. Dzięki odpowiedniej dawce składników, trawa bez problemu przetrzymuje zimowe mrozy i obciążenie śniegu. Na dodatek dobry preparat jesienny ma składniki, które uwalniają się powoli i zaczynają działać dopiero wczesną wiosną. Dzięki temu chronią trawę i pobudzają ją do życia na początku wegetacji.

Kiedy nawozić trawnik jesienią? Preparat można stosować w dwóch dawkach. Pierwszą podaje się na przełomie sierpnia i września, drugą miesiąc później, nawet na początku października. Dzięki temu rośliny są dobrze przystosowane do nadejścia zimy. Dlatego czasami nawóz nosi nazwę zimowy.

Nawóz jesienny do trawy – dobry skład

Standardowe nawożenie trawy przeprowadza się nawozami z dużą ilością azotu. Jednakże takie preparaty stosuje się wyłącznie do końca sierpnia, ponieważ ten składnik wpływa na wzrost trawy, zwiększając znacznie poziom zielonej masy. Pod koniec sezonu należy jednak stosować składniki, które pomagają roślinie uśpić się przed zimą i rozwinąć korzenie, a nie pobudzać je do intensywnego wzrostu.

Najważniejszymi składnikami jest potas i fosfor, chociaż ten pierwszy minerał jest znacznie ważniejszy. Warto także sprawdzić, czy w składzie znajdują się dodatkowe mikroskładniki – żelazo, magnez i wapń. Mają szczególne znaczenie dla roślin zarówno zimą, jak i w momencie rozpoczęcia wegetacji.

Suchy nawóz jesienny do trawy, czyli granulowany jesienny nawóz do trawników
Jesienny nawóz do trawników krok po kroku, czyli nawóz jesienny do trawy i jego skład

Wybierając nawozy jesienne (lub nawóz zimowy) można stworzyć własną mieszankę, wybierają na przykład takie substancje jak fosforan amonu lub sól potasową. Prościej będzie jednak sięgnąć po jesienny nawóz do trawników – gotową mieszankę, której skład będzie odpowiadał na wszystkie potrzeby roślin. Dzięki takim preparatom można prościej nawozić trawnik, odmierzając tylko dawkę zalecaną przez producenta, w ten sposób zmniejsza się ryzyko przenawożenia roślin. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o nawożeniu trawnika.

Nawóz jesienny do trawy – najlepsze produkty

Na sklepowych półkach pojawia się bardzo wiele różnego rodzaju nawozów jesiennych, które nadają się do zastosowania przed zimą. Przedstawiamy najlepsze produkty, które mają najbardziej bogaty skład. Dzięki temu można bezpiecznie nawozić trawnik i kompleksowo zadbać o kondycję roślin.

  • Jesienny nawóz do trawników Florovit to preparat z dodatkiem żelaza i siarki. Ma ograniczoną zawartość azotu, więc można stosować go także w późniejszym terminie, mniej więcej w październiku. Nawóz Florovit cieszy się dużym powodzeniem i jest łatwo dostępny nie tylko w sklepach ogrodniczych, lecz także w zwykłych supermarketach. Cena: 120 zł/20 kg.
  • Agrecol Hortifoska to kolejny nawóz do trawników, który zasługuje na uwagę. Jest przeznaczony do nawożenia jesiennego, dlatego w jego składzie nie ma dodatku azotu. Marka Agrecol jest bardzo popularna i często można ją spotkać w różnych sklepach, także supermarketach. Cena: 100 zł/25 kg.
  • Nawóz jesienny do trawników Target także warto wziąć pod uwagę. Marka jest znana z wysokiej jakości produktów nawozowych i ochronnych dla roślin. Target ma także ciekawe nawozy do trawników problematycznych, jesienny preparat również dobrze się sprawdza. W składzie nie znajdzie się azotu, za to jest dodatek wapnia i siarki. Cena: 28-34 zł/4 kg.
  • Nawóz jesienny długodziałający do trawników Substral to środek, który świetnie sprawdza się do ochrony trawników na zimę. Wpływa także na rozwój roślin wczesną wiosną, wszystko dzięki ogromnej zawartości mikroelementów – bor, cynk, żelazo, miedź i magnez. Zawiera niewiele azotu, więc można stosować go także jesienią. Cena: 80-85 zł/5 kg.
  • Compo nawóz jesienny do trawników to mniej znany produkt. Markę można spotkać w sklepach ogrodniczych i specjalistycznych. Warto zwrócić na niego uwagę, ponieważ zawiera niewiele azotu. Jest wzbogacony o magnez i żelazo. Cena: 38 zł/4 kg.
ikona podziel się Przekaż dalej