Aeracja trawnika – definicja

Aeracja trawnika to zabieg pielęgnacyjny mający na celu poprawienie struktury, napowietrzenie, rozluźnienie oraz ogólne poprawienie właściwości gleby, na której wysiana jest trawa. Niestety bardzo często działkowcy albo nie wiedzą o tym, jak ważne jest napowietrzanie trawnika, albo po prostu nie wykonują tego zabiegu pielęgnacyjnego w ogóle.

Ziemia po takim zabiegu jest spulchniona, jej struktura jest na tyle poprawiona, że ziemia znajdująca się pod trawą jest bardziej przepuszczalna, przez co woda i nawóz łatwej wnika do korzeni. Dzięki temu zabiegowi trawa może szybciej i efektywniej się zregenerować. Ponadto trawnik po aeracji jest bardziej odporny na deptanie oraz zyskuje na gęstości oraz jest bardziej wyrównana.

Aeracja trawnika jest potrzebna trawnikom wieloletnim, które stały się bardzo zwarte i zbite. Zabieg ten jest bardzo potrzebny na murawach intensywnie użytkowanych. Zabieg ten jest szczególnie polecany na zwartej, słabo przepuszczalnej ziemi. Aeracja trawnika jest zabiegiem, który ma na celu rozluźnienie gleby pod murawą, poprzez nakłuwanie lub dziurkowanie trawy.

Rodzaje i zalety aeracji

Aercja powierzchniowa jest wykonywana na glebach bardziej przepuszczalnych, luźniejszych. Z kolei nazywana wgłębną dotyczy gleb zwartych, mniej przepuszczalnych. Ma na celu poprawienie struktury ziemi.

Do zalety aeracji zalicza się:

  • Trawa staje się bardziej elastyczna
  • Aeracja pobudza trawę do intensywnego wzrostu
  • Korzenie murawy są bardziej rozkrzewione oraz zwiększa się ich masa.
  • Stymuluje wytwarzanie gęstej i równo rosnącej darni.
  • Dzięki aeracji trawa jest bardziej odporna na zadeptywanie.

Kiedy wykonać zabieg aeracji?

Napowietrzanie trawnika wykonuje się dwa razy do roku – wiosną i późnym latem lub nawet wczesną jesienią, począwszy od drugiego roku od założenia trawnika.

Przed wykonaniem zabiegu, należy wpierw skosić trawę na wysokość około 2 do 3 centymetrów. Następnie należy ją obficie podlać, do tego stopnia, aby ziemia bezpośrednio pod murawą była dosyć wilgotna. Potem należy odczekać, aż woda dobrze wsiąknie, w ziemię - tak aby gleba pod murawą była sucha.

Gęstość otworów w trawie należy dostosować do rodzaju nawierzchni. Na glebach luźniejszych, kiedy nie jest potrzebne silne napowietrzenie, dziurkowanie powinno być rzadsze – co około 15 cm. Na glebach bardziej zbitych i zwartych należy wykonać dziurki co około 10 cm. W czasie zabiegu daje to od 120 do 200 otworów na metr kwadratowy.

Czym można wykonać zabieg aeracji?

Napowietrzanie trawnika można wykonać różnymi narzędziami. Na małej powierzchni trawnika wykorzystuje się widły, nakłuwając trawę, na głębokość od 8 do 10 cm. Nakłuwanie widłami trawy należy robić miejsce, przy miejscu. Do tego można wykorzystać również specjalne buty z kolcami lub walce z kolcami. Buty z kolcami można kupić w każdym dobrym sklepie lub markecie ogrodniczym. W czasie kilku intensywnych spacerów po murawie, w tych butach równomiernie napowietrzymy darń w wystarczającym stopniu.

Mężczyzna siedzi na dużym aeartorze, ogrodnik napowietrza trawnik, zabieg aeracji i wertykulacji niezbędne do utrzymania trawnika
Czym można wykonać zabieg aeracji i jaki jest najlepszy sprzęt do aeracji, co daje zabieg napowietrzania trawnika

Aeracje murawy na dużej powierzchni wykonuje się specjalnymi narzędziami ogrodniczymi – aeratorami. Nie trzeba jednak kupować takiego urządzenia, które przecież nie należy do najtańszych narzędzi. W tym celu można wynająć zewnętrzną firmę, która przyjedzie z własnym sprzętem i szybko, i skutecznie, wykona ten zabieg pielęgnacyjny za nas.

Niektóre aeratory dziurkują murawę, wyciągając przy okazji fragmenty trawy w postaci niewielkiego walca. Po takim zabiegu należy te resztki dokładnie pograbić. Powstałe w czasie aeracji otwory należy zasypać piaskiem. Spowoduje to rozluźnienie gleby i jej napowietrzenie. Po tym zabiegu wykonuje się nawożenie darni. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat wertykulacji trawnika w ogrodzie.

Wertykulacja trawnika

Innym potrzebnym zabiegiem pielęgnacyjnym wykonywanym w naszym ogrodzie jest wertykulacja trawnika. Zabieg ten wykonywany jest przy pomocy specjalnego urządzenia – weltykulatora. Ten zabieg ma na celu nacięcie darni. Dzięki niemu można usunąć resztki martwej murawy. Ponadto zabieg ten pomaga walczyć z chwastami, mchami i porostami.

Aeracja i wertykulacja to dwa podstawowe zabiegi pielęgnacyjne przy naszych trawnikach, podczas wiosennych prac w ogrodzie. Regularne dbanie o trawę, nawożenie, aeracja, wertykulacja pozytywnie wpływa na jej kondycję.

Wiele cennych wskazówek na temat aeracji trawnika, możemy przeczytać na wielu forach internetowych. Możemy tam znaleźć również porady dotyczące uprawy pięknych kwiatów, jakimi niewątpliwe są gladiole, tymotka łąkowa, a także jak stosować wapno magnezowe w naszych uprawach.

ikona podziel się Przekaż dalej