Chwasty na trawniku – gatunki i klasyfikacja

Najpowszechniejsze chwasty w trawie

Piękny, równomierny, idealny trawnik – to marzenie bardzo wielu właścicieli ogrodów. Aby jednak utrzymać taki efekt, trzeba poświęcić trawie naprawdę bardzo wiele czasu, także na regularne usuwanie chwastów. Najpowszechniejsze z nich to perz, mniszek lekarski, babka lancetowata, koniczyna biała, szczawik zajęczy, jaskry, stokrotki, gwiazdnice i wilczomlecz obrotny, krwawnik pospolity, rdest ptasi rumiany i rumianki. W zacienionych ogrodach dużym problemem jest także mech – nie do końca jest to chwast, ale fakt jest taki, że jest bardzo konkurencyjny dla kępek trawy.

Niektóre chwasty nie przeszkadzają na trawniku – koniczyna czy na przykład stokrotki, które dziko rosną ładnie się prezentują w zielonej trawie dzięki białym lub różowym kwiatom, więc w ich przypadku nie od razu sięgamy po oprysk trawnika. Jednak inni uważają je za pospolite zielsko w trawie, więc zarówno w ich przypadku, jak i podczas inwazji perzu czy mniszka walka jest naprawdę zacięta – są nie tylko mało atrakcyjne, ale jeszcze stanowią bardzo dużą konkurencję dla trawy i powodują mocne przerzedzanie się darni.

Walka z chwastami – konieczność czy względy estetyczne?

Usuwane chwastów z trawnika jest trudne i dość czasochłonne, dlatego wiele osób zastanawia się nad tym, czy ma to po prostu sens. Okazuje się jednak, że likwidacja chwastów na trawniku ma więcej zadań niż tylko przywrócenie walorów estetycznych.

Przede wszystkim chwasty są bardzo plenne. Jeśli tylko zaczną pojawiać się na trawniku, w bardzo szybkim czasie mogą się rozprzestrzenić i zająć po prostu cały ogród. Często z trawnika przenoszą się także na uprawy warzyw czy roślin ozdobnych, wędrują do sąsiadów. Dotyczy to większości wymienionych wyżej gatunków. Na dodatek chwasty często są po prostu źródłem chorób grzybowych, a to zagrożenie nie tylko dla trawnika, lecz także dla roślin uprawianych w pobliżu. Chcesz, by twój trawnik prezentował się nieskazitelnie? Sprawdź także ten artykuł o zwalczaniu mchu w trawniku.

Likwidacja chwastów w trawie – metody

Odpowiednia pielęgnacja a chwasty w trawie

Najlepszym sposobem na zwalczanie chwastów jest prewencja. Należy robić wszystko, by te nie pojawiały się i nie rozprzestrzeniały. Odpowiednia pielęgnacja trawnika znacznie ogranicza ich rozwój i liczebność. Okazuje się, że ogromne znaczenie ma nawóz. Przenawożona lub niedostatecznie zasobna gleba jest podatna na pojawianie się chwastów. Na dodatek brak składników pokarmowych sprawia, że trawa się przerzedza i chwasty mogą się rozwijać, a gęsta darń zagłusza niechciane rośliny.

Kolejnym dobrym sposobem na usuwanie chwastów jest regularne koszenie. Kosiarka co prawda nie sprawi, że chwasty nie będą odrastać – te rośliny szybko się regenerują, ale jeśli nie dopuścisz do tego, by się rozrosły, łatwiej będzie je wyeliminować. Znaczenie ma także to, by nie pozwolić na kwitnienie i wytworzenie owoców. Nasiona szybko się rozprzestrzenią, więc problem z chwastami błyskawicznie się powiększy.

Mechaniczne usuwanie chwastów

Mechaniczne zwalczanie chwastów, czyli po prostu pielenie jest w trawie bardzo utrudnione. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że zwarta trawa niszczy się w czasie wyrywania roślinek. Po drugie spomiędzy źdźbeł trudno jest dostrzec niższe gatunki chwastów. No i po trzecie – pielenie nie gwarantuje, że chwasty lada chwila nie odrosną.

Większość roślin uznawanych za chwasty szybko powraca na wcześniejsze miejsce. Mają mocne korzenie (perz, mniszek lekarski), których nie da się usunąć ręcznie. Pozostawienie chociaż małego fragmentu chwastu w glebie oznacza, że w ciągu kilku, maksymalnie kilkunastu dni chwast odrośnie, zatem ich wyrywanie to syzyfowa praca.

Herbicyd w walce z chwastami w trawie

Jeśli metody ekologiczne zawiodą, warto wypróbować środek na chwasty w trawie, czyli herbicyd. Większość preparatów jest bezpieczna dla człowieka i zwierząt, a jeśli będziesz dokładnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa, zachowasz ostrożność i zastosujesz się do wskazówek umieszczonych na opakowaniu przez producenta, będą bezpieczne także dla pszczół czy innych żyjątek.

Zwalczanie chwastów na trawniku
Chwasty na trawniku - najskuteczniejsze metody usuwania, opryski, porady

Jeśli zdecydujesz się na oprysk na chwasty w ogrodzie, musisz wiedzieć, że nie wszystkie preparaty zadziałają na wszystkie rośliny. Chwasty dzielą się na dwie podstawowe kategorie: chwasty jednoliścienne i dwuliścienne. Nazwy pochodzą od liczby liścieni, które gatunek wytwarza po wykiełkowaniu. Aby preparat naprawdę zadziałał, należy sprawdzić, na jaki rodzaj chwastów działa substancja aktywna. Chwasty jednoliścienne zwalcza się graminicydami. Oprysk powinien być bardzo precyzyjny, ponieważ większość traw jest jednoliścienna i graminicydy mogą wpływać także na darń. Oprysk na rośliny dwuliścienne wykonuje się preparatem o ogólnej nazwie herbicyd.

Środek na chwasty w trawie – polecane preparaty

Oprysk na rośliny dwuliścienne

Oprysk na rośliny dwuliścienne zadziała, jeśli rośliny już wykiełkowały i są w fazie wzrostu. Środki tego rodzaju najczęściej wnikają do rośliny właśnie poprzez liście. Wędrują do systemu korzeniowego i dopiero tam zaczynają działanie – powodują zamieranie korzeni, a to doprowadza do całkowitego zaschnięcia się korzeni. Suche rośliny można już łatwo usunąć ręcznie. Tego rodzaju preparaty zwalczają większość uciążliwych chwastów trawnika: perz, mniszek, babkę zwyczajną czy stokrotki.

Zielsko w trawie można usunąć wieloma preparatami. Jeśli nie masz doświadczenia, warto skorzystać z gotowych preparatów, jak Substral Mniszek Trawnik, który jest przygotowany w butelce z rozpylaczem. Oprysk trawnika za jego pomocą jest prosty – wystarczy z bliska spryskać roślinę. Dla bardziej wprawionych polecamy koncentraty i granulaty, potrzebujesz do nich butelki z atomizerem lub specjalnego opryskiwacza. Do najbardziej powszechnych środków należy Target Starane dedykowany do trawników czy Chwastox marki Ziemovit, które są bardzo uniwersalne.

Zwalczanie chwastów jednoliściennych

Środek na chwasty w trawie do roślin jednoliściennych najczęściej jest preparatem uniwersalnym – poradzi sobie także z tymi dwuliściennymi. Dzieje się tak, ponieważ są to najczęściej preparaty oparte na gilosfacie, bardzo silnej substancji aktywnej działającej na wiele roślin. Do grupy tych środków należy między innymi popularny Roundap lub Target Sprinter 350 SL – oprysk na chwasty w ogrodzie o najsilniejszym spectrum działania.

Warto zwrócić uwagę także na naturalne środki zwalczające chwasty na trawniku. W tym momencie dopuszczony przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest tylko jeden środek na bazie substancji czynnej Beloukha 680 EC, na przykład Effect 24h marki Target. To jedyny środek roślinny, w pełni biodegradowalny i bezpieczny dla środowiska. Działa na rośliny jedno- i dwuliścienne, ale tylko w początkowych fazach ich wzrostu. Warto jednak spróbować, bo wyróżnia się bardzo szybkim działaniem – już po 24 godzinach chwasty będą suche.

ikona podziel się Przekaż dalej