Czym nawozić trawnik krok po kroku?

Zanim zaczniemy nawozić trawnik wieloskładnikowymi nawozami, koniecznie pamiętajmy o tym, żeby wyrównać optymalny odczyn podłoża. Trawnik najlepiej będzie rósł na podłożu o odczynie lekko kwaśnym, którego pH waha się od 5,5 do 6,5. Jeżeli odczyn jest obojętny lub zasadowy, warto zastosować nawóz ze związkami siarki. Natomiast jaki nawóz na trawnik wybrać, jeżeli gleba jest zbyt kwaśna? Wtedy sprawdzą się mieszanki wapniowe. Jeżeli unormujemy odczyn podłoża, wtedy możemy wykonać tradycyjne nawożenie trawnika.

Najlepszy nawóz do trawników jest wzbogacony o azot. Zapewni on doskonały wzrost trawy, a także soczysty, ciemnozielony kolor liści. Chcąc się dowiedzieć, czym nawozić trawę, do wyboru mamy nawozy granulowane oraz płynne. Te pierwsze pozwalają na skuteczne oraz długotrwałe nawożenie trawnika. Wystarczy równomiernie rozsypać granulki na powierzchni całej trawnika. Natomiast nawozy płynne, wymagają przygotowania wcześniej odpowiedniego roztworu. Tutaj odpowiedź na pytanie jaki nawóz na trawnik będzie najlepszy, w dużej mierze będzie zależeć od naszego doświadczenia, a także dogodnego dla nas rozwiązania. Na pewno przy wyborze czym nawozić trawę, dla początkujących ogrodników zaleca się nawożenie trawnika granulowanymi preparatami. Ich dodatkową zaletą jest także to, że odstępy między kolejnymi zabiegami nawożenia mogą wynieść nawet kilka miesięcy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zakładaniu trawnika w ogrodzie?

Podejmując decyzję o tym, jaki nawóz na trawnik będzie najlepszy, możemy zdecydować się również na organiczne nawozy. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się nieodkwaszony torf wysoki. Innym rozwiązaniem jest obornik, który jest sprzedawany w specjalnych granulkach. Tutaj mając na uwadze czym nawozić trawnik, należy skupić się także jakie proporcje powinniśmy zastosować. Ponieważ możemy doprowadzić do przenawożenia, co będzie objawiać się tak naprawdę gorszej jakości trawą.

Jak często i kiedy zasilać trawnik nawozami?

Wiedząc już, czym nawozić trawnik, warto odpowiedzieć sobie, jak często i kiedy zasilać trawę, by osiągnęła jak najlepszy wygląd. Jeżeli chodzi o częstotliwość, to tutaj najwięcej będzie zależeć od rodzaju nawozu. Nawozy granulowane dostępne są do nawożenia comiesięcznego lub nawet co 4 miesiące. Takie informacje z pewnością znajdziemy na opakowaniu konkretnego produktu. Natomiast nawozy płynne są mniej wydajne. Czasami nawożenie tego typu preparatami powinno obywać się nawet co tydzień. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak i kiedy siać trawę.

Zielony trawnik po nawożeniu.
Czym i kiedy nawozić trawnik? Nawożenie trawnika bez tajemnic

Pierwsze nawożenie powinno odbyć się wczesną wiosną na przełomie i marca. W tym przypadku świetnie sprawdzi się nawóz wieloskładnikowy z dużą ilością azotu i fosforu. Możemy także wyrównać pH podłoża pod trawnik, dzięki czemu rozwój liści nie będzie w żaden sposób zakłócony. Pierwsze nawożenie możemy wykonać dopiero po całkowitej rekultywacji trawnika. Do takich zabiegów pielęgnacyjnych zalicza się między innymi aeracja, a także pierwsze koszenie trawy.

Nawożenie trawnika – kiedy zasilać w dalszej kolejności?

Kolejne nawożenie, w zależności od wyboru nawozu, możemy wykonywać przez cały okres wiosenno-letni. O tym, jak często będziemy nawozić trawnik, na pewno zdecyduje rodzaj nawozu. Najdłuższy odstęp należy zachować przy tzw. nawozach 100-dniowych, które występują w postaci granulek. Przez ten okres czasu preparat uwalnia do gleby potrzebne składniki odżywcze. Dzięki czemu my ograniczamy swoją pracę przy pielęgnacji trawnika, jednocześnie zmniejszając ryzyko przedawkowania nawozu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o mało uciążliwej pielęgnacji trawnika?

Ostatni okres nawożenia przypada jesienią. Tutaj koniecznie musimy zastosować odpowiednie preparaty, które pozwolą trawie odpocząć od wegetacji. Na pewno mieszanki muszą posiadać minimalną dawkę azotu lub nie zawierać w sobie w ogóle tego składnika. Specjalne nawozy przeznaczone do nawożenia jesiennego pozwalają na lepsze przezimowanie trawy. Dzięki czemu po kolejnym sezonie zimowym jest ona w znacznie lepszej kondycji. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pielęgnacji trawnika.

ikona podziel się Przekaż dalej