Dosiewanie trawnika – uzupełnianie darni

Dosiew trawy wykonujemy wówczas, gdy na naszym trawniku ujawnią się puste przestrzenie, na których nie rośnie trawa. Najważniejsze przyczyny takiego stanu rzeczy to:

  • zmiany, które wystąpiły na trawniku wiosną, na skutek uszkodzeń traw po zimie,
  • brak roślin w miejscach odchwaszczanych,
  • wyrównywanie terenu z kretowiskami,
  • rzadki siew trawy, co powoduje pojawienie się chwastów i mchu w pustych miejscach,
  • stary trawnik, opanowany przez choroby i szkodniki,
  • trawnik zbytnio zacieniony, co związane jest z rozrastaniem się drzew i ogrodowych krzewów.

Siew nasion na nowy trawnik przeprowadzamy na wiosnę, po ustąpieniu przymrozków, w drugiej połowie maja lub wczesną jesienią – we wrześniu. Wilgotna gleba oraz optymalna, niewysoka temperatura powietrza, sprzyjają kiełkowaniu i wzrostowi trawy. Norma wysianej trawy to około 30 g nasion, przypadająca na 1 m2 powierzchni. Rzadko wysiana trawa, poniżej zalecanej normy, jest powodem utraty efektownego wyglądu trawnika, na którym pojawiają się puste miejsca, szybko zarastające chwastami. Pamiętajmy, że na młodym trawniku chwasty usuwa się tylko ręcznie, nie używając środków chemicznych do trawnika.

Dosiewki wykonuje się miesiąc po wysianiu trawnika. Używamy mieszanek nasion takich samych, jakie zostały użyte do siewu. Uzupełnianie trawnika przeprowadzamy ręcznie, w miejscach pozbawionych trawy. Nasiona przykrywamy cienką warstwą gleby, co zabezpieczy je przed wyjadaniem przez ptaki lub rozwianiem w czasie wietrznej pogody. Warto przed siewem zastosować nawóz do trawnika, dzięki czemu rośliny rozwiną silny system korzeniowy. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak dbać o trawnik po zimie.

Dosiewanie nowego trawnika – renowacja trawników

Problemy z trawnikiem – niedobór i nadmiar wody

Niedobór odpowiedniej ilości wody jest przyczyną żółknięcia młodej trawy. Siewki stają się żółte i przewracają się. Sposobem na poprawę kondycji trawnika jest systematyczne zraszanie roślin, najlepiej rano i wieczorem. Przyczyną problemów może okazać się niewłaściwe przygotowanie terenu przed siewem trawy. Do najważniejszych błędów przedsiewnych należy niedokładne usunięcie gruzu i kamieni, niewyrównanie powierzchni pod trawnik i niedokładnie odchwaszczenie ziemi.

Negatywny wpływ na stan użytkowanego trawnika mają dłuższe okresy suszy lub nadmierne nawadnianie:

  • długotrwałe przerwy w podlewaniu, spowodowane, np. ograniczeniem użytkowania wody, mogą doprowadzić do zamierania traw. Darń schnie i staje się żółta.
  • przy nadmiernym nawodnieniu może dochodzić do gnicia korzeni.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, dzięki któremu nasz trawnik odżyje, jest wertykulacja. Zabieg polega na cięciu gleby, na głębokość około 25 cm. Po wertykulacji w podłożu powstają wolne przestrzenie, które ułatwiają korzeniom traw swobodny rozwój. Nacinanie gleby pozwoli wyeliminować suchą darń, uniemożliwiającą przesiąkanie wody w głąb gruntu. Nadmiar wody opadowej zostaje szybko odprowadzony. Rośliny mają dostęp do składników pokarmowych, wody i powietrza. Trawnik staje się gęsty i elastyczny, zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób trawnika.

Stary trawnik – dosiewanie trawy

Eksploatowany przez długi czas stary trawnik może być opanowany przez chwasty i szkodniki. Groźne zmiany pojawiają się na także na przesuszonej darni. Wyschnięte plamy mogą pojawić się w miejscu obniżenia terenu, na skutek niedokładnego przygotowania gruntu do siewu. Trawnik odrodzi się po wertykulacji i aeracji, zabiegach, którym powinno towarzyszyć zasilanie roślin oraz wałowanie powierzchni trawnika. Regeneracja trawnika nastąpi po kilku tygodniach. Prawidłowo pielęgnowany trawnik, nawet przy intensywnym użytkowaniu, będzie spełniał swoją funkcję przez wiele lat.

Nasiona trawy na dłoni, a także dosiewanie trawy, dosiewanie trawnika na wiosnę
Dosiewanie trawy krok po kroku, czyli dosiewanie trawnika na wiosnę

Na wiosnę przeprowadzamy dosiewanie trawy na istniejącym trawniku. Jeśli jesienią nie wygrabiliśmy wszystkich opadających z drzew liści lub przeprowadziliśmy ostatnie koszenie trawy na nieodpowiednią wysokość, nasz trawnik po zimie nie będzie wyglądał najlepiej. Kępki traw wystające nad trawnik oraz liczne ubytki wymagają natychmiastowej reakcji.

Wiosną, na przełomie marca i kwietnia wykonujemy wałowanie powierzchni trawnika, w celu dociśnięcia do gruntu wystających kępek trawy. Zabieg przeprowadzamy przy użyciu wału, o ciężarze około 70 kg. Następnie uzupełniamy ubytki, poprzez dosiewki trawy.

Prawidłowe dosiewanie nowego trawnika:

  • stosujemy nasiona w mieszance podobnej do tej, jakiej używaliśmy przy siewie trawy lub mieszanki regeneracyjnej,
  • przed siewem trawy spulchniamy glebę,
  • w miejscach obniżenia terenu, dosypujemy ziemię,
  • nasiona rozrzucamy równomiernie w miejscu ubytków i przysypujemy warstwą ziemi,
  • lekko grabimy powierzchnię trawnika,
  • dosiewanie trawnika kończy obfite podlanie regenerowanego obszaru.

Najlepsze mieszanki traw regeneracyjnych

Na rynku ogrodniczym dostępne są specjalne mieszanki traw regeneracyjnych, umożliwiających dosiewanie trawy na powierzchniach zniszczonych. Należą do nich, między innymi:

Trawa RENO – to mieszanka traw nadających się do odnowy zniszczonych trawników oraz do przeprowadzenia dosiewek w miejscach ubytku trawy. W skład mieszanki wchodzą trawy życicy trwałej (Lolium perenne) – cenionej za wyjątkową odporność na udeptywanie oraz kostrzewy czerwonej rozłogowej (Festuca rubra rubra).

Trawa uniwersalna SUBSTRAL – to trawa samo zagęszczająca się, w szybki sposób poprawiająca wygląd zniszczonego trawnika. Zastosowanie mieszanki skutkuje odmłodzeniem darni. W skład mieszanki wchodzą trawy: kostrzewa czerwona rozłogowa (Festuca rubra rubra), kostrzewa czerwona kępowa (Festuca rubra comutata), wiechlina łąkowa (Poa pratensis) oraz życica trwała (Lolium perenne).

Trawa z mikrokoniczyną NATURA – w składzie mieszanki znajdują się nasiona miniaturowej odmiany koniczyny białej (Trifolium repens). Mikrokoniczyna jest odporna na wydeptywanie, szybko uzupełnia ubytki w trawniku i nie wymaga stosowania nawozów azotowych, co wpływa na tańsze utrzymanie trawnika. Koniczyna ogranicza rozwój chwastów, więc możemy zaprzestać stosowania środków chwastobójczych.

ikona podziel się Przekaż dalej