Podział kosiarek

Podstawowy podział kosiarek

Wszystkie kosiarki można podzielić na dwie kategorie: ze względu na przeznaczenie oraz ze względu na sposób działania. Pod względem przeznaczenia z kolei wyróżniamy kosiarki rolnicze, trawnikowe oraz wysięgnikowe, które umieszczone są na wysięgniku.

Ze względu na sposób działania są to kosiarki listwowo-palcowe oraz rotacyjne. Jak wybrać kosiarkę odpowiednią do potrzeb oraz jaką kosiarkę kupić? Warto dobrze przemyśleć zakup kosiarki, czy ma być to kosiarka elektryczna czy spalinowa?

Kosiarki ze względu na przeznaczenie

Kosiarka rolnicza znajduje swoje zastosowanie głównie na łąkach w przypadku wysokiej trawy. Jest ona ciągnięta przez ciągnik lub inny pojazd samojezdny. Dodatkowym ich wyposażeniem może być spulchniacz czy zgniatacz pokosu. Najczęściej spotkać można kosiarki rolnicze dyskowe i rotacyjne.

Kosiarka trawnikowa, jeśli jest z koszem, ma możliwość zbierania skoszonej trawy do kosza lub też, gdy go nie ma to może wyrzucać ją na skoszony teren. Niektóre te urządzenia mogą dodatkowo napowietrzać trawnik oraz rozdrabniać koszoną trawę. Mają one swój własny podział, mianowicie dzielimy je ze względu na napęd oraz sposób poruszania się. W tej grupie znajduje się bardzo popularna kosiarka spalinowa. A może zainteresuje cię także ten artykuł o mało uciążliwej pielęgnacji trawnika?

Ze względu na rodzaj napędu wyróżniana jest kosiarka ręczna, która jest pchana przez człowieka:

  • kosiarka elektryczna, do której należy też akumulatorowa,
  • kosiarka spalinowa, która może posiadać dwusuwowe oraz czterosuwowe silniki.

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy kosiarka elektryczna czy spalinowa jest lepsza. Opinie na ten temat są różne. Wiele klientów poleca kosiarki spalinowe z napędem.

Ze względu na sposób poruszania się wyróżniamy kosiarki do trawy pchane ręcznie:

  • samojezdne- do tej grupy należą kosiarki trawnikowe (kosiarka elektryczna oraz spalinowa), -poduszkowe- unoszą się na poduszce powietrznej, są doskonałe do nierównych powierzchni i nie posiadają kółek,
  • automatyczne- są one zasilane akumulatorem i bateriami słonecznymi, poruszają się i koszą wyznaczony teren bez ingerencji człowieka.

Kosiarki ze względu na sposób działania

Kosiarka listwowa znajduje swoje zastosowanie w maszynach żniwnych oraz do cięcia roślin, które są wrażliwe. Jej nóż tnący składa się z wielu mniejszych nożyków, nazywanych żyletkami. Poruszają się one ruchem posuwisto- zwrotnym. Cięcie polega na dociśnięciu rośliny do bagnetu lub żyletki poruszającej się w przeciwnym kierunku.

Kosiarka rotacyjna posiada obracający się nóż, który jest częścią tnącą urządzenia. Cięcie polega na bardzo szybkim uderzaniu rośliny. Ten typ kosiarki jest zdecydowanie wydajniejszy od kosiarki listwowej, lecz potrzebuje on większej mocy. Niestety duże szarpanie rośliną nie zawsze jest pożądane, co sprawia, że staje się to wadą urządzenia.

Jak wybrać kosiarkę? Budowa kosiarek

Materiały wykorzystywane do budowy kosiarek

Jak wybrać kosiarkę oraz jaką kupić, by mieć pewność dobrego wyboru? Korpusy kosiarek ręcznych, wykonane mogą być z aluminium, stali i tworzywa sztucznego. Te z tworzyw są bardzo lekkie i odporne na korozję. Niestety łatwo powstają na nich uszkodzenia mechaniczne.

Najczęściej spotykanym materiałem jest stal, która jest bardzo wytrzymała ale często pojawia się na niej rdza, gdy powłoka lakiernicza się uszkodzi. Drogie kosiarki do trawy w większości wykonane są z aluminium. Są one lekkie, odporne na korozję i bardzo wytrzymałe, nadają się do wysokiej trawy. Ze względu na wysoką jakość ich cena też jest wyższa.

Uchwyty pokryte miękkimi okładzinami są najlepsze, szczególnie, gdy są to kosiarki spalinowe z napędem. Dzięki nim nie czuć aż tak silnych wibracji a dodatkowo odprowadzają pot. Koła z aluminium pokryte gumą to z pewnością najtrwalsze rozwiązanie. Duża średnica kół sprawdzi się do nierównych powierzchni. Dobrze jest, gdy posiadają one łożyska. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o trawniku.

Główny element kosiarki, czyli noże

Przy urządzeniu, którym jest kosiarka, najważniejszym punktem eksploatacyjnym są noże. Nóż to narzędzie, o które należy bardzo dbać, ze względu na to, że to właśnie ono ma wpływ na jakość koszenia. Element ten jest najbardziej narażony na zużycia.

Najpopularniejsze rotacyjne kosiarki posiadają jeden nóż z dwoma ostrzami umieszczonymi na jego końcach. Pracuje ona na zasadzie łopatek wentylatora, ścinając trawę i kierując ją w stronę wylotu lub do kosza. Ten nóż przytwierdzany jest do wału silnika kosiarki. Należy pamiętać o prawidłowym jego wyważeniu.

Konserwacja i czyszczenie kosiarek

Podstawowe zasady czyszczenia

Aby kosiarka nie zawodziła i pracowała długo oraz sprawnie, wymaga przeglądów, prac konserwacyjnych oraz czyszczenia. Kosiarka elektryczna wymaga trochę innej konserwacji niż kosiarka spalinowa. Tu powstaje pytanie, czy kosiarka elektryczna czy spalinowa będzie lepsza? Kiedy planuje się zakup kosiarki powinniśmy to dobrze przemyśleć.

Kosiarkę powinno się czyścić po każdym użyciu. Czyszczenie kosiarki spalinowej jest zdecydowanie trudniejsze niż mycie kosiarki elektrycznej. Nie należy przy tym zapomnieć o zasadach bezpieczeństwa. Zanim rozpocznie się pracę należy włożyć rękawice ochronne a później w przypadku, gdy jest to kosiarka elektryczna trzeba odłączyć od prądu.

W przypadku, gdy jest to kosiarka spalinowa trzeba zdjąć fajkę ze świecy zapłonowej. Przed okręceniem na bok lub podniesieniem urządzenia spalinowego należy pamiętać o wypompowaniu oleju. Strumieniem wody można umyć kosiarkę spalinową, natomiast elektryczną należy przetrzeć wilgotną szmatką. Resztki wydmuchuje się sprężarką powietrza. Należy pamiętać o tym czy jest to kosiarka elektryczna czy spalinowa oraz jak przebiegają te wszystkie czynności.

Spalinowa kosiarka do trawy ma zdecydowanie większą moc niż kosiarka elektryczna. Ale za to jest droższa i bardziej skomplikowana w zastosowaniu
Kosiarka do trawy - spalinowa czy elektryczna? Sprawdzamy zalety i wady

Podstawowe zasady konserwacji

Niektórych czynności nie można wykonywać samemu w domu. Należą do nich między innymi wyregulowanie silnika, naostrzenie i wyważenie oraz naoliwienie noży kosiarki do trawy. Warto w tym celu oddać kosiarkę do serwisu, gdzie mechanicy wykonują te czynności, a także zajmą się ogólnym przeglądem technicznym i przekażą nam opinie na jego temat. Przed każdym uruchomieniem kosiarki należy sprawdzić dźwignię hamulca i ilość oleju w silniku. Warto też zerknąć na otwory wlotów powietrza (czy się nie zatkały) oraz na śruby (czy nie obluzowały się).

Czyszczenie musi obejmować: oczyszczenie noży- podczas tego zabiegu dobrze sprawdzić czy nie są stępione i nienaoliwione, należy oddać wtedy kosiarkę do serwisu z uwagi na możliwość uszkodzenia silnika; oczyszczanie obudowy wraz z koszem i odetkaniem otworów powietrza; usunięcie resztek trawy z silnika (kosiarki spalinowe); pielęgnacja filtra powietrza- warto wykonywać oczyszczanie z resztek trawy raz w tygodniu; sprawdzanie poziomu oleju (kosiarki spalinowe).

Konserwacja zaczyna się już przed sezonem, gdy należy ocenić stan ogólny techniczny kosiarki. W przypadku kosiarki spalinowej, pierwszą czynnością będzie wlanie paliwa. Gdy nie będzie ona używana przez minimum miesiąc, wówczas należy odpuścić paliwo. Po każdym koszeniu watro wyczyścić swój sprzęt, aby nie niszczył się.

Należy pamiętać o prawidłowym przechowywaniu. Kosiarka spalinowa musi stać poziomo, nie przechylona, by nie zalać filtra powietrza lub spowodować wycieku oleju do tłumika, kosiarka elektryczna nie wymaga tego. Warto wiedzieć też o takich czynnościach jak wymiana świecy zapłonowej, co 100 godzin pracy; wymiana oleju silnikowego, co 25 godzin pracy lub co sezon (w zależności co nastąpi wcześniej) oraz wymiana filtra powietrza co 25 godzin lub co sezon.

Zakup kosiarki - podstawowe parametry kosiarek

Podstawowymi parametrami kosiarki do trawy są: szerokość robocza, moc silnika, regulacja wysokości koszenia, regulacja wysokości uchwytu oraz napęd na koła. Są to podstawowe punkty, które pozwalają ustalić główne cechy i funkcjonalność kosiarki oraz odpowiedzieć na pytanie jak wybrać kosiarkę, czy powinna być to kosiarka elektryczna czy spalinowa?

Szerokość robocza- im większa ona jest, tym większa jest powierzchnia koszenia. Maksymalna szerokość robocza przy kosiarkach ręcznych wynosi 55cm. Warto pamiętać, że im ona większa, tym bardziej problematyczne będzie dostanie się w małe i zarośnięte miejsca. Dlatego osoby o małych ogrodach powinni już wiedzieć jaką kosiarkę kupić.

Moc silnika zazwyczaj związana jest z szerokością roboczą. Do wysokiej trawy, lepiej wybrać kosiarkę z dużym zapasem mocy w stosunku do szerokości roboczej. Wtedy wysoka trawa, nie będzie przysparzała aż tylu problemów i łatwiej ją będzie skosić.

Regulacja wysokości koszenia ma bardzo ważną rolę. Należy pamiętać, że trawę kosi się na 1/3 jej wysokości. Im większy jest zakres roboczy regulacji, tym większą precyzję możemy osiągnąć. Zazwyczaj jest to zakres od 20mm do 100mm. Regulacja wykonywana jest zazwyczaj za pomocą zmiany wysokości kół i noża (często, gdy jest to kosiarka elektryczna) lub automatycznie.

Regulacja wysokości uchwytu ma bardzo duże znaczenie zdrowotne bez względu na to, czy jest to kosiarka elektryczna czy spalinowa. Utrzymując właściwą postawę, zmniejsza się prawdopodobieństwo bólu pleców lub nawet kontuzji, która może wystąpić po zakończeniu pracy. Napęd na koła jest bardzo pomocny, ze względu na oszczędzenie wysiłku przy pracy. Posiadają go kosiarki spalinowe z napędem. Sterowanie nim jest bardzo proste, wystarczy przycisnąć dźwignię, która odpowiada za napęd. Wykonując zakup kosiarki warto zadbać, by była ona z koszem.

Kosiarka spalinowa i jej charakterystyka

Urządzenia te, jak kosiarka spalinowa, zyskują coraz większą popularność i dobre opinie publiczne. Stało się tak ze względu na jej niezależności co do źródła prądu. Wystarczy nalać do zbiornika paliwo i możemy bez problemu wykonywać swoją pracę. Dojedziemy nią w każde miejsce w ogrodzie, nawet takie, gdzie kabel kosiarki elektrycznej by nie sięgnął.

Kosiarka spalinowa umożliwia jest zastosowanie większej szerokości roboczej, dzięki dużej mocy silnika. Kosiarki do trawy posiadają silniki spalinowe dwusuwowe oraz czterosuwowe. Jaka kosiarka spalinowa jest lepsza?  Zdecydowanie bardziej popularne są silniki dwusuwowe. Charakteryzują się one tym, że paliwo i olej są ze sobą zmieszane w odpowiednich proporcjach.

Coraz częściej stosowane są silniki benzynowe czterosuwowe. Rozrządy silnika mogą być górnozaworowe i dolnozaworowe z wałkiem rozrządu w kadłubie. Pracują one na bezołowiowej benzynie. Olej wlewany jest oddzielnie. Zapłon silnika wykonany może być przez rozrusznik ręczny w formie linki, posiadającej uchwyt. Podczas uruchamiania należy podpompować paliwo do gaźnika pompką ręczną, a gdy silnik jest zimny trzeba włączyć ssanie. Dobrze jest, kiedy kosiarka spalinowa wyposażona jest w automatyczne pompowanie paliwa i ssanie.

Można spotkać też niewielkie kosiarki do trawy z elektrycznym rozrusznikiem silnika. Służy do tego akumulator, który zamontowany został tylko i wyłącznie do tego celu. Odpalanie możliwe jest przy pomocy kluczyka. Silnik niestety jest bardzo głośny. Nieprzyjemny hałas może mieć duże znaczenie, w miejscach, gdzie powinno się zachowywać ciszę.

Jaka kosiarka spalinowa jest najlepsza? Najczęściej wybierane są firmy Honda, NAC, Stihl oraz Husqvarna. Mają bardzo dobre opinie, ze względu na wysokość wykonania. Przeważnie posiadają one napęd, który sprawdza się podczas koszenia. Ich ceny są wysokie, natomiast warto wykonać taki zakup kosiarki, by uzyskać komfortową jakość pracy. Wyposażone są w bardzo dobre silniki. Idealnie sprawują się te z koszem, który jest bardzo pojemny oraz kosiarki spalinowe z napędem. Nie tylko kosiarka spalinowa, ale także kosiarki elektryczne zasługują na uwagę.

Kosiarka elektryczna i jej charakterystyka

Kosiarka elektryczna charakteryzuje się łatwą obsługą, lekkością oraz cichą pracą. Do napędu wykorzystywane są silniki jednofazowe prądu przemiennego. Ich moc nie przekracza 2200W, a szerokość robocza 50cm. Niektóre kosiarki wyposażone są w silniki indukcyjne i bez-szczotkowe. Silniki bez-szczotkowe są bardzo lekkie, nie przegrzewają się oraz są one odporne na zużycie mechaniczne. W tym miejscu warto przemyśleć czy kosiarka elektryczna czy spalinowa będzie lepsza.

Niestety popularność zakupu kosiarki elektrycznej jest coraz niższa. Według opinii klientów, męczące jest przeciąganie przewodu elektrycznego i uważanie, by go nie uszkodzić nożami, dlatego klienci zastanawiają się czy kosiarka elektryczna czy spalinowa, jest lepszym rozwiązaniem. Dodatkowo uciążliwe jest szukanie rozwiązań podłączenia do źródła prądu, gdy w pobliżu nie ma gniazda zasilania.

Częściowym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie w kosiarce akumulatorów lub zasilania hybrydowego elektryczno- akumulatorowego. Najczęściej stosowane są akumulatory do 4Ah. Czas pracy na tym urządzeniu wynosi od 20 minut do 1 godziny. Zależy to od pojemności akumulatora, mocy silnika i szerokości roboczej.

Bardzo ciekawym zastosowaniem jest zasilanie hybrydowe. Dzięki dwóm źródłom energii istnieje możliwość korzystania z przewodu elektrycznego, tam gdzie jest to możliwe, a w miejscu, gdzie nie ma możliwości połączenia do źródła prądu można użyć wbudowanego akumulatora. Jest to jednak bardzo drogie rozwiązanie.

Niewątpliwym faworytem są kosiarki do trawy od firmy NAC. Charakteryzuje się ona niską i przystępną ceną. Zdania na jej temat są bardzo dobre. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które doda komfortu pracy. Wysokiej jakości materiały, użyte przy produkcji przyciągają coraz więcej fanów. Kosiarki elektryczne to wybór wart rozważenia.

Podsumowanie wad i zalet kosiarki spalinowej i elektrycznej

Kosiarka spalinowa oraz kosiarka elektryczna, posiadają swoje wady i zalety tak jak wszystkie urządzenia. Wiele osób zastanawia się, jaką kosiarkę kupić, która nada się do wysokiej trawy, a która nie? Która jest lepsza, bardziej wydajna, wygodniejsza, jaka jest lepsza na małe ogrody? Jak wybrać kosiarkę odpowiednią? Jaką firmę wybrać? Zakup kosiarki jest dość trudny, dlatego też warto znać plusy i minusy kosiarek.

Pierwszym elementem jest głośność pracy oraz łatwość w obsłudze. Otóż kosiarki elektryczne są o wiele bardziej ciche i mniej skomplikowane niżeli kosiarki spalinowe z napędem. Jest to ważne w momencie, kiedy pracuje się w miejscu, w którym chce się zachować względną ciszę.

O kupnie kosiarki do trawy decyduje często cena. Zatem jak wybrać kosiarkę i jaką kosiarkę kupić? Urządzenia spalinowe są przeważnie droższe od tradycyjnego elektrycznych, ale nadają się świetnie do wysokiej trawy. Wyjątkiem są kosiarki elektryczne akumulatorowe oraz hybrydowe, które cechują się bardzo wysoką ceną, ale jest to równoznaczne z o wiele wyższą jakością wykonania i większą wytrzymałością. Warto też by była ona z koszem.

Kosiarka elektryczna czy spalinowa, będzie lepszym rozwiązaniem? Otóż urządzenia spalinowe należy częściej serwisować i bardziej o nie dbać, dlatego zdecydowanie prostsza będzie elektryczna. Kosiarka elektryczna wybierana jest przez coraz mniejszą ilość osób, ze względu na potrzebę podłączenia do prądu, którego w niektórych miejscach nie ma. Dlatego też kosiarka spalinowa zaczyna cieszyć się coraz większym poparciem, przede wszystkim ze względu na swoją niezależność. Do najczęściej kupowanych urządzeń, które mają dobre opinie należą Husqvarna, Honda, Stihl.

ikona podziel się Przekaż dalej