Kosiarki do trawy – rodzaje

Na rynku dostępne są różne rodzaje kosiarek, które wyróżniają się innym rodzajem napędu, jak i również sposobem obsługi. Dodatkowo różnią się one mocą, a co za tym idzie efektywnością koszenia. Wybierając odpowiednią kosiarkę, należy koniecznie zwrócić uwagę na powierzchnię, jaką zamierzamy kosić. Nie tylko pod względem jej wielkości, ale również tego, czy na trawniku rosną różnego rodzaju drzewka lub krzewy ozdobne. Ponieważ dopasowanie pod tym względem optymalnej kosiarki będzie odgrywać ważną rolę.

Różne rodzaje kosiarek do traw dzielimy przede wszystkim pod względem rodzaju napędu na:

 • Kosiarki do trawy spalinowe – bardzo popularne oraz cenione przez najwyższą efektywność pracy. Kosiarki spalinowe charakteryzują się mocą silnika od 3,5 do nawet 18 KM (w zależności od typu kosiarki).  Kosiarki spalinowe doskonale sprawdzą się do dużej trawy, a także porastającej na dużych powierzchniach, do których nie mamy dostępu z kosiarkami zasilanymi energią elektryczną.
 • Kosiarki do trawy elektryczne – popularny sprzęt, który sprawdza się na niewielkich powierzchniach, na których nie znajdziemy wielu przeszkód. Najczęściej moc silników waha się od 700 do 1600 W. Do wyboru mamy kosiarki elektryczne wyposażone w rotacyjny nóż tnący bądź bębnowy układ tnący. Kosiarki elektryczne muszą być przez cały czas podłączone do zasilania. Przez co na wielu posesjach spotkamy się z pewnymi utrudnieniami. Sprawdź także ten artykuł z porównaniem kosiarki spalinowej i elektrycznej.
 • Kosiarki wyposażone w akumulator – są to coraz popularniejsze kosiarki, które na wyposażeniu posiadają akumulator litowo-polimerowy. Zasilane są na prąd, jednak z drugiej strony nie musimy się obawiać plączącego się pod nogami oraz kosiarką przewodu elektrycznego. Minusem tego sprzętu jest bardzo wysoka cena. Dodatkowo co kilka lat w każdej kosiarce tego typu, musimy wymieniać akumulator.
 • Kosiarki ręczne – są najrzadziej wybieranym typem kosiarek, ponieważ wymagają one siły fizycznej do uzyskania oczekiwanych efektów. Zbudowane są z bębnowego układu tnącego, wyposażonego w noże listwowe. Chociaż koszenie jest męczące, ponieważ do efektywnego ścinania trawy dochodzi po nadaniu maksymalnej prędkości, to jednak trawa zachowuje najlepszą jakość po takim zabiegu pielęgnacyjnym. Mianowicie źdźbła nie ulegają żadnym uszkodzeniom, a trawa nie jest narażona na żółknięcie.
Kosiarka elektryczna w ogrodzie
Kosiarki do trawy do użytku domowego – ceny, którą wybrać?

Pozostałe rodzaje kosiarek do trawy

Do pozostałych typów kosiarek zaliczyć możemy:

 • Podkaszarki – tego typu kosy spalinowe sprawdzają się do dużej trawy, a także trudno dostępnych miejsc. W zależności od doboru mocy podkaszarki, a także dopasowanej żyłki, możliwe jest również koszenie grubych chwastów, a nawet zdrewniałych pędów. Sprawdź także ten artykuł o koszeniu trawy przed i po zimie.
 • Traktorki – jest to typ kosiarek spalinowych, które doskonale sprawdzą się na bardzo dużych powierzchniach. Wyposażone są w silnik o mocy od 10 do 18 KM. Ponadto taki sprzęt pozwala na łatwą regulację wysokości koszenia trawy.
 • Kosiarki z rozdrabniaczem trawy – ostatnio bardzo popularne staje się mulczowanie trawy. Właśnie do tego zabiegu potrzebne są kosiarki z rozdrabniaczem trawy. Część trawy zbierana jest bezpośrednio do kosza, natomiast pozostała jest rozdrabniana i rozsypywana po trawniku. Kosiarki z rozdrabniaczem trawy sprzyjają naturalnemu nawożeniu trawników.

Kosiarki do trawy - przykładowe ceny

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny kosiarek:

 • Kosiarka elektryczna Collector 35 E – 349,00 zł
 • Traktor ogrodowy Stiga Tornado Pro 9118 XWS – 25990,00 zł
 • Kosiarka elektryczna Hecht 1803 S 5in1 – 899,00 zł
 • Kosiarka spalinowa Agroparts – 899,99 zł

Oczywiście ceny kosiarek są uzależnione od tego, czy są one nowe czy używane. Pamiętajmy jednak, że decydując się na używane kosiarki nie zyskujemy gwarancji, jak w przypadku nowych. Ponadto mogą wyróżniać się one bardzo wysoką eksploatacją, przez co po pewnym czasie będą wymagać kapitalnego remontu. Z drugiej jednak strony używane kosiarki kupione od zaufanej osoby mogą okazać się dla nas sporą oszczędnością w wydatkach związanych z ogrodem.

ikona podziel się Przekaż dalej