Mało uciążliwa pielęgnacja trawnika - sprawdzone sposoby
Zadbany, efektowny i intensywnie zielony - któż z nas nie marzy o takim właśnie trawniku. Tymczasem każdy, założony własnoręcznie, sprawia mniejsze lub większe kłopoty. Nie oszukujmy się, nigdy nie będziemy mieć idealnego trawnika bez dużego nakładu pracy. Wykorzystując jednak wypróbowane sposoby, możemy skutecznie ograniczyć niektóre przy nim czynności. Przede wszystkim oddajmy część naszej energii maszynom, a i tak pozostanie dużo do zrobienia.
Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź także porady eksperta na temat zakładania i pielęgnacji trawnika.
Z tego artykułu dowiesz się:
Trawa z rolki, czyli łatwy sposób na trawnik
Trawa z rolki - przygotowanie podłoża
Trawa z rolki to dobry sposób na uzyskanie w krótkim czasie ładnej murawy. Trawnik tego typu jest droższy od tradycyjnego, ale za to bardzo wygodny w zakładaniu i pielęgnacji. A jeżeli jeszcze zakupimy nowoczesne maszyny i urządzenia - sukces murowany!
Trawnik z rolki, podobnie jak trawnik tradycyjny, wymaga starannego przygotowania podłoża. Jeśli kładziemy go w miejscu, gdzie rośnie stara darń, trzeba koniecznie jej się pozbyć, zdejmując całą wierzchnią warstwę. Przed rozłożeniem trawy usuwamy też zielsko, wycinając je z korzeniami. Można też zniszczyć chwasty środkami chemicznymi. Pozbywamy się też wszelkich nierówności, kamieni, korzeni drzew i krzewów oraz resztek roślin. Dobrze jest przekopać ziemię pod trawnik na głębokość dwudziestu centymetrów, a następnie zagrabić, mieszając podłoże z nawozem wieloskładnikowym, który ułatwi ukorzenianie się darni. trawy z rolki to szybki sposób na piękny trawnik.
Nawóz do trawy (nawóz granulowany) wysiewa się ręcznie albo za pomocą siewnika. Siejąc ręcznie, dzielimy dawkę na dwie równe części i rozrzucamy w krzyżujących się kierunkach - wzdłuż i w poprzek działki. Nawóz do trawy przyspiesza wzrost i chroni trawnik przed chorobami. Dobrze jest potem ziemię jeszcze raz dokładnie wyrównać grabiami i pozbyć się ewentualnych nierówności za pomocą wałowania. Warto też poczekać kilka dni, aż ziemia osiądzie i ponownie ją zwałować. Nawożenie trawnika to ważny krok w jego pielęgnacji. Więcej na temat trawy z rolki przeczytasz w tym artykule.
Trawa z rolki - zakładanie trawnika
Choć założenie trawnika z rolki kosztuje więcej niż trawnika z siewu, oszczędzimy później na dbałości o niego. Trawa z rolki jest bowiem bardziej odporna na chwasty, choroby i warunki klimatyczne. Trawnik z rolki można zakładać o różnych porach roku. Trawa do efektywnego rozwoju potrzebuje przede wszystkim dużej ilości światła, odpowiedniej dawki wody, regularnego strzyżenia, należnej ilości składników pokarmowych oraz powietrza w podłożu.
Trawa z rolki nie nadaje się do przechowywania, dlatego powinna być rozłożona już w dniu zakupu lub dostawy. Każdą rolkę rozwija się i przykłada ściśle do podłoża. Ponadto dociskamy dokładnie jeden płat do drugiego, aby nie było między nimi luk. Trawa z rolki powinna gruntownie wypełniać całą przestrzeń przeznaczoną na trawnik, a zbędne jej kawałki odcina się i układa w innym miejscu, dbając dokładnie o łączenia.
Po ułożeniu darń wałuje się w dwóch kierunkach, dzięki czemu otrzymamy zwartą powierzchnię, a korzenie dobrze złączą się z podłożem. Nowo założony trawnik wymaga dużej ilości wody - od dziesięciu do piętnastu litrów na metr kwadratowy darni. Podlewanie trawnika w trakcie, gdy darń przyjmuje się, powinno być bardzo systematyczne. Najlepiej nawadniać trawnik co dwa - trzy dni rano, kiedy jeszcze słońce nie zagraża cieniutkim źdźbłom trawy. Kiedy trawnik z rolki zacznie rosnąć, podlewanie można ograniczyć. Sprawdź także nasze porady, jak i kiedy siać trawę.
Ułatwiamy pracę - pielęgnacja trawnika wspomagana mechanicznie
Koszenie trawy, czyli konieczna pielęgnacja trawnika
Zarówno trawa z rolki, jak i z siewu nasion, powinna być skoszona po raz pierwszy, kiedy osiągnie wysokość około dziesięciu centymetrów. Ponieważ młoda trawa jest bardzo delikatna, za pierwszym razem skracamy ją jedynie o trzy, cztery centymetry. Po pierwszym koszeniu należy ponownie zastosować mineralny nawóz do trawy, najlepiej o przedłużonym działaniu. Nawozimy zawsze trawnik suchy, ponieważ na mokrej powierzchni nawóz do trawy przylepia się do źdźbeł i może je poparzyć. Zabieg nawożenia przeprowadzamy w dniu pochmurnym, a po dokarmieniu nie kosimy trawy przez dwa dni.
Kiedy i jak kosić trawnik?
Koszenie trawy uzależnione jest przede wszystkim od pory roku i warunków atmosferycznych. Trawa rośnie najbardziej intensywnie wiosną, a szczególnie w maju. Kosimy wówczas trawnik nawet dwa, trzy razy w tygodniu. Pielęgnacja trawnika na wiosnę to nie tylko częste koszenie trawy, ale też jej podlewanie i nawożenie, a przede wszystkim usuwanie chwastów, napowietrzanie i grabienie. Latem kosimy trawę na wysokości pięciu, sześciu centymetrów, a jeśli lato jest suche i upalne, to nawet nieco wyżej. Zbyt niskie koszenie trawy sprawia bowiem, że trawnik słabo się regeneruje i bardzo szybko wysycha. Koszenie trawy na wysokości kilku centymetrów ma więc na celu ograniczenie parowania wody z gruntu. W okresie letnim bardzo ważną czynnością jest też systematyczne podlewanie trawnika. Na zimę kosimy trawnik także na wysokość pięciu, sześciu centymetrów, bowiem koszenie trawy zbyt nisko prowadzi do przemarzania korzeni, które później trudno się regenerują. Wszelkie niezbędne porady na temat trawnika zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.
Sprzęt do koszenia trawy
Najczęściej stosowany sprzęt do koszenia trawnika to kosiarki elektryczne i spalinowe. Elektryczne są lżejsze, nie wydzielają spalin i są mniej hałaśliwe, natomiast spalinowe łatwiej pokonują trudne tereny i są bardziej wytrzymałe. Najnowsze modele kosiarek oferują poza cięciem trawy wiele innych funkcji pomocniczych, na przykład mulczowanie. Bardzo pomocne są też kosiarki akumulatorowe, pracujące bez doładowywania zazwyczaj godzinę. Niezwykle intrygujące, a przy tym bardzo ekonomiczne i wygodne, są samoobsługowe roboty koszące. Dzięki możliwości precyzyjnego ich zaprogramowania, koszenie trawy odbywa się praktycznie bez naszej obecności. Roboty koszące wykonują wszystkie skomplikowane czynności: omijają nierówności, rabaty, drzewa, krzewy i meble, a nawet samodzielnie wracają na miejsce. Rozdrabniają przy tym trawę tak bardzo, że nie ma potrzeby jej zbierać. Pozostawiona na trawniku stanowi wartościowy, bogaty w azot naturalny nawóz do trawy.
Areacja i wertykulacja, czyli pielęgnacja trawnika po zimie
Pielęgnacja trawnika na wiosnę wymaga przede wszystkim dotlenienia korzeni trawy. Przeprowadza się w tym celu zabieg nazywany areacją. Areacja trawnika ma ponadto za zadanie rozluźnić glebę i ułatwić tym samym przyjmowanie składników mineralnych. Zabieg ten wykonujemy co dwa, trzy lata, wykorzystując do tego celu widły amerykańskie, walec z kolcami, kolcowe nakładki na buty albo też areator kolcowy. Przed wykonaniem areacji wskazane jest bardzo niskie koszenie trawy, na wysokości około trzech centymetrów. Trawę trzeba też dokładnie zgrabić. Areacja trawnika na glebach lżejszych skutkuje równomiernym pokryciem murawy otworami w ilości od stu dwudziestu do stu trzydziestu na metr kwadratowy, natomiast na glebach cięższych - od stu osiemdziesięciu do dwustu.
Pielęgnacja trawnika po zimie jest bardzo pracochłonna. Murawom wieloletnim nie zawsze wystarczy areacja trawnika, a wymagają one też dokładnego oczyszczania z mchu oraz filcu. Zabieg ten ułatwia pobieranie wody, składników pokarmowych i powietrza. Wskazana jest więc pomocniczo także wertykulacja trawnika. Wertykulacja trawnika powinna być wykonana wówczas, gdy trawa słabo rośnie i jest przerośnięta mchem. Zabieg ten robimy wczesną wiosną przy pomocy urządzeń zwanych wertykulatorami. Do wyboru mamy nie tylko ręczny, ale także wrtykulator spalinowy czy wertykulator elektryczny. Wertykulator składa się z kilku albo kilkunastu noży, które obracając się, wyczesują filc z podłoża. Ostrza noży nacinają przy tym podłoże, poprawiając jego napowietrzenie. Wertykulator powinien być używany krzyżowo - wzdłuż i wszerz, a po zakończeniu wertykulacji trzeba jeszcze wygrabić resztki organiczne. Jeśli darń jest mocno zanieczyszczona, wertykulacja trawnika powinna być powtórzona jesienią.
Na małym trawniku wystarczy nam wertykulator ręczny. Przypomina on grabie do używania na trawniku, lecz zamiast zębów ma noże z zagiętymi sierpowato końcówkami. Jeśli jednak trawnik jest dość duży, niezbędny będzie wertykulator elektryczny albo wertykulator spalinowy. Noże tych urządzeń wirują z dużą siłą, nacinając darń. Wertykulator możemy również wypożyczyć w centrum ogrodniczym. Więcej porad na temat wertykulacji trawnika przeczytasz w tym artykule. W przypadku dużej powierzchni warto zdecydować się na wertykulator elektryczny lub wertykulator spalinowy.
Pielęgnacja trawnika obowiązkiem każdego ogrodnika
Każdemu trawnikowi przypisujemy jakieś funkcje. Czasami jest on miejscem relaksu i wypoczynku. Innym razem pełni rolę dekoracyjnego tła dla innych roślin. Jeszcze innym - dodaje otoczeniu elegancji i głębi oraz definiuje przestrzeń. Warto pamiętać, że tylko trawnik zadbany i odpowiednio pielęgnowany wygląda efektownie. Zatem decydując się na jego założenie, trzeba rozważyć wszelkie za i przeciw i dopiero wówczas podjąć się tej trudnej roli.
Musimy być świadomi faktu, że trawnik wpisuje się zawsze w kompozycję otoczenia i powinien tworzyć z nim harmonię. Jeśli planujemy trawnik w ogrodzie, powinien w nim zajmować nie mniej niż połowę powierzchni. Takie właśnie proporcje dają możliwość czytelnego wyeksponowania rabat oraz ogrodowej architektury, bez efektu przeładowania detalami. Trawa nie spełni swojej roli w miejscach bardzo ciemnych, dlatego zakładanie tam trawnika mija się z celem. Niewskazane jest też obsadzanie murawy wieloma rosnącymi pojedynczo roślinami, bowiem wówczas pielęgnacja trawnika będzie bardzo utrudniona.
Aby pielęgnacja trawnika była mało uciążliwa, prace znacznie ułatwi trawa z rolki. Nie zwalnia to jednak nikogo z wielu innych prac, które należy wykonać z myślą o dobrze wykonanym zadaniu. Woda, koszenie, odchwaszczanie i odpowiedni nawóz do trawy to podstawowe składniki, niezbędne do utrzymania ładu i porządku na trawniku. Pozostałe jego potrzeby zaspokoi przyroda, która może być dla niego albo bardzo łaskawa, albo niestety nie. Zabawa na trawniku warta jest wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych.
Literatura:
- Bogacz B., Trawnik po zimie. „Mój Piękny Ogród” 2017 nr 3, s. 54-55.
- Jak kosić taki trawnik. „Magnolia” 2014 nr 7, s. 48-51.
- Koszenie trawnika… „Mój Piękny Ogród” 2017 nr 5, s. 34-37.
- Pielęgnacja. „Mój Piękny Ogród” 2017 nr 5, s. 38-46.
- Trawniki. Zielone serca ogrodu. „Mój Piękny Ogród” 2017 nr 5, s. 30-31.
- Zakładanie murawy… „Mój Piękny Ogród” 2017 nr 5, s. 32-33.
- Zakrzewski M., Wybieramy narzędzia ogrodnicze. Do czego służą, jak ich używać. Warszawa 2012.