Mietlica pospolita (Agrostis capillaris)

Mietlica pospolita (Agrostis capillaris) to roślina z gatunku traw występująca w Polsce na łąkach, w górach, na wrzosowiskach czy pastwiskach. Trawa pospolita, podobnie jak kostrzewa czerwona, znajduje zastosowanie na trawnikach, w parkach, szczególnie jako trawnik ozdobny. Dobrze rośnie na glebach ubogich i kwaśnych i jest odporna na mrozy. Trawa pospolita tworzy ładne, bardzo gęste trawniki w dużym stopniu odporne na suszę. Mietlica dobrze się rozrasta i może zdominować inne gatunki traw. Zaletą tego jest małe zachwaszczenie trawnika.

Mietlica pospolita (agrostis capillaris) znajduje również zastosowanie jako roślina pastewna, tylko na łąkach górskich, gdzie uzyskuje się zadowalające plony. Trawa pospolita daje dobrą, delikatną paszę o korzystnym składzie chemicznym. Sprawdź także ten artykuł o trawach ozdobnych w ogrodzie.

Mietlica pospolita (Agrostis capillaris) - zastosowanie

Mietlica pospolita (Agrostis capillaris) znajduje szerokie zastosowanie jako roślina trawnikowa do trawników ozdobnych, parkowych lub na pola golfowe. Sprawdza się na trawnikach nisko koszonych. Dobrze znosi mrozy, lecz nie jest odporna na deptanie. Na łąkach wilgotnych może po kilku sezonach opanować cały trawnik i zagłuszyć inne gatunki traw. Mietlica pospolita (Agrostis capillaris) szybko rośnie, intensywnie zadarnia i tworzy pełnowartościowy i dekoracyjny dywan.

Podobnie jak kostrzewa czerwona czy kostrzewa owcza charakteryzuje się intensywnym kolorem, delikatnym ulistnieniem i wolno odrasta po skoszeniu. Dlatego też często przy zakładaniu trawnika ozdobnego łączy się mietlicę pospolitą z kostrzewą czerwoną. Producenci mieszanek traw przygotowują najczęściej zestawy do wysiewu trawnika ozdobnego, w którego skład wchodzi mietlica pospolita, kostrzewa czerwona i kostrzewa owcza.

Mietlica pospolita mniej nadaje się na trawnik sportowy. Świeżo założony trawnik, zanim zacznie się gra, jest gęsty i ładny. Jednak gdy zacznie się na nim grać, okazuje się, że trawa pospolita ma wady. Nie jest odporna na deptanie i rozrywanie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie trawy pampasowej?

Nasiona trawy i sianie trawy

Zakładanie trawnika i zakup nasion pod wysiew zaczynamy od wyboru przeznaczenia trawnika, czy będzie to trawnik rekreacyjny, ozdobny czy sportowy. Możemy wybrać trawnik z rolki czy z nasion. Sianie trawy z nasion jest rozwiązaniem tańszym. Duża ilość dostępnych na rynku mieszanek nasion trawy pozwoli na uzyskanie takiego rodzaju trawnika jaki chcemy. Sianie trawy i generalnie zakładanie trawnika nie jest zadaniem trudnym nawet dla osób bez doświadczenia.

Nasiona trawy najczęściej kupujemy w postaci mieszanki: mietlica pospolita i kostrzewa czerwona. Na rynku rzadziej pojawia się sama mietlica pospolita. Cena opakowania 3000 nasion mietlicy wynosi 2.25zł. Mietlica pospolita często wchodzi w skład mieszanek nasion na trawnik ozdobny, których cena za 10 kg nasion waha się od około 108 do 228 zł. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie życicy trwałej w ogrodzie.

ikona podziel się Przekaż dalej