Mulczowanie trawnika krok po kroku - jak to zrobić i dlaczego? Wyjaśniamy
Trawnik to nieodzowna część naszego ogrodu. Pamiętajmy jednak, że sianie trawy nie wystarczy, by wyglądał on zdrowo i zielono. Warto wtedy zastanowić się nad takimi zabiegami, jak koszenie trawy, aeracja gleby i podlewanie trawnika. Bardzo polecanym zabiegiem jest koszenie trawy z opcją mulczowania. Zobaczmy więc, na czym polega mulczowanie trawnika i czy kosiarka z mulczowaniem w nieco wyższej cenie będzie dobrym rozwiązaniem.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o trawniku.
Z tego artykułu dowiesz się:
Mulczowanie trawy w ogrodzie - podstawowe informacje na temat tego zabiegu
Zanim przejdziemy do tego, jak prawidłowo wykonuje się mulczowanie trawy, jaki nóż do mulczowania jest najlepszy oraz jakie są opinie na temat kosiarki z mulczowaniem, powinniśmy zająć się wyjaśnieniem zagadnienia funkcji mulczowania na powierzchni trawnika.
Otóż mulczowanie trawnika to nic innego, jak proces, który polega na tym, by rozdrobnić pokos z powierzchni trawnika przy użyciu kosiarki z funkcją mielenia trawy. Następnie na powierzchni trawnika powinna znaleźć się jego bardzo cienka warstwa. Tak zostawiony podczas koszenia trawy pokos stopniowo się rozkłada, dzięki czemu staje się on naturalnym nawozem naszego trawnika. Innymi słowy, mulczowanie traw to nic innego, jak jeden z ekologicznych sposobów na ich pielęgnację.
Funkcja mulczowania daje nam bardzo dużo dobrego, o ile my posiadamy kosiarkę z opcją mulczowania i prawidłowo dobrany nóż do mulczowania. Wtedy właśnie zyskujemy dużo mniejsze odparowywanie wody z gleby, większą pewność, że gleba nie ulegnie erozji, a dodatkowo zmniejszy się ilość chwastów na naszym trawniku. Nie możemy zapomnieć też o tym, że w sposób naturalny nawieziemy swoją glebę, a przy okazji zmniejszy się ilość naszych odpadów z ogrodu. Sprawdź także ten artykuł o zakładaniu i pielęgnacji trawnika.
Pamiętajmy jednak, że taka rekultywacja trawnika ma swoje dobre i złe strony. Zbyt często wykorzystywana funkcja mielenia trawy może doprowadzić do tego, że na powierzchni trawnika utworzy się warstwa filcu, która jest bardzo niekorzystna dla jego rozwoju. Dlatego więc bardziej zalecane jest naprzemienne koszenie wykorzystujące opcję mulczowania z koszeniem z całkowitym zbiorem pokosu.
Jak prawidłowo wykonać mulczowanie trawnika i czym to robić?
Zacznijmy od tego, czym wykonuje się mulczowanie trawnika. Zdecydowanie najlepszym narzędziem do tego jest kosiarka, która wyposażona jest w system podwójnych noży do mulczowania i system mielenia zmiennego. Taki sprzęt ma najlepsze opinie, dlatego, że ma zwiększona częstotliwość koszenia. Dodatkowo kosiarka z mulczowaniem dobrze rozdrabnia pokos, dzięki czemu na powierzchni trawnika powstanie warstwa drobno zmielonej trawy, która bardzo szybko się rozłoży. Cena bardziej wyspecjalizowanych kosiarek jest wyższa, natomiast mamy w nich możliwość do regulowania ilości trawy trafiającej na trawnik i tej, która trafia do kosza. Ponadto może być również dostosowana do warunków atmosferycznych ilość mulczowanej trawy, co bardzo ułatwia całą rekultywację trawnika.
Jeśli już zdecydujemy się na sprzęt, w którym będzie funkcja mielenia trawy, możemy zabrać się do tego, jak prawidłowo powinna być przeprowadzona rekultywacja trawnika w postaci jego mulczowania. Pierwszą bardzo ważną kwestią jest to, że trawnik powinien być zadbany i często koszony. Jest to ważne, bo w trakcie zabiegu mogą pozostać na trawniku tylko i wyłącznie delikatne i młode źdźbła, bo te szybciej się rozkładają. Niekoszona trawa nie nadaje się na mulczowanie, ponieważ są w niej łodygi i stare źdźbła, które nie mogą pozostać na trawniku. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pielęgnacji trawnika po zimie?
Kolejnym aspektem jest to, że trawa musi być sucha, bo wtedy z łatwością rozprowadzimy pokos po trawniku. Pokos ten musi być oczywiście drobno posiekany, dlatego warto zainwestować w porządną kosiarkę do mulczowania, która również równomiernie rozłoży nam go po całym trawniku. Pamiętajmy również o tym, by przed mulczowaniem trawy dokładnie oczyścić trawnik z gałęzi i zgniłych liści, a następnie musimy wygrabić całą powierzchnię.
Podsumowując: zasady mulczowania
Wiedząc już, co należy zrobić, warto jeszcze podsumować wszystkie informacje, które będą nam potrzebne podczas mulczowania trawy w ogrodzie. Jest to bardzo ważne, bo nieprawidłowo wykonany zabieg nie będzie nawozem dla naszego trawnika, ale może go tylko zniszczyć. Wtedy koniecznością będzie zerwanie całej warstwy trawy i wysadzenie jej na nowo.
Pierwszym istotnym faktem jest to, że mulczowanie zalecane jest na piaszczystych i dość jałowych glebach. W ten sposób poprawiają one swoje właściwości. Powinniśmy wiedzieć, że mulczowanie na glebach mokrych i wilgotnych nie może być wykonywane aż tak często, z powodu tworzącego się później filcu. Dodatkowo zabiegi te wykonuje się na trawnikach, które nie są często nawożone, bo mulczowanie trawnika jest naturalnym i ekologicznym nawozem. Sprawdź także ten artykuł o mało uciążliwej pielęgnacji trawnika.
Najistotniejsze jest to, by trawnik był koszony nawet co kilka dni, by w trakcie koszenia kosiarką, w której dostępna jest funkcja mulczowania, usuwane były tylko młode końcówki źdźbeł. Łodygi i stare źdźbła nie rozkładają się tak szybko, a dodatkowo tworzą niechciany filc. Ważne, by trawa była sucha, dlatego, że mokra utrudni tylko równomierne rozprowadzanie pokosu. Pamiętajmy też o tym, że bardzo rozdrobniony pokos musi być równomiernie rozłożony i stworzyć cienką warstwę na trawniku, dzięki czemu szybko zamieni się w naturalny nawóz.
Mulczowanie trawnika jest ważnym zabiegiem, ale nie koniecznym. Pamiętajmy jednak, że taki naturalny nawóz ma wiele zalet. Pierwsza z nich jest z pewnością zaoszczędzenie pieniędzy, które i tak musimy wydać na nawozy dostępne w sklepach ogrodniczych. Kolejną zaletą jest to, że nie ingerujemy chemicznie w podłoże, tylko zapewniamy jej naturalne składniki odżywcze. Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli po mulczowaniu nasza trawa się w jakiś sposób osłabiła, konieczne jest koszenie trawy, ale tym razem zbierając cały pokos. Najlepiej jest jednak stosować te dwie metody naprzemiennie.
Na rynku ogrodniczym dostępnych jest bardzo wiele kosiarek z funkcją mulczowania. Nie możemy zapomnieć o tym, by były wyposażone one w wielostopniową regulację wysokości oraz system podwójnych noży. Warto także zasięgnąć opinii fachowców, którzy pomogą nam w wyborze odpowiedniej kosiarki. A może zainteresuje cię także ten artykuł o najlepszej ziemi pod trawnik?