Rodzaje traw do ogrodu

Od tego, na jaki rodzaj trawy się zdecydujemy, będzie zależeć jej konkretne przeznaczenie. Ponieważ najogólniej możemy wyróżnić trawy niskie, jak i również trawy wysokie. W związku z tym nie wszystkie z nich będą nadawać się na trawnik. Natomiast niektóre gatunki trawy doskonale będą komponować się w uprawie pojemnikowej.

Poniżej przedstawiamy przykładowe rodzaje traw, które mogą cieszyć nas swoją obecnością w ogrodzie:

 • Trawy na trawnik – trawa pospolita, która wyróżnia się małą wysokością, podatnością na ścinanie, a także zielonym zabarwieniem.
 • Trawy łąkowe – są to trawy, które kwitną. Dzięki tym gatunkom traw, możesz stworzyć w swoim ogrodzie łąkę kwietną. W przeciwieństwie do traw przeznaczonych na trawnik różnią się nie tylko obecnością kwiatów, ale również wymaganiami uprawowymi.
 • Trawy ozdobne – są to rodzaje traw, które najczęściej wyróżniają się dość dużą wysokością, występowaniem okresu kwitnienia, a także różnym zabarwieniem liści. Dodatkowo trawy ozdobne świetnie nadają się do obsadzania rabat kwiatowych, czy też wcześniej wspomnianych pojemników. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o trawach ozdobnych.

Najlepsze gatunki trawy na trawnik

W sklepach ogrodniczych dostępne są różnego rodzaju mieszanki nasion do trawników. Często nie zwracamy uwagę na gatunek trawy. Jednak poszczególne rodzaje różnią się między sobą nie tylko odcieniem, ale również tempem wzrostu, czy też zagęszczeniem liści. Dlatego warto świadomie podjąć decyzję na temat wyboru konkretnego gatunku trawy przy zakładaniu trawnika.

Do najpopularniejszych gatunków traw na trawnik, zalicza się:

 • Kostrzewa czerwona (Festura rubra) – dość szybko rosnący gatunek trawy, która jest odporna na czynniki mechaniczne oraz na niesprzyjające warunki pogodowe. Trawa pospolita wyróżnia się cienkimi źdźbłami, które porastają mocno zagęszczone kępy.
 • Kostrzewa owcza (Festuca ovina) – wolno rosnący gatunek trawy, który wyróżnia się mocno rozbudowanym systemem korzeniowym. Ta trawa pospolita jest odporna na mróz, a także długotrwałą suszę. Doskonale rośnie na nasłonecznionych stanowiskach z podłożem o kwaśnym odczynie.
Mężczyzna koszący trawę, a także rodzaje traw i gatunki trawy do ogrodu, w tym trawy ozdobne, trawy łąkowe i trawy na trawnik
Najlepsze gatunki i rodzaje traw do ogrodu – co wybrać?

- Mietlica pospolita (Agrostis capillaris) - wyróżnia się niskimi i dość wąskimi liśćmi. Jej zaletą są niewielkie wymagania uprawowe, a także bardzo duża ekspansywność. Może być koszona na niskim poziomie, dzięki czemu sprawdza się w przypadku użytkowych trawników. A może zainteresują cię także te artykuły o rodzajach traw?

Trawy łąkowe

Trawnik jest najpopularniejszą formą dekoracji ogrodu. Jeżeli jednak zależy nam na zupełnie innym efekcie, możemy zdecydować się na trawy łąkowe. Już wcześniej wspomniano, że są to trawy, które w naturalnych warunkach spotkamy właśnie na łąkach. Ponadto takie rośliny nie wymagają od nas takich zabiegów pielęgnacyjnych jak w przypadku trawnika. Ich dodatkową zaletą oprócz efektownego wyglądu, jest brak większych wymagań uprawowych.

Do najpopularniejszych traw łąkowych zalicza się:

 • Wiechlina łąkowa (Poa pratensis) - trawa dorastająca do 70 cm wysokości, wyróżnia się ciemnozielonymi, blaszkowymi liśćmi. Okres kwitnienia przypada od maja do sierpnia.
 • Kostrzewa łąkowa (Festuca pratensis) – popularne trawy łąkowe dorastające do 1,2 metra wysokości. Wyróżniają się luźnymi wiechami, które kwitną w maju oraz czerwcu.
 • Wełnianka wąskolistna (Eriophorum angustifolium) – rośliny dorastające do 40 cm wysokości. Cechą charakterystyczną są kłosowate kwiaty, które przypominają puszyste pomponiki. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pielęgnacji trawnika na wiosnę?

Trawy ozdobne

Wybierając trawy ozdobne na balkon lub do ogrodu, najczęściej w sklepach ogrodniczych proponowana jest krzyżówka traw łąkowych lub rosnących na torfowiskach. Dzięki temu możemy cieszyć się pięknymi, ozdobnymi roślinami o ciekawym zabarwieniu. Należy jednak pamiętać, że taka krzyżówka może posiadać indywidualne wymagania uprawowe.

Do popularnych traw ozdobnych zalicza się:

 • Trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis acutiflora) – krzyżówka trzcinnika leśnego i piaskowego, osiągająca wysokość do 1,5 metra
 • Kostrzewa Sina - 2-letnia roślina dorastająca do 20 cm. Jej charakterystyczną cechą są niebieskosine liście. Okres kwitnienia przypada na czerwiec.
 • Miskant Chiński – trawa ozdobna dorastająca do 40 cm wysokości. Wyróżnia się źdźbłami o poziomych paskach. W okresie jesiennym należy przyciąć trawę do wysokości 5 cm. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak i kiedy siać trawę.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny