Najważniejsze porady odnośnie zakładania i pielęgnacji trawnika
Zadbany trawnik jest wizytówką każdego ogrodu. Okazuje się, że pielęgnacja murawy nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Jak wygląda zakładanie trawnika? Kiedy powinno się go nawozić? Czy wertykulacja to konieczność przy każdej murawie? Wyjaśniamy.
Zakładanie trawnika krok po kroku
Przed założeniem trawnika należy odpowiednio przygotować teren. Od tego zależy, czy murawa stanie się ozdobą na kolejne lata. Zakładanie trawnika przeprowadza się po urządzeniu reszty ogrodu. Termin uzależniony jest od sposobu zakładania – z rolki lub z siewu. Murawę z rolki najlepiej przygotować wiosną, późnym latem lub jesienią, a z siewu wiosną lub końcem lata. Najpierw trzeba porządnie oczyścić teren, aby nie utrudniał wzrostu trawy. Później układa się instalację elektryczną i nawadniającą. Można też wykonać drenaż. Należy również przekopać ziemię pod trawnik – najlepiej na głębokość szpadla. Jeśli ziemia jest mało urodzajna, wystarczy wzmocnić ją kompostem.
W dalszej kolejności trzeba sprawdzić odczyn gleby i poprawić jej jakość. Najlepsza kwasowość dla traw wynosi od 5,5 do 7,0 pH. Gdy odczyn będzie niższy, konieczne jest wapnowanie. Należy też wyrównać teren pod trawnik oraz go ukształtować – może być płaski lub lekko pofałdowany. Wykańcza się także brzegi trawnika i usuwa chwasty, a na koniec nawozi – mniej więcej tydzień przed zaplanowanym siewem nasion lub ułożeniem darni. Dopiero wówczas można założyć murawę. Założenie trawnika jest czasochłonnym i pracowitym zajęciem. Właśnie dlatego warto powierzyć je specjaliście. Ogrodników i innych fachowców znaleźć można na Fixly. Wystarczy odpowiedzieć na kilka krótkich pytań, aby odezwali się ogrodnicy z okolicy. Dzięki Fixly zatrudnić można specjalistę, który sumiennie zajmie się trawnikiem i zadba o każdy jego szczegół.
Pielęgnacja trawnika po zimie i na wiosnę
Odpowiednia pielęgnacja trawnika jest bardzo ważna. Dzięki niej murawa prezentuje się pięknie i podkreśla aranżację ogrodu. Trawnik po zimie nie wygląda najlepiej. Wypielęgnowanie go wymaga więc sporo pracy i cierpliwości, zwłaszcza gdy uległ uszkodzeniom mrozowym. Trawę trzeba porządnie wygrabić, a także wykonać wałowanie, aby docisnąć darń do podłoża i wyrównać powierzchnię. Pielęgnacja trawnika po zimie wymaga również zabiegu wertykulacji. To pionowe nacinanie darni wertykulatorem przeprowadzane w celu rozluźnienia i odmłodzenia murawy. Wertykulacja trawy pozwoli też pozbyć się filcu i mchu. Konieczna będzie aeracja w celu napowietrzenia korzeni traw i piaskowanie (w przypadku ciężkich lub zbitych gleb). Zbyt kwaśne podłoże wymaga wapnowania. Kiedy z kolei nawozić trawnik? Nie wcześniej niż dwa tygodnie po wapnowaniu. Jeśli źdźbła urosną powyżej 6 cm, pierwsze koszenie murawy można przeprowadzić po zimie.
Pielęgnacja trawnika na wiosnę także wymaga pracy i poświęcenia czasu. Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne należy wykonać na przełomie marca / kwietnia. Najlepiej zaczekać, aż pogoda zrobi się stabilna i mrozy ustaną. Trzeba uporządkować trawnik, po czym wyrównać powierzchnię i docisnąć korzenie do gleby. Następnie wypada skosić trawnik, aby go wzmocnić. Murawę należy wyczesać, pozbywając się w ten sposób starej trawy i mchu. Przyda się też napowietrzenie ziemi – w tym celu trzeba ją nakłuć. Aby chwasty się nie rozrosły, trzeba je zniszczyć. Pielęgnacja trawnika na wiosnę powinna skończyć się nawożeniem.
Jak przeprowadzić odchwaszczanie trawnika?
Murawę powinno się nie tylko kosić, ale też zadbać o odpowiednią pielęgnację. Jednym z podstawowych elementów pielęgnacji jest odchwaszczanie trawnika. Niepożądane rośliny usuwa się ręcznie, mechanicznie lub chemicznie. Najlepszą porą na ten zabieg jest późna wiosna lub wczesna jesień, gdy chwasty są w fazie aktywnego wzrostu. Ręczne odchwaszczanie najlepiej sprawdza się przy pojedynczych roślinach. Warto zabrać się do pracy po deszczu, gdy ziemia jest miękka i prościej pozbyć się chwastów razem z korzeniami.
Mechaniczne odchwaszczanie warto przeprowadzić, gdy chwasty zbiorą się na trawniku w duże skupiska, których ciężko się pozbyć tradycyjnie. Właśnie wtedy najlepiej sprawdzi sięwertykulacja trawnika – pionowe nacinanie darni. Chemiczne odchwaszczanie murawy to głównie zastosowanie herbicydów selektywnych. Jednak ta metoda uzależniona jest od warunków pogodowych. Środki chemiczne najskuteczniejsze są przy ciepłej, wilgotnej glebie oraz łagodnej temperaturze. Odchwaszczanie specjalnymi preparatami nie jest proste, dlatego warto powierzyć zadanie doświadczonemu ogrodnikowi. Fachowców znaleźć można na Fixly. Z pomocą specjalisty trawnik zawsze będzie prezentować się doskonale.
artykuł sponsorowany