Różnorodność jednorocznych i wieloletnich traw ozdobnych

Trawy ozdobne to ogromna grupa gatunków. Różnorodność jest duża – od maleńkich kępek tuż przy ziemi do wielkich kęp o dużych pióropuszach kłosów. Zielone, niebieskie, nawet żółte, kolory, faktury, pokroje. Wybór jest naprawdę ogromny.

Największą popularnością cieszą się miskanty, które dobrze czują się w naszych warunkach klimatycznych. Mają ładny pokrój, a miskant olbrzymi może mieć nawet kilka metrów wysokości! To nie jedyny tak wysoki gatunek – podobne wymiary mają palczatki i trawy pampasowe. Te ostatnie zadziwiają kolorami – ich kłosy są śnieżnobiałe lub różowe, mają wiele uroku. To przykłady wieloletnich traw ozdobnych, które są ozdobne przez cały rok, także zimą, kiedy pokrywa je kołderka śniegu.

Na drugim biegunie są trawy rozłogowe, czyli wszelkie turzyce o białych lub sinych listkach i trawy niskie, jak mietlica czy trzcinnik. Są one idealne do ogrodów skalnych. Jeśli zależy ci na urozmaiceniu rabaty kwiatowej, warto sięgnąć po gatunki średnio wysokie. Wśród nich najbardziej wyróżnia się dmuszek jajowaty – źdźbła zakończone są miękką, wydłużoną kuleczką. Podobne kłosy ma także mozga. Ciekawie prezentuje się także ostnica mocna Pony Tails – jej źdźbła przypominają… koński ogon. Są cieniuteńkie, wyglądają po prostu jak wzniesiony kosmyk włosów.

Trawy ozdobne – najlepsi producenci

Nasiona traw ozdobnych można kupić w bardzo wielu miejscach, jednak warto zadbać o to, by ich źródło było sprawdzone. Najlepszą gwarancją dobrej jakości jest producent. Oczywiście najbardziej popularne są nasiona Legutko – to jeden z najbardziej znanych producentów nasion w Polsce. Legutko prowadzi własne badania i tworzy nowe odmiany, dlatego warto być na bieżąco z ofertą roślin ozdobnych i warzywnych tej marki.

Inne marki, którym możesz zaufać w sprawie nasion traw ozdobnych to Wilmorin i Toraf. To marki, które specjalizują się właśnie w roślinach ozdobnych, mają mniej warzyw i owoców. Nasiona traw oferuje także Target, ale to raczej są mieszanki na trawnik. Sprawdź także ten artykuł z poradami na temat uprawy traw ozdobnych.

Oferta sklepów stacjonarnych i sklepów internetowych

Niemalże każdy sklep ze sprzętem ogrodniczym i market typu dom i ogród (na przykład OBI) mają w swojej ofercie trawy ozdobne. Większości sklepów ogrodniczych można zaufać, ponieważ przechowują nasiona w odpowiednich warunkach (bez dostępu do wilgoci, która mogłaby powodować przedwczesne kiełkowanie). Warto jednak zachować ostrożność i kupować nasiona w całych opakowaniach, nienasiąknięte wodą i nienaruszone.

Trawa ozdobna oraz nasiona traw ozdobnych, w tym wieloletnich traw ozdobnych i mieszanka traw ozdobnych
Nasiona traw ozdobnych - popularne gatunki, opinie, polecane sklepy

W ofercie wielu sklepów internetowych możemy liczyć na większy wybór. O wiele łatwiej dostępne są w nich nietypowe odmiany i mniej powszechne gatunki. Warto uważać jednak na aukcje na portalach aukcyjnych. Zamiast tego warto kupić nasiona w sklepach specjalistycznych, jak sklep-nasiona.pl, plumeria.pl czy sklep.swiatkwiatow.pl. Poza tym cena będzie niższa przez Internet, niż gdybyś zdecydował się na lokalny sklep.

Cena nasion traw ozdobnych

Jedno opakowanie zawiera od 2 do 5 g nasion, lecz liczba nasion w opakowaniu może być różna. W zależności od gatunku, 1000 nasion może ważyć nawet 0,5, jak i 1000 g. Zatem liczba nasion w opakowaniu jest nieregularna, ale z reguły w opakowaniu jest kilkanaście – kilkadziesiąt nasion. A przecież trawy ozdobnej nie sadzi się w takich ilościach! Chociaż szacuje się, że około 20% nasion pozostanie uśpionych i nie wzejdzie, nie potrzebujesz kupować kilku opakowań, wystarczy jedno. Inwestycja w trawy ozdobne jest zatem bardzo, bardzo tania.

Opakowanie w sklepie internetowym kosztuje od 1,7 do 4 zł w zależności od gatunku. Bardziej ozdobne lub rzadziej spotykane gatunki, jak ryż czerwony czy ogromne trawy pampasowe, są nieco droższe. W sklepach stacjonarnych cena waha się od 2 do 5 zł za opakowanie. Mieszanka traw ozdobnych – różnych gatunków na wielogatunkową rabatę, to także podobna cena, niezależnie od producenta.

Trawy ozdobne – wysiew i kiedy sadzić?

Sposób uprawy i wysiewu zależy od gatunku. W wielu przypadkach nasiona wymagają przemarzania i można siać je jesienią lub dopiero po poleżeniu przez kilkanaście godzin w lodówce. Wysiew nasion najczęściej przeprowadza się bezpośrednio do gruntu. Mieszanka traw ozdobnych także powinna być wysiewana na rabatę.

Bardzo rzadko nasiona umieszcza się w doniczkach, by zrobić rozsady. Czasami jest to jednak wymagane, ponieważ niektóre gatunki jednoroczne są wrażliwe na chłód. Kiedy sadzić rozsady? Najlepiej wiosną, już po zakończeniu przymrozków. Rozsady warto przygotować także jeśli chcesz stworzyć ogród skalny lub rabatę. Wtedy będzie ci łatwiej zaplanować, gdzie która trawa ma rosnąć.

ikona podziel się Przekaż dalej