Podkaszarka elektryczna czy wykaszarka do trawy - co wybrać do ogrodu?

Podkaszarka elektryczna - do czego służy?

Podkaszarka stanowi urządzenie niezbędne nawet w małym ogrodzie, szczególnie jeśli jest on pełen grządek, skalniaków czy miejsc nachylonych. Do jej zadań należy pielęgnacja trudno dostępnych miejsc w ogrodzie, gdzie trzeba usunąć chwasty, kępy trawy, a gdzie nie dojedziemy kosiarką. Podkaszarka elektryczna sprawdzi się do trawy przy krawężniku, pod krzewami czy wokół drzew, przy murze czy między grządkami. W małym ogrodzie podkaszarka elektryczna może wystarczyć do pielęgnacji całego trawnika.

Podkaszarka elektryczna czy spalinowa w dużym i małym ogrodzie

Przed zakupem podkaszarki musimy ocenić wielkość posesji, na której będziemy pielęgnować teren. Konstrukcja podkaszarki wymaga noszenia jej w ręku, dlatego też ważny jest czas pracy w ogrodzie. Do małego ogrodu wystarczy podkaszarka elektryczna, która jest lekka i niedroga. Niewielka waga urządzenia ma szczególne znaczenie, gdy pielęgnowaniem ogrodu zajmuje się kobieta.

W większym ogrodzie lub w ogrodzie nowo zakładanym, na terenie pełnym chwastów i porostów, lepiej sprawdzą się podkaszarki spalinowe, które mają większą moc, ale też większą wagę. Cięższe podkaszarki spalinowe wyposażone są w szelki, które ułatwiają noszenie urządzenia w czasie dłuższej pracy. Wykaszarki do trawy, czyli koszy mechaniczne mają większy zakres cięcia - 45 cm lub więcej. Większa moc wykaszarki do trawy pozwoli na wycięcie nie tylko miękkiej trawy, lecz także twardych chwastów, młodych drzewek czy małych krzewów. Natomiast podkaszarki elektryczne mają mniejszą moc i mniejszy zasięg cięcia - około 40 cm. Sprawdź także ten artykuł z poradami na temat koszenia trawy w ogrodzie.

Kosa elektryczna do trawy - zalety

  • niska cena,
  • wygoda manewrowania między grządkami i łatwa obsługa,
  • niewielka waga urządzenia pozwalająca na dłuższą pracę bez zmęczenia,
  • brak konieczności zakupu paliwa,
  • cicha praca w porównaniu do podkaszarek spalinowych,
  • brak kontaktu ze spalinami.
Podkaszarka elektryczna na trawniku, jej wady i zalety, a także podkaszarki spalinowe i podkaszarki elektryczne a opinie na ich temat
Podkaszarka elektryczna - rodzaje, opinie, ceny, polecane marki i modele

Kosa elektryczna do trawy - wady

  • zasięg koszenia ograniczony kablem i konieczność dostępu do gniazdka elektrycznego,
  • niebezpieczeństwo uszkodzenia kabla,
  • dodatkowa praca przy rozwijaniu i zwijaniu kabla,
  • mniejsza moc urządzenia i mniejszy zasięg cięcia.

Podkaszarki żyłkowe - jak zapewnić sobie komfort pracy?

Podczas pracy w ogrodzie ważny jest komfort koszenia, który pozwoli nam dłużej pracować bez zmęczenia. Warto zwrócić uwagę na modele z regulowaną długością rękojeści, która pozwoli dopasować wysokość podkaszarki do naszego wzrostu. Ponadto przydaje się dodatkowy uchwyt, który pozwoli podtrzymać podkaszarkę drugą ręka. Pozwala on na dłuższą pracę bez zmęczenia.

Mechanizm tnący w postaci nylonowej żyłki przeznaczony jest do cięcia miękkiej trawy. Jeśli na działce mamy do czynienia z kamieniami czy większymi chwastami od grubych łodygach, warto wybrać podkaszarkę wyposażoną dodatkowo w noże tnące.

Warto wybrać podkaszarkę wyposażoną w regulację kąta nachylenia trzonka przy głowicy, która pozwala na wygodne koszenie na nierównym terenie, pod ławkami lub krzewami.

Mechanizm tnący powinien znajdować się pod półokrągłą osłoną, która chroni nas przed wyskakującymi kamieniami, fragmentami roślin lub oderwanej żyłki.  A może zainteresuje cię także ten artykuł o kosiarkach do trawy do użytku domowego?

Producenci przygotowali również możliwość dokupienia do niektórych podkaszarek głowicy na kółkach, która pozwoli na wygodną pracę podobną do kosiarki. Do podkaszarek Bosch lub Gardena można dokupić komplet kółek montowanych na drążku podkaszarki, które ułatwiają pracę i pozwalają na dłuższą pracę bez zmęczenia. Podkaszarki na kółkach ułatwiają precyzyjne przycinanie trawnika przy krawężniku.

Podkaszarki żyłkowe - wymiana żyłki i wymiana głowicy

Kosa elektryczna posiada mechanizm tnący w postaci głowicy żyłkowej. Wprawiona w ruch żyłka tnie trawę. W przypadku zerwania żyłki w czasie koszenia wyciąga się ją ręcznie lub wyjmuje przyciskając głowicę do podłoża, w zależności od modelu urządzenia. W droższych modelach żyłka wysuwa się automatycznie.

W czasie pracy żyłka zużywa się lub zrywa i konieczna jest wymiana żyłki. Żyłka nawinięta jest na szpulę, która znajduje się w głowicy podkaszarki. Wymiana żyłki nie jest trudna i każdy z łatwością sobie z tym poradzi. Problem może się pojawić, jeśli żyłka zaplącze się w głowicy. Szpule z żyłką lub samą żyłkę oferuje na przykład Castorama lub Obi. W odpowiednią żyłkę można zaopatrzyć się również na Allegro. Ceny szpul kształtują się od około 5 do 44 zł.

Ważne jest, aby kupując żyłkę, nie przekraczać grubości podanej przez producenta podkaszarki. Podczas wymiany żyłki upewnij się, że podkaszarka elektryczna, jest wyłączona z gniazdka.

Wymiana głowicy w podkaszarce żyłkowej również nie jest trudna. W większości modeli zakłada się ją na wcisk. Głowica do podkaszarki elektrycznej dostępne są na przykład na Allegro w cenach od około 14 do 38 zł. Castorama oferuje głowice żyłkowe w cenach od 14 do 82 zł. Zaś głowica do podkaszarki elektrycznej w Obi kosztuje około 30 zł.

Podkaszarka elektryczna na trawie podczas pracy, a także podkaszarki spalinowe i polecane podkaszarki elektryczne i opinie na ich temat
Podkaszarka elektryczna - rodzaje, opinie, ceny, polecane marki i modele

Podkaszarki elektryczne - popularne modele, opinie użytkowników

Ranking podkaszarek elektrycznych

Przed zakupem urządzenia warto poznać ranking podkaszarek elektrycznych i opinie użytkowników. Ceny podkaszarek elektrycznych dostępnych w Obi czy w Castoramie kształtują się w granicach od 49 do 328 zł. W ofercie tych sklepów królują takie marki, jak Bosch, Gardena, Stihl, Macallister, Makita, Lider. Ranking podkaszarek elektrycznych na 2019 rok wskazuje na urządzenie marki Makita UR300, którego cena w popularnych sklepach internetowych kształtuje się w granicach 224-249 zł. Dobre miejsca w rankingach zajmują również podkaszarki elektryczne Bosch.

Podkaszarki elektryczne Bosch

Bosch oferuje podkaszarki elektryczne zarówno z nylonową żyłką jak i z metalowymi lub plastikowymi nożami tnącymi. Bosch stawia na wygodę i bezpieczeństwo użytkownika zaopatrujące modele podkaszarek w regulowaną rączkę oraz osłony chroniące przed kamieniami, fragmentami zerwania żyłki czy roślin.

Dobre opinie użytkowników zdobył sobie model Bosch Art 26 Combitrim 0600878C00, którego zalety to staranne wykonanie, łatwość manewrowania, ergonomiczny uchwyt, lekkość. Wymiana głowicy w tym modelu jest łatwa i szybka. Na uznanie zasługuje wysoka jakość żyłki.

Na uwagę zasługuje również model Bosch 0730 AA Skil, o wadze 2,6 kg i mody 250 W. Urządzenie to zdobywa dobre opinie z uwagi na solidność wykonania oraz wygodę obsługi dzięki teleskopowej regulacji wysokości oraz ergonomicznym uchwytom.

Użytkownicy chwalą również model Bosch AFS 23-37, wyposażony zarówno w ostrze jak i żyłkę. Kosa elektryczna jest dobrze wyważona, poręczna i łatwa w manewrowaniu. Silnik o mocy 950 W pozwala na skoszenie nawet grubszych chwastów. Jest to model droższy w cenie od 530 do 648 zł. Warta rozważenia jest także podkaszarka elektryczna Bosch Art.

Podkaszarki elektryczne Gardena

Ceny podkaszarek Gardena oscylują od 128 do 347 zł. Spośród tańszych modeli popularnością cieszy się podkaszarka elektryczna Gardena Smallcut 300 8845-29 wyposażona w automatyczny podajnik żyłki i wyłącznik bezpieczeństwa. Użytkownicy chwalą lekkość urządzenia oraz cichą i wydajną pracę.

Również droższy model Gardena 09811-20zyskał sobie dobre opinie użytkowników ze względu na małą wagę, cichą pracę i komfort koszenia. Urządzenie to ma moc 650 W, regulowaną wysokość, regulację kąta nachylenia trzonka przy głowicy oraz wytrzymałą żyłkę.

Podkaszarki elektryczne Stihl

Sprzęt firmy Stihl zdobył sobie uznanie użytkowników ze względu na bezawaryjność i starannie wykonane. Podkaszarki Stihl znajdziemy w cenach od 199 do 649 zł. Droższe urządzenia charakteryzują się większą mocą i większym zasięgiem cięcia.

Spośród urządzeń tej firmy na uznanie zasługuje podkaszarka elektryczna Stihl FSE 60, o mocnej obudowie i dużej mocy. Uchwyt obwiedniowy i regulowana długość rączki umożliwiają wygodną pracę.

Przy wyborze podkaszarki ważna jest nie tylko cena i moc cięcia, lecz także komfort pracy, gdyż urządzenie to będziemy trzymać w rękach. Dlatego też warto zwrócić uwagę na wagę urządzenia i możliwość regulacji rączek, aby umożliwić sobie pracę w ogrodzie bez zmęczenia.

ikona podziel się Przekaż dalej