Podkaszarka spalinowa, kosa spalinowa, kosa mechaniczna w ogrodzie - którą wybrać?

Urządzenia ogrodowe do trawy

Dobrze wyglądający ogród czy otoczenie domu, które cieszą oko, wymagają regularnej pracy i wielu zabiegów mających na celu utrzymanie zieleni w dobrym stanie. Podstawową czynnością w utrzymaniu ładnego ogrodu, podjazdu, otoczenia domu jest koszenie trawnika także w trudno dostępnych miejscach, gdzie trudno jest dojechać kosiarką. Aby ułatwić sobie zadanie każdy ogrodnik musi zaopatrzyć się w urządzenia spalinowe lub elektryczne ułatwiające prace w ogrodzie. Należy do nich podkaszarka spalinowa, podkaszarka elektryczna oraz kosa mechaniczna (wykaszarka spalinowa).

Jednym z podstawowych urządzeń do utrzymania ogrodu w dobrym stanie jest podkaszarka spalinowa, podkaszarka elektryczna oraz kosa mechaniczna (wykaszarka spalinowa), których zadaniem jest koszenie trawy w trudno dostępnych miejscach. Podkaszarki spalinowe czy też podkaszarki elektryczne to urządzenia łatwe w manewrowaniu, które służą do podcinana trawy i trawnika w miejscach, gdzie nie dojedzie kosiarka. W małym ogrodzie podkaszarka spalinowa może okazać się urządzeniem wystarczającym do koszenia trawy. Sprawdź także ten artykuł z poradami na temat koszenia trawy w ogrodzie.

Czym się różnią podkaszarka spalinowa, podkaszarka elektryczna i kosa spalinowa (wykaszarka spalinowa)?

Na rynku znajdziesz takie urządzenia, jak: podkaszarka spalinowa lub elektryczna, kosa spalinowa oraz kosa mechaniczna. Czym się różnią te urządzenia do trawy?

O wyborze urządzenia decydować będzie ilość terenu do skoszenia. Podkaszarka sprawdzi się na małym terenie. Podkaszarki są łatwe w manewrowaniu i sprawdzają się do przycinania trawy wokół drzew, w miejscach małych i ciasnych oraz na terenach nierównych, stromych czy kamienistych. Podkaszarka składa się z wysięgnika, silnika i mechanizmu tnącego. Mamy do wyboru podkaszarki spalinowe lub podkaszarki elektryczne o mocy około 1 KM.

Kosa mechaniczna czy też kosa spalinowa nadaje się do koszenia większych powierzchni, także do zaniedbanych ogrodów, gdzie trawa wyrosła naprawdę wysoko. Kosa spalinowa ma większą moc około 2 KM. Są to urządzenia duże, trudne w manewrowaniu, przeznaczone do długiej pracy przy regulowanie dużych i gęstych zarośli.

Elementem tnącym podkaszarki spalinowej jest nylonowa żyłka, zaś kosa spalinowa (wykaszarka spalinowa) posiada element tnący w postaci wału i głowicy żyłkowej lub specjalnych noży bądź też tarczy tnącej. Kosa spalinowa to wybór wart rozważenia.

Podkaszarki spalinowe i wykaszarki spalinowe - którą wybrać do precyzyjnej pielęgnacji trawy w ogrodzie

Mały ogród a podkaszarka

Podkaszarka spalinowa i wykaszarka spalinowa wyglądają podobnie, jednak przeznaczone są do różnych zadań. Przed zakupem warto poznać ich wady i zalety, aby dokonać trafnego zakupu.

Oba urządzenia nadają się do koszenia i podkaszania zarówno zgrubnego, jak i precyzyjnego. Do precyzyjnej pielęgnacji ogrodu bardziej nadają się podkaszarki spalinowe czy też podkaszarki elektryczne, które mają pojedynczy uchwyt i są łatwiejsze w manewrowaniu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kosiarkach do trawy do użytku domowego?

Porady na temat wyboru podkaszarek czy też wykaszarek do trawy do użytku domowego, opinie, polecane modele, wykorzystanie
Podkaszarka spalinowa - rodzaje, opinie, ceny, polecane marki i modele

Podkaszarki elektryczne są tanie, lekkie i bardziej sprawdzą się w małym ogrodzie oraz dla kobiet ze względu na małą wagę urządzenia. Podkaszarka elektryczna musi być podłączona do gniazdka, wtedy ogrodnik jest ograniczony kablem. Natomiast podkaszarki akumulatorowe są bezprzewodowe i można dotrzeć do dalszych partii ogrodu.

Podkaszarki spalinowe nie są ograniczone kablem i nadają się do większych terenów. Mają też większą moc niż podkaszarki elektryczne i poradzą sobie z grubszymi chwastami i wyższymi trawami. Są jednak cięższe, dlatego też można dokupić specjalne szelki i pas podtrzymujący, aby mniej się męczyć przy koszeniu.

Duży lub nowo zakładany ogród a podkaszarki

Podkaszarki gorzej sprawdzają się do koszenia dużych powierzchni, gdyż żyłkowe koszenie darni sprawia, że powierzchnia trawnika staje się nierówna i brzydka. Ponadto konstrukcja podkaszarki wymusza trzymanie urządzenia w ręku, co przy dużych powierzchniach może być męczące.

Jeśli zakładamy nowy ogród na zarośniętych nieużytkach, lepsza będzie kosa mechaniczna, którą można podwiesić na szelkach i która kosi na żyłkę o dłuższej szerokości pokosu. Kosa spalinowa (wykaszarka) ma większą moc i lepiej nadaje się do dużych i trudnych terenów. Wybór, jaki warto rozważyć, to kosa spalinowa.

Podkaszarki spalinowe - rodzaje podkaszarek na żyłkę

W podkaszarkach zastosowano różny mechanizm tnący ze względu na wielkość i obszar trawy do koszenia. Wyróżniamy następujące mechanizmy tnące:

  • głowice żyłkowe,
  • głowice z nożami tnącymi,
  • tarcza tnąca.

Koszenie na żyłkę nylonową zastosowano w modelach tańszych, przeznaczonych do małych ogrodów przydomowych. W zależności od ceny urządzenia możemy wybrać głowice żyłkowe ręczne, gdzie trzeba ręcznie wysunąć żyłke w przypadku zerwania. Jest to rozwiązanie najtańsze. Droższe modele posiadają głowice żyłkowe półautomatyczne, gdzie żyłka wysuwa się po dociśnięciu głowicy do podłoża. Najdroższe urządzenia mają głowice żyłkowe automatyczne, gdzie żyłka wysuwa się automatycznie na pożądaną długość.

Modele podkaszarek przeznaczone do koszenia w zaniedbanych ogrodach mają głowice z nożami tnącymi z metalu lub z tworzywa sztucznego. Z kolei tarcza tnąca stosowana jest w profesjonalnych kosach spalinowych.

Podkaszarki spalinowe - gdzie kupić?

Podkaszarki spalinowe znajdują się w ofercie takich sklepów jak Obi czy Castorama. Również Biedronka miewa w swojej ofercie podkaszarki elektryczne firmy Gardenic lub Niteo Tools. Biedronka oferowała w 2014 roku podkaszarkę spalinową Gardenic w cenie 299 zł.

W ofercie Obi znajdziemy podkaszarki i kosy spalinowe marki Nac, Lider, Ursus. Ich ceny kształtują się od 299 zł do 750 zł. Natomiast Castorama oferuje podkaszarki spalinowe, których ceny oscylują od 248 do 848 zł. Opinie o najtańszych podkaszarkach w ofercie Castoramy są podzielone. Użytkownicy narzekają na awaryjność sprzętu, jednak większość przyznaje, że podkaszarka jest warta ceny i sprawdza się w małym ogródku przydomowym. Podkaszarki spalinowe jednak zdają się znikać z ofert sklepów na rzecz kos spalinowych.

Podkaszarka spalinowa czy też wykaszarka spalinowa podczas koszenia trawy przez mężczyznę i polecane podkaszarki spalinowe
Podkaszarka spalinowa - rodzaje, opinie, ceny, polecane marki i modele

Podkaszarki spalinowe - popularne modele, ceny i opinie użytkowników

Popularne modele podkaszarek

W popularnych sklepach internetowych ceny podkaszarek spalinowych kształtują się w granicach około 199 zł do 3689 zł. Wśród popularnych marek królują podkaszarki Nac, Stihl, Husqvarna, Makita, Hitachi, Stiga.

Ranking podkaszarek na rok 2019 bardzo dobrze ocenia podkaszarkę Makita EBH341U, w cenie od 1359 do 1510 zł. Producent zaopatrzył urządzenie w element tnący w postaci tarczy oraz żyłki. Waga kosy to zaledwie 7.10 kg. Opinie użytkowników wskazują na cichą pracę urządzenia, dużą moc i bezawaryjność. Zdaniem użytkowników podkaszarka świetnie radzi sobie w wysokimi chwastami i młodymi drzewkami.

Podkaszarki Nac

Firma Nac oferuje wiele urządzeń do porządkowania ogrodu jak podkaszarki i kosy spalinowe. Urządzenia tej marki są chwalone za bezawaryjność i dużą moc, która pozwala wyciąć większe chwasty, kępy traw i nieduże krzewy. Użytkownicy cenią model Nac Bp520-27-T o mocy 2.7 KM i średnicy cięcia trawy 40 cm. Urządzenie poradzi sobie z koszeniem trawnika oraz z pielęgnacją trudno dostępnych miejsc. Noszenie sprzętu ułatwiają wygodne szelki i rączki.

Podkaszarki Stihl

Dobre opinie zbierają znane od dawna podkaszarki Stihl (podobnie jak kosa spalinowa Stihl), wybierane z uwagi na skuteczność i prostotę obsługi. W kategorii “Lekkie kosy spalinowe” Stihl oferuje urządzenia z głowicą żyłkową w cenach od 599 do 799 zł. Najlepsze opinie zbiera podkaszarka spalinowa Stihl FS 55, przeznaczona do prac wykończeniowych w prywatnym ogrodzie. Podkaszarka ta ceniona jest przez użytkowników, gdyż zapewnia wygodę pracy. Podkaszarka waży tylko 5kg. Rączki można łatwo dopasować do wzrostu użytkownika i są one otulone miękką pianką.

Podkaszarki Husqvarna

Husqvarna oferuje podkaszarki w cenach od 799 do 1999 zł przeznaczone do małych ogrodów jak i do większych posesji. Podkaszarki Husqvarna cechują się cichą pracą, dzięki czemu sąsiedzi nie będą narzekać na hałas. Dzięki technologii Smart Start podkaszarki uruchamiają się szybko i bez wysiłku. Producent przygotował akcesoria do podkaszarek, które pozwolą dopasować urządzenie do różnych prac w ogrodzie w różnych porach roku.

Wybierając rodzaj podkaszarki do trawy w ogrodzie podstawowym kryterium, poza ceną i marką, powinna być wielkość ogrodu i rodzaj prac do wykonania. Warto przeczytać ranking urządzeń i poznać opinie użytkowników.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny