Podlewanie trawnika - podstawowe zasady, o których powinniśmy pamiętać

Nawadnianie trawnika - ile wody jest potrzebne do podlewania trawy

Podlewanie trawy to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, który ma ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądał nasz trawnik. Zanim jednak przystąpimy do zakładania nowego trawnika i podlewania, powinniśmy wiedzieć, jak i ile podlewać trawnik, by nie wysechł na słońcu bądź też nie zgnił, jeśli przesadzimy z ilością wody. Zobaczmy więc, jak należy dawkować wodę dla trawników.

Na pytanie: "Ile podlewać trawnik?" nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ aspekt ten zależy od wielu czynników, między innymi od tego, jaka jest pora roku, jaka jest temperatura powietrza, a także, kiedy były ostatnie opady deszczu i jaka była ich intensywność. Dodatkowo powinniśmy wziąć pod uwagę, czy trawnik jest ocieniony, czy też może jest na słońcu. Dlatego to, ile podlewamy trawnik, jest kwestią indywidualną.

Jeśli absolutnie nie mamy pojęcia o podlewaniu, wtedy możemy przyjąć pewne normy, które z reguły się sprawdzają. Otóż w okresie sierpnia, kiedy temperatura jest dość wysoka, a opadów jest mało, powinniśmy poświęcić nawet 5 l wody na 1 m2, jeśli gleba jest przepuszczalna, natomiast w przypadku gleby gliniastej, wystarczą nam 3 l.

Pamiętajmy, że podlewanie zarówno tych nowych trawników, jak i tych starszych, powinno być dość obfite i regularne. Oczywiście wszystko powinniśmy dostosować do panujących warunków atmosferycznych. Dlatego podczas upałów powinniśmy podlewać nasz trawnik codziennie, a przy normalnej pogodzie, warto podlewać ją 2 lub 3 razy w tygodniu. Ważne jest jednak to, by nie przesadzić z ilością wody, bo wtedy na naszym trawniku mogą zagościć choroby grzybowe, których chcemy uniknąć. Więcej porad znajdziesz w tym artykule o nawadnianiu trawnika krok po kroku.

Podlewanie trawnika - kiedy powinno przeprowadzać się ten zabieg

Jeśli chcemy przystąpić do podlewania lub zraszania trawnika, warto zastanowić się również nad tym, jaka pora dnia będzie do tego odpowiednia. Nie jest to bez znaczenia, ponieważ wielokrotnie właśnie przez źle dobraną porę dnia, nasza trawa może zostać poparzona. Zobaczmy więc, kiedy jest najlepszy moment na podlewanie trawnika.

Gdy zależy nam na żywozielonej trawie, która będzie ozdobą i wizytówką naszego ogrodu, wtedy powinniśmy przeprowadzać wczesno-poranne podlewanie lub też zraszanie trawnika. Ten moment jest najbardziej odpowiedni, ponieważ w momencie, kiedy wstaje słońce, woda, którą podlewamy naszą trawę, zdąży przejść do jej korzeni. Jeśli natomiast wybierzemy późniejszą porę, może dojść do poparzenia liści, ze względu na to, że pojedyncze krople pozostaną na ich powierzchni.

Innym rozwiązaniem jest podlewanie wieczorne. Takie podlewanie trawnika cieszy się z bardzo dużym uznaniem. Jest to z pewnością zdecydowanie bezpieczniejsze podlewanie niż podlewanie ranne, ale może powodować obciążenie korzeni trawy. Dlatego, jeśli wybierzemy tę opcję, lepiej będzie wybrać delikatne zraszanie.

Automatyczne nawadnianie trawnika - czy jest to dobry sposób do każdego ogrodu

Na rynku ogrodniczym już od dłuższego czasu wprowadzone są automatyczne systemy nawadniania ogrodu, które wyposażone są również w sterownik nawadniania. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla wielu osób, które wielokrotnie nie mają czasu na ręczne podlewanie ogrodu wężem ogrodowym.

Automatyczne systemy nawadniające doskonale poradzą sobie z podlewaniem ogrodów, bez różnicy na ich wielkość. Musimy jednak pamiętać o tym, że do odpowiedniej wielkości ogrodu musimy dobrać pasujący system nawadniania, który starczy na to, by podlać całą powierzchnię naszej działki zarośniętej trawą.

Taki system jest wygodniejszy od standardowego nawadniania ręcznego, ponieważ nie wymaga od nas wysiłku. Dodatkowo za pomocą sterownika nawadniania możemy ustawić konkretną godzinę, o której nasz system zacznie działać. Jest to pomocne, bo takie systemy mogą funkcjonować, nawet gdy nie ma nas w domu.

Podlewanie trawnika i poldewanie trawy krok po kroku oraz najlepsze porady
Podlewanie trawnika i nawadnianie trawnika, czyli porady, ile podlewać trawnik

Zraszanie trawnika - co powinniśmy wiedzieć o tej możliwości

Zraszanie trawnika w ogrodzie - jakie są rodzaje tego rozwiązania

Systemy nawadniania dzielą się na dwa rodzaje. Pierwszym z nich jest nawadnianie kropelkowe, które niestety na trawnikach się nie sprawdza, ponieważ przeznaczone jest przede wszystkim do grządek warzywnych. Takie systemy używane są także przy uprawie szklarniowej.

Właśnie z tego powodu najlepszym systemem nawadniania naszych trawników są systemy zraszaczy, które doskonale radzą sobie na różnego typu ogrodach. Zraszacze bardzo dobrze dawkują wodę do naszych trawników, dzięki czemu prawidłowo się one rozwijają. Warto wiedzieć, że istnieje kilka typów zraszaczy.

Pierwszym z nich są zraszacze ruchome, które możemy przesuwać tak, jak nam się to podoba. Natomiast istnieją również takie, które wkopywane są w ziemię, a gdy jest taka potrzeba i przyszła właściwa pora na podlewanie, wysuwają się one z gleby. Dostępne są także stałe zraszacze, które znajdują się na powierzchni trawnika.

Podlewanie trawy przy pomocy zraszaczy - koszty, które musimy ponieść za specjalistyczną instalację

Wybór systemu nawadniającego do podlewania naszego trawnika powinien być bardzo dobrze przemyślany. Spośród ruchomych i stałych zraszaczy, wyróżnia się także zraszacze pulsujące, obrotowe i wahadłowe. Ponadto powinniśmy dokładnie przemyśleć to, ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na dany system.

Otóż koszty zraszaczy są różne i zależą od tego, jaki jest ich typ. Dodatkowo musimy wziąć pod uwagę producenta i konkretny model zraszacza. Przy zraszaczach stałych należy dodatkowo doliczyć koszty związane z instalacją danego systemu, jeśli oczywiście nie potrafimy zamontować go samodzielnie.

Dlatego musimy przygotować się na to, że zazwyczaj instalacja systemu to koszt około 12-20 zł za 1m2. W cenę powinniśmy wliczyć też sterowniki i inne elementy systemu. Najtańszy system nawadniania zakupimy za 300-400 zł, natomiast bardziej profesjonalne urządzenia kupimy za kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Podlewanie trawnika w ogrodzie to jednak obowiązkowa czynność, którą warto sobie ułatwić.

ikona podziel się Przekaż dalej