Obcinanie traw ozdobnych - przydatne informacje

Zastanawiając się, czy przycinanie traw ozdobnych w naszym ogrodzie jest konieczne, powinniśmy wziąć pod uwagę to, do jakiej grupy należą nasze trawy ozdobne, ale zależy to również od zimy. Zanim zaczniemy obcinanie, powinniśmy zapoznać się z rodzajami cięcia traw, ponieważ przycinanie trawy pampasowej będzie przebiegało inaczej niż przycinanie trawy niebieskiej.

Przycinanie traw ozdobnych wykonuje się po zimie, aby na wiosnę cieszyć się ładnym i zdrowym wyglądem roślin. Dodatkowo cięcie traw wzmacnia pokrój i chroni naszą trawę przed zbyt silnym rozkrzewianiem się, co wygląda nieatrakcyjnie. Ze względu na sposób obcinania, rośliny trawiaste dzieli się na dwie grupy: trawy zimozielone i trawy niezimozielone.

Do traw zimozielonych zaliczane są głównie rośliny trawiaste, które przypominają wyglądem trawy, ale w rzeczywistości nimi nie są. Do tych roślin zaliczają się byliny, takie jak kosmatki, konwalniki oraz często sadzone turzyce. Z kolei do traw niezimozielonych należą typowe trawy ozdobne, np. molinie, miskanty, kostrzewy, ostnice i seslerie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o trawach ozdobnych w ogrodzie?

Cięcie traw ozdobnych - terminy

Trawy niezimozielone charakteryzują się tym, że na zimę stają się suche, a ich kolor z reguły z zielonego zmienia się na brązowy, albo też beżowy. Ich części nadziemne na wiosnę już nie odżyją, przez co bardzo ważne jest usunięcie ich, aby zrobić miejsce dla nowych liści. Jeśli wykonamy to w odpowiednim terminie, wtedy nowe źdźbła traw zaczną rosnąć z kępy.

Ważnym elementem są tu terminy cięcia, które są indywidualne dla każdego rodzaju trawy, ponieważ np. przycinanie trawy pampasowej wykonuje się w innym, ale zbliżonym terminie do cięcia kostrzew. Ważne jest to, aby zrobić to wiosną, jeszcze zanim trawa wypuści nowe przyrosty, ponieważ wtedy następuje ryzyko uszkodzenia ich. Jeśli zima była długa, wtedy cięcie opóźniamy, by zostawić ochronę przed mrozem dla nowych źdźbeł. Sprawdź także ten artykuł o uprawie kostrzewy sinej.

Przycinanie traw ozdobnych wiosną
Przycinanie traw ozdobnych krok po kroku - jak i kiedy to robić?

Rośliny trawiaste zimozielone również przycinamy na wiosnę, ale tylko wtedy, kiedy jest to konieczne, ponieważ rośliny te pozostawiają swoje liście przez całą zimę. Zdarza się też tak, że tylko końcówki liści są przemarznięte i to właśnie je obcinamy. W tym przypadku nie możemy również zapomnieć o tym, że co kilka lat warto obciąć całą kępę rośliny, aby odmłodziła się, a jej pokrój był bardziej zwarty.

Przycinanie traw ozdobnych - jak ciąć

Do obcinania traw ozdobnych potrzebujemy ostrych narzędzi, które dobieramy według grubości części nadziemnych, które chcemy ściąć. Bardzo przydatne mogą okazać się nożyce szpalerowe, które przeznaczone są przede wszystkim do cięcia żywopłotu, ale i w tym przypadku pozostawią równe i nieposzarpane powierzchnie, co jest dużym plusem wizualnym. W niektórych przypadkach trzeba będzie zasięgnąć nawet po kosę spalinową, ale czasami wystarczy nam sekator.

Właśnie sekatorem obcinamy roślinę, u której zauważyliśmy już nowe przyrosty. Jest to bardzo ważne w przypadku przycinania traw pampasowych i innych wysokich traw, których kwitnienie jest dodatkową ozdobą. Wtedy właśnie wycinamy pojedynczo stare źdźbła. Gdy kępy wyglądają źle, możemy je ściąć w całości, co wspomoże jej wzrost. W przypadku roślin trawiastych, które mają przyschnięte tylko końcówki, wystarczy delikatnie je obciąć. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o turzycach.

Przycinanie traw ozdobnych jest bardzo ważne, jeśli chcemy uzyskać ich ładny i zdrowy wygląd. Bez tego rośliny nie będą rosły w odpowiednim dla nich pokroju i mogą też za bardzo się rozkrzewiać, co wpływa na ich niekorzyść. Przycinanie traw ozdobnych jest bardzo prostym zabiegiem, które nie wymaga od nas bardzo dużo czasu, a efekty naszej pracy zauważalne są praktycznie od początku. Pamiętajmy jednak, by dobierać odpowiednio terminy tego zabiegu do gatunku trawy.

ikona podziel się Przekaż dalej