Przygotowanie trawnika do zimy - praktyczne porady krok po kroku
Piękny trawnik jest marzeniem wielu posiadaczy ogrodów. Trawniki odgrywają w naszym życiu ważną rolę - obniżają temperaturę najbliższego otoczenia, tłumią miejski hałas i zatrzymują zanieczyszczenia powietrza. Właściwa pielęgnacja trawników pozwoli cieszyć się zieloną dekoracyjną powierzchnią przez wiele lat. Przeczytaj, jak wygląda przygotowanie trawnika do zimy.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zakładaniu trawnika.
Ostatnie nawożenie trawnika – jesienne zasilanie darni
Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, oprócz koszenia i nawadniania trawy, jest systematyczne zasilanie darni. Trawnik, po przedsiewnym nawożeniu, szybko wyczerpuje składniki pokarmowe – trawa wolniej rośnie i zaczyna żółknąć. Nawożenie trawnika umożliwia otrzymanie pięknej zielonej powierzchni przez cały okres wegetacyjny. Zasilany trawnik sprawdzi się w czasie letniej suszy oraz będzie dobrze się krzewił, co wpłynie na jego gęstość.
W ogrodach stosowane są nawozy mineralne oraz nawozy organiczne:
- najłatwiej dostępne są nawozy mineralne, które szybko działają i można je wykorzystywać w ciągu sezonu. Azot pobudza wiosenny rozrost trawnika po zimie, nawozy potasowe, fosforowe i magnezowe dostarczają roślinom ważnych składników pokarmowych. Wapń dobrze wpływa na rozwój trawy i ograniczenie rozwoju chwastów,
- najlepsze nawozy organiczne to przesiany kilkuletni kompost, torf oraz ziemia próchniczna. Nawozy organiczne rozsypuje się na powierzchni gleby jesienią. Zabieg wpływa na odmłodzenie trawnika.
Ostatnie nawożenie trawnika przeprowadzamy w sierpniu i we wrześniu:
- przestajemy zasilać trawnik azotem. Jesienna dawka nawozów azotowych ma niekorzystny wpływ na zimowanie roślin. Trawnik później rozpoczyna okres spoczynku, co może doprowadzić do uszkodzenia roślin w czasie jesiennych przymrozków,
- zasilamy darń fosforem i potasem, zwiększając wytrzymałość trawy na zimowe spadki temperatur. Jesienny nawożenie sprawi, iż trawnik po zimie szybko odzyska dobrą kondycję.
Nawóz jesienny do trawników stosuje się dwa razy, w odstępie około 1 miesiąca. Pierwszy raz zasilamy darń w połowie sierpnia, a ostatnie nawożenie trawnika przeprowadzamy pod koniec września lub na początku października. Nawóz, w postaci granulatu, który łatwo rozpuszcza się w wodzie, stosujemy po uprzednim skoszeniu i nawodnieniu darni. Jesienna dawka nawozu na 1 m2 wynosi około 30 g – 40 g. Jeśli trawnik zakładamy jesienią, nie musimy stosować jesiennego nawożenia.
Ostatnie koszenie trawnika przed zimą – krok po kroku
W październiku trawnik przygotowuje się do zimowego spoczynku. W połowie miesiąca powinno nastąpić ostatnie koszenie trawnika przed zimą. Jeśli pogoda jest nadal ciepła i trawnik wciąż rośnie, koszenie przekładamy na końcowe dni miesiąca, a nawet na początek listopada. Zbyt wcześnie przeprowadzone koszenie nie spełni swojego zadania. Trawa odrośnie i zabieg trzeba będzie powtórzyć.
Trawnik kosimy na wysokość około 4 cm, tak, aby rośliny zaopatrywały się bez problemu w konieczne składniki pokarmowe. Zbyt wysoko skoszony trawnik ulegnie uszkodzeniu, jeśli pokryje go śnieg. Zbyt niska trawa może w czasie zimy przemarznąć. Groźnym zagrożeniem dla trawnika jest choroba grzybowa, określana mianem pleśni śniegowej. Pod warstwą śniegu, z powodu braku cyrkulacji powietrza i wysokiej wilgotności, zaczynają się chorobowe zmiany.
Patogen poraża trawę, która została ostatni raz skoszona zbyt wysoko. Choroba pojawia się w postaci brunatnych plam, o średnicy około 20 cm. W miarę postępowania choroby, plamy łączą się ze ze sobą, a trawa zaczyna zamierać. Ciemne plamy często pokrywa jasna grzybnia. Aby uniknąć choroby, trawnik profilaktycznie napowietrzamy, ograniczamy nawożenie azotowe w sierpniu i ostatni raz kosimy trawę na właściwą wysokość. Cała powierzchnię opryskujemy środkami grzybobójczymi. Sprawdź także ten artykuł z poradami o koszeniu trawnika krok po kroku.
Jesienna pielęgnacja trawnika – wygrabianie liści i wertykulacja
Przygotowanie trawnika do zimy wymaga dokładnego wygrabiania opadających z drzew liści. Zbyt duża ilość opadłych liści może stanowić problem. Możemy przekopać je płytko pod krzewami lub przeznaczyć na kompost. Jeśli pozostawimy liście na trawniku, trawa pod nimi zgnije. Wygrabianie najlepiej przeprowadzić za pomocą sprężystych grabi. Zabieg pozwoli usunąć filc, który utrudnia składnikom pokarmowym dotarcie do korzeni trawy.
Wertykulacja to proces, umożliwiający usunięcie filcu z trawnika. Filc to sucha darń, powstająca podczas gromadzenia się skoszonych źdźbeł na trawniku. Wertykulacja polega na pionowym nacinaniu trawnika, przy pomocy wertykulatora, urządzenia zaopatrzonego w specjalne noże. Na wspólnej osi umieszczonych jest kilkanaście noży, zamontowanych na stałe lub sprężystych. Pracę ułatwi urządzenie, zaopatrzone w kółka. Taki wertykulator pozwoli kontrolować głębokość, na jaką zagłębiają się ostrza noży w darni.
Właściwe przygotowanie trawnika do zimy umożliwi darni szybkie odrodzenie się na wiosnę. Pamiętajmy, że nie wolno wchodzić na zimowy trawnik pokryty śniegiem. Pod naszym ciężarem śnieg zostaje wdeptany w trawę, osłabiając jej możliwości do przetrwania zimy. Trawnik po zimie wałujemy, dociskając trawę do gruntu. Kępy traw wystają nad powierzchnię trawnika, co spowodowane jest zamarzaniem i odmarzaniem trawy w okresie zimy. Wałowanie przeprowadzamy na przełomie marca kwietnia.