Trawa z rolki - cena, opinie i sposób układania darniny rolowanej
Trawnik to kwestia, który dotyczy praktycznie wszystkich założeń krajobrazowych. Cena zakładania trawników jest różna i zależy od tego, jaki sposób wybierzemy. Ceny trawników z siewu są zdecydowanie niższe, ale takie założenie wymaga więcej czasu i cierpliwości niż gotowa trawa w rulonie. Zagłębmy się więc w temat trawników rolowanych i tego, w jaki sposób przebiega układanie trawy.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zakładaniu trawnika.
Trawa w rolkach, czyli darnina - co powinniśmy wiedzieć na jej temat?
Trawa z rolki jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem zakładania trawników, ponieważ nie trzeba długo czekać na efekty swojej pracy. Wielkim atutem jest to, że trawa w rolkach sprzedawana jest w sklepach stacjonarnych ogrodniczych, ale także internetowych, przez co nie trzeba fatygować się do sklepu. Cena takiej darniny zależna jest od producenta i miejsca zakupu.
Darń w rolkach może być produkowana na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest metoda tradycyjna, która polega na wysiewie nasion na polu. Uprawa trwa przez jeden sezon, a następnie wykonuje się zbiór mechaniczny. Polega to na cięciu darni na paski i zwijaniu jej w rulony. Wielkość arkusza takiej rozwijanej trawy wynosi 2 x 0,4 m. Warstwa nośna to 20 do 35 mm. Przy tym sposobie korzenie są delikatnie podcinane.
Drugą metodą jest metoda „na folii”, a w tym przypadku warstwa nośna nie jest aż tak duża, ponieważ wynosi od 18 do 25 mm. W tej metodzie ustawia się specjalne ramki, które następnie wypełnia się podłożem i wysiewa się tam nasiona trawy. Po około 6-8 tygodniach trawa jest gotowa i można przystąpić do jej zawijania.
W momencie, gdy zdecydujemy się na trawnik rolowany, musimy poznać wady i zalety tego rozwiązania. Niestety trawa z rolki ma więcej wad niż zalet. Musimy liczyć się z tym, że trawa w rolkach jest założeniem droższym i znacznie gorzej zimuje niż ta wykonywana z siewu, a ponadto szybciej żółknie i przemarza. Dodatkowo niebezpieczna jest możliwość zawleczenia chorób, szczególnie grzybowych oraz to, że nie znamy składu gatunkowego traw, z których wykonany jest trawnik. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o trawie z rolki.
Trawa z rolki oraz układanie trawy w ogrodzie
Jak układa się trawnik z rolki? Podczas układania trawy należy pamiętać o kolejności poszczególnych czynności. Ważne jest, aby rozplanować sobie plan zadania, ponieważ gdy trawa z rolki ma być rozkładana dłużej niż jeden dzień, wtedy musimy zadbać o to, by darń w rolkach nie wyschła. Wtedy darnina powinna być rozwinięta i położona na sobie trawą do trawy, a korzeniami do korzeni. Maksymalnie można ułożyć na siebie 25 warstw, ale musimy pamiętać o tym, by wierzchnia warstwa była zielona i by trawa nie była tak przechowywana dłużej niż 3 dni. Ta gotowa trawa musi być podlewana, by cały czas utrzymywać odpowiednią wilgotność
Przed rozwinięciem trawy w rolkach odpowiedni fragment gotowej trawy musimy silnie podlać i delikatnie wyrównać grabiami, by zlikwidować wszelkie nierówności. Kolejne warstwy musimy do siebie silnie docisnąć, a ze złączeń wyciągnąć zwinięte źdźbła. Dodatkowo rozwijana trawa musi być dobrze ubita ręką. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pielęgnacji trawnika.
Podczas pracy musimy pamiętać, by nie deptać położonej darni w rolkach, a ewentualnie możemy chodzić po rozłożonych na niej deskach. Trawnik rolowany, który jest już położony, należy obficie podlewać i uwałować. Jego brzegi trzeba wyrównać nożem, a następnego dnia skrócić na wysokość 5 cm.
Szpary, które tworzą się między płatami, wypełniamy torfem z nasionami, co ułatwi zrastanie i zapobieganie przed wyschnięciem krawędzi. Warto pamiętać, by torf był odkwaszony, a rozwijana trawa układana naprzemiennie z pewnym przesunięciem (wygląda to podobnie jak cegły w murze). Tak wykonane czynności powinny zaowocować pięknym i zielonym trawnikiem na ogrodzie, który powstanie w krótki sposób i będzie cieszył oko.
Trawa z rolki - zabiegi pielęgnacyjne na tym trawniku
Mimo tego, że trawa w rulonie wydaje się teoretycznie prostym rozwiązaniem, wymaga też odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Do zabiegów tych należą między innymi: nawadnianie, koszenie, wertykulacja, aeracja, wałowanie i nawożenie. Zabiegi te są bardzo ważne ze względów zdrowotnych dla trawników oraz z powodów estetycznych, a szczególnie z pięknego zielonego koloru trawy, który jest najważniejszym z tych elementów. Dodatkowo do zabiegów pielęgnacyjnych trzeba dołączyć zwalczanie chwastów i patogenów oraz naprawę i odnawianie trawników. Sprawdź także ten artykuł o wertykulacji trawnika.
Nawadnianie jest szczególnie ważnym zabiegiem, zwłaszcza w okresie letnim. Nawadnianie można wykonywać na dwa sposoby. Bardziej tradycyjną metodą jest wykorzystywanie węża ogrodowego, który podłączony jest do punktu czerpalnego. Dla rozdrobnienia strumienia wykorzystuje się sitka i dysze, które nakładane są na końcówkę węża. Jest to bardzo popularne rozwiązanie, tak samo, jak wykorzystywanie zraszaczy, których wydajność zależy od tego, jakiej średnicy jest rura lub wąż, ile jest dysz i jaką mają one średnicę, a przede wszystkim od ciśnienia wody.
Koszenie to kolejna ważna czynność, dzięki której trawa nie kwitnie, a prawidłowo się rozkrzewia. Należy pamiętać, że jednorazowo możemy ścinać do 1/3 wysokości trawy, ale warto wiedzieć, że wysokość koszenia zależy także od tego, jaki mamy rodzaj trawnika. Dla przykładu, trawniki ozdobne- gazonowe i dywanowe, ścinane są na wysokość od 4 do 4,5 cm, użytkowe na 6-8 cm, boiskowe ścinane są na wysokości 2- 2,5 cm, natomiast na polach golfowych wysokość trawników waha się od 0,5 do 1 cm. Musimy zwrócić także uwagę na to, jakie są warunki pogodowe (przy niedoborach wody musimy kosić trochę wyżej niż normalnie) oraz jaka jest faza rozwojowa trawy.
Wertykulacja jest zabiegiem, który stymuluje rozkrzewianie się trawy, a aeracja napowietrza powierzchnię trawnika poprzez wykonywanie w nim pionowych i okrągłych otworów, przez które dostaje się powietrze w głąb gleby aż do korzeni. Z kolei celem nawożenia trawnika rolowanego jest rozwój roślinności trawiastej, wzmożenie krzewienia się, co przeciwdziała zachwaszczaniu oraz utrzymywanie zielonego koloru liści przez czas trwania całego okresu wegetacyjnego. Nawożenie wykonuje się także, by przy niedoborze wody, trawa była cały czas w dobrej kondycji. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat trawnika.
Trawa z rolki to bardzo szybkie rozwiązanie, które może sprawić, że nasze ogrody będą wyglądały bardzo zdrowo i zielono. Należy natomiast pamiętać o tym, że jest to czasami dość problematyczny wybór, który jest bardziej narażony na mrozy i choroby. Warto więc zastanowić się nad tym, czego konkretnie potrzebujemy i wybrać właściwą opcję zakładania trawników. Trawnik z rolki to wybór wart rozważenia.