Wertykulacja trawnika – definicja i narzędzia

Czym jest wertykulacja i jakie są jej zadania?

Wertykulacja trawy jest obok aeracji trawnika podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym w trosce o idealny stan trawnika. Oba zabiegi powinny być wykonywane minimum raz do roku.

Wertykulacja trawy, nazywana jest zamiennie skaryfikacją, jest ogrodowym zabiegiem pielęgnacyjnym, który polega na pionowym nacinaniu trawnika specjalnymi narzędziami, tak zwanymi kłami, swoistymi ostrzami wykonanymi z ostrego metalu. Zabieg ten ma na celu zapewnienie lepszej dostępności wody, powietrza, a także światła, które daje nam słońce.

Ponadto wertykulacja trawnika ma za zadanie usunięcie starej, najniższej warstwy darni, tak zwanego filcu. Warstwa ta zawiera między innymi splątane, stare części obumarłych roślin, mchu. Ponadto mogą tu się znaleźć też resztki patyków lub zgniłych albo suchych liści.

W czasie zabiegu wertykulacji zostają nacięte korzenie darni, przez co zostają one pobudzone do wzrostu, wypuszczane są nowe pędy, przez co sama trawa po kilku tygodniach staje się bardziej gęsta, a jej kolor staje się intensywniejszy.

Ważna uwaga: Po raz pierwszy zabieg wertykulizacji trawnika należy wykonać w drugim roku po założeniu murawy. Wertykulacja trawnika wykonana zaraz po posianiu może grozić zniszczeniem delikatnych pędów i korzeni trawy. Jak powinna wyglądać pielęgnacja trawnika po zimie?

Wertykulacja niewielkiego trawnika - narzędzia używane do wertkulizacji

Wertykulację możemy przeprowadzić samemu, przy użyciu prostych urządzeń, jeśli nasz trawnik nie jest duży i nie obejmuje dużej powierzchni, jak i przy wykorzystaniu specjalistycznych maszyn, które są nie tylko drogie, ale i też są przeznaczone do pielęgnacji większych połaci.

Wertykulator ręczny

W przypadku małego trawnika, zajmującego niewielką powierzchnię skaryfikację przeprowadzić możemy przy użyciu odpowiednich grabi, które noszą nazwę wertykulatora ręcznego. Tego typu weltykulator jest stosunkowo niedrogim urządzeniem, może kosztować od kilkudziesięciu do około 200 złotych.

Niestety praca z tego typu grabiami jest dosyć ciężka i kłopotliwa dla niewprawionego ogrodnika. Ponadto użycie wertykulatora ręcznego wymaga użycia sporej ilości siły fizycznej oraz dużej wprawy i cierpliwości, w co niestety nie każdy jest wyposażony. Dlatego też urządzenie to jest polecane wszędzie tam, gdzie trawnik nie zajmuje dużej powierzchni.

Wertykulator spalinowy lub elektryczny

Tego typu urządzenie jest przeznaczone dla wertykulacji trawnika o znacznych rozmiarach. Oprócz tego, że jest to zdecydowanie większa i głośniejsza maszyna, to taki wertykulator jest znacznie droższy aniżeli jego prosty, domowy odpowiednik. Tego typu urządzenia mogą kosztować nawet i do 2 tysięcy złotych. Siłą rzeczy nie każdy może sobie pozwolić na zakup takiego urządzenia, dlatego też można skorzystać z usług rozmaitych firm, które specjalizują się w skaryfikacji dużych obszarów murawy.

Wertykulator elektryczny cechuje się cichą kulturą pracy oraz jest tańszy, aniżeli spalinowy odpowiednik.

Wertykulator spalinowy jest głośniejszy, ale jednocześnie ma większą moc. Może być stosowany w ogrodach i parkach o większej powierzchni.

Ważna uwaga: w sprzedaży możemy znaleźć urządzenia, które łączą w sobie funkcje aeratora i wertykulatora. Ich funkcjonalność sprawdza się na małych i średnich powierzchniach.

Warto zaznaczyć, że choć wertykulator jest maszyną podobną z wyglądu do kosiarki, to jest to urządzenie, którego nie możemy cofać. By cofnąć wertkulator, musimy podnieść rączkę urządzenia, tak aby uniosły się przednie kółka. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat wertykulacji trawnika w ogrodzie.

Kiedy przeprowadzać wertykulację trawnika?

Czas na wertukulację

Zasada jest bardzo prosta – zabieg wertykulacji trawy wykonuje się wiosną, przynajmniej raz do roku. Jest to wtedy pierwsza wertykulacja. Można wykonać częściej, ale to tylko w przypadku bardzo zbitej trawy, która z powodu nadmiaru tzw. filcu stała się brzydka i przestała chłonąć wodę.

Przy zwykłej wertykulacji, najlepiej przeprowadzać zabieg w kwietniu, ponieważ skaryfikację po zimie powinno się przeprowadzać dopiero wtedy, kiedy murawa zostanie po raz pierwszy od wznowienia wegetacji bardzo nisko skoszona.

Wertykulację można również przeprowadzać jesienią, np. we wrześniu. Dzięki temu zabiegowi usuniemy powstały w trakcie lata mech, usuniemy również martwe resztki roślin, które utrudniają trawie dostęp do wody i światła słonecznego.

Zielony ogród z idealnie przystrzyżonym trawnikiem, wertykulator spalinowy czy elektryczny, jak często wykonywać wertykulację trawnika
Jakie narzędzia są potrzebne do werykulacji trawnika, zasady dbania o trawnik i kiedy wykonywać wertukulację

Ważna uwaga: zabiegu skaryfikacji nie można wykonać zbyt wcześnie, tj. przed kwietniem, ponieważ trawa jest jeszcze nie wyrośnięta, a wertykulacja mogłaby tylko wyrządzić więcej szkody niż pożytku – mogłaby upośledzić dalszy wzrost trawy.

Głębokość nacinania w trakcie zabiegu wertykulacji

Sprzęt, którym posługujemy się na co dzień w naszych małych, przydomowych ogrodach typu wertykulator ręczny, spalinowy, lub elektryczny nacina murawę na głębokość 30 mm. Głębokość ta jest wystarczająca, aby pobudzić murawę do wegetacji i wzrostu.

Wpierw na nisko skoszonej murawie, która jest lekko wilgotna (ale nie bardzo mokra), wykonuje się płytkie nacięcia na głębokość od 5 do 10 mm. Potem czynność należy powtórzyć, po długości całego ogrodu, pogłębiając nacięcia do 10 – 15 mm.

Aby zabieg skaryfikacji był skuteczny i z trawnika dało radę usunąć całość filcu, niekiedy trzeba przeprowadzić wertykulację nawet i trzy razy.

Ważna uwaga: aby przygotować trawnik do wertykulacji, należy wpierw nisko skosić murawę. Niekiedy zachodzi konieczność przygotowania do zabiegu, poprzez wykonanie oprysku siarczanem żelaza, który usunie nadmiar mchu z naszej darni. Pielęgnacja trawnika po zimie też nie może się obejść bez wertykulacji.

Zabiegi, które wykonuje się po wertykulacji

Jak po każdym zabiegu pielęgnacyjnym, tak i po wertykulacji niezbędne są czynności, które wykonuje się, aby nasza trawa odzyskała piękny wygląd. Po wertykulacji trawnika należy go dokładnie oczyścić z resztek roślin, używając do tego zwykłych grabi. Wielu ogrodników radzi, aby wygrabione resztki, które powstały po zabiegu skaryfikacji nie składować razem z innymi odpadkami organicznymi na kompostowniku, lecz wyrzucić je do odpadów komunalnych, ponieważ tego typu pozostałości mogą być źródłem rozmaitych chorób grzybowych i siedliskiem szkodników.

Dalszym zabiegiem, który można wykonać po skaryfikacji, jest dosianie trawy, w sytuacji, kiedy jest to konieczne. Można to przeprowadzić na dwa sposoby: rozsypanie na murawie cienkiej warstwy ziemi, a na to nasiona trawy lub rozsypanie nasion trawy, a następnie przykrycie je cienką warstwą ziemi.

Na tak przygotowaną murawę rozsypuje się nawóz organiczny do trawników. Potem należy całość obficie zrosić wodą, tak aby nawóz dobrze się rozpuścił i użyźnił cały trawnik równomiernie.

Ważna uwaga: po zabiegu wertykulacji nasz trawnik będzie daleki od ideału. Musimy pamiętać, że po skaryfikacji darń musi mieć czas na regenerację. Okres przejściowy może trwać nawet parę tygodni. Jest to zupełnie naturalny proces, który powinniśmy mieć na uwadze, przeprowadzając zabieg skaryfikacji.

Wertykulacja, obok aeracji, jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym naszej murawy, wykonywanym w naszych ogrodach, nie są to zabiegi skomplikowane, a zdecydowanie poprawiają wygląd i kondycję naszych trawników.

Wiele ciekawych informacji na temat skaryfikacji, aeracji oraz tego, czym jest rekultywacja terenów zielonych, oraz jak uratować przemarznięte rośliny możemy znaleźć na wielu portalach o tematyce ogrodniczej.

ikona podziel się Przekaż dalej