Czym jest areator?

Aeracja i wertykulacja trawnika to terminy które są często mylone. Wynika to z tego, że efekty wizualne zarówno przy wertykulacji jak i przy aeracji są podobne. Trawnik jest ładniejszy, zdrowszy i prezentuje się korzystniej. Podobieństwa są więc tylko natury powierzchownej. Stosowanie obu urządzeń daje rezultat w postaci poprawy kondycji trawy - rośnie lepiej, bujniej i jest zregenerowana. Tyle jeśli chodzi o podobieństwa. Przejdźmy teraz do szczegółowego omówienia różnic. Czym różnią się areator i wertykulator?

W telegraficznym skrócie można opisać te różnice w bardzo prosty sposób. Areator nakłuwa glebę, a wertykulatory nacinają ją. Areator nakłuwa glebę, co skutkuje odpowiednim jej napowietrzeniem. W urządzeniu zamontowane są odpowiednie rurki lub kolce. Przez tak powstałe kanaliki powietrze przedostaje się do głębszych warstw gleby. W zależności od metody nakłuwania wyróżniamy areator z kolcami. Kolce są długie - nawet do kilkunastu centymetrów. Metoda kolcowa polecana jest do luźnych oraz lekkich gleb, nie należy jej stosować na ciężkich gruntach.

Alternatywną metodą jest aeracja rurkowa. Rurki mają od kilku do dwudziestu kilku centymetrów długości. Tego typu aeracja nadaje się właściwie do każdej gleby oraz do każdego rodzaju gruntu.

Areatory występują w sprzedaży w różnej formie. Przykładem najprostszych są aeratory nakładane na buty. Napowietrzanie gleby odbywa się w bardzo łatwy sposób, poprzez spacer po ogrodzie. Z oczywistych względów tego typu " narzędzia ogrodnicze" polecane są do niewielkich ogrodów i trawników.

Aerator elektryczny to dużo bardziej zaawansowane urządzenie. Można nim z powodzeniem napowietrzać duży obszarowo trawnik. Pielęgnacja trawnika za jego pomocą jest efektywna i szybka. Aerator elektryczny jest oczywiście dużo droższy, jednak jego zalety przemawiają za jego kupnem. Aerator elektryczny sprawi, że będziemy się cieszyć zdrowym trawnikiem.

Czym są wertykulatory?

Wertykulator, jest to urządzenie które nacina nożami grunt, wyrzucając niepotrzebne obumarłe rośliny oraz chwasty. Wertykulacja trawnika ma na celu łatwiejszą absorpcję powietrza i składników mineralnych w głąb ziemi. Ma to bezpośrednie przełożenie na korzystny wygląd trawy oraz dotlenienie i odżywienie roślin, które po wertykulacji mają możliwość " oddychać pełną piersią".

Wyróżniamy kilka rodzajów wertykulatorów. Są to wertykulator elektryczny, wertykulator spalinowy oraz wertykulator ręczny. Wertykulacja trawnika przy pomocy ręcznej maszyny to czynność wymagająca sporego nakładu pracy, cierpliwości i siły.

Ręczny wertykulator jest tani, jednak ma sporo wad. Co pewien czas należy przerywać pracę aby pozbyć się fragmentów roślin czy mchów które dostały się między ostrza. Takie narzędzia ogrodnicze wymagają sporo siły, gdyż należy bezustannie wywierać na nie duży nacisk.

Jeśli komuś nie odpowiada taki rodzaj pracochłonnego zajęcia, do wyboru jest wertykulator elektryczny a także wertykulatory spalinowe. Zarówno wertykulator elektryczny jak i wertykulator spalinowy są wygodne w stosowaniu, nie wymagają specjalnego wysiłku oraz mogą być wykorzystywane do dużych obszarowo trawników. Pielęgnacja trawnika w ogrodzie za ich pomocą jest efektywna i skuteczna. Wertykulator elektryczny charakteryzuje się cichą pracą i jest przyjazny środowisku. Z kolei wertykulator spalinowy ma dużą moc, dobrze sprawdza się nawet w dużych ogrodach - niestety jest głośny. Alternatywnie mamy możliwość zaopatrzenia się w urządzenie z akumulatorem. Jest to mniej popularne rozwiązanie, jednak warto przyjrzeć się również takim urządzeniom.

Popularne modele areatorów i wertykulatorów

Narzędzia ogrodnicze i maszyny często występują w sklepach jako urządzenia wielofunkcyjne. Także w przypadku wertykulatora oraz areatora mamy możliwość zakupu urządzeń które będą spełniały kilka funkcji naraz.

Dobrym przykładem jest areator wertykulator Elem Garden. Jest to wertykulator oraz aerator elektryczny. Posiada dwa wymienne wałki, dzięki którym w łatwy sposób zmienimy przeznaczenie urządzenia.

Areator wertykulator to przydatne urządzenie w każdym ogrodzie. Służą do napowietrzania ziemi i poprawiania struktury trawnika
Areator wertykulator - jedno czy dwa urządzenia? Do czego służą? Który wybrać?

Areator wertykulator Elem Garden został wyposażony w kosz o pojemności 30 litrów na chwasty, mchy i roślinne pozostałości. Niezbyt duża waga (10 kilogramów) pozwala na komfortową pracę. To urządzenie wielofunkcyjne charakteryzuje się również dosyć przystępną ceną. Kosztuje około 400 zł.

Inną propozycją jest areator wertykulator elektryczny GrassHopper. Posiada podobny ciężar własny, jednak pojemność kosza jest o pięć litrów wyższa. Łatwo wymienne wałki zmieniają urządzenie w zależności od potrzeby w wertykulator elektryczny lub areator trawnika. Cena tego modelu to około 350 złotych.

Jeśli chcemy mieć mniej profesjonalne narzędzie ręczne możemy wybierać spośród mnogości propozycji. Ręczny areator obrotowy Fiskars QuikFit to propozycja dla tych którzy mają niewielkich rozmiarów trawnik i nie chcą wydawać pieniędzy na zaawansowane maszyny ogrodowe. Areator trawnika Fiskars to narzędzie mocowane na aluminiowym trzonku. Jego waga to zaledwie 512 gramów. Koszt tego narzędzia to w przybliżeniu 95 złotych.

Wertykulator Gardena to narzędzie na kółkach, za którego zapłacimy około 200 zł. Zęby narzędzia zostały wykonane ze stali nierdzewnej odpornej na korozję. Wertykulator posiada podnoszoną oś i kółka - dzięki czemu praca przebiega sprawniej. Szerokość robocza tego modelu to 32 centymetry.

Dużo droższe ale równocześnie solidniejsze są areatory z silnikiem marki Bosch. Jest to maszyna przeznaczona do dużych ogrodów i trawników, gdzie praca ręcznymi narzędziami jest mało wydajna. Walec w tym modelu składa się z dziesięciu podwójnych kolców stalowych. Pojemnik na trawę to aż 50 litrów. Cena około 650 zł.

Do dużych i średniej wielkości trawników idealnie sprawdzi się również wertykulator spalinowy NAC LRP40-118-CH. Posiada regulację głębokości roboczej oraz kosz na odpadki organiczne o pojemności 40 litrów. Odporna i trwała obudowa dopełnia całości. Według informacji producentów wertykulator spalinowy NAC pracuje dość cicho. Cena tego modelu to 1200 zł.

Aeracja i wertykulacja trawnika - jak i kiedy?

Aerację trawnika czyli napowietrzenie gleby możemy wykonywać dość często, na przykład co trzecie koszenie trawy. Zalecane jest aby na każdy metr kwadratowy trawnika przypadało około 200 otworów.

Aeracja trawnika powinna być przeprowadzona łącznie z tak zwanym piaskowaniem. Piaskowanie polega na wypełnianiu otworów w ogrodzie piaskiem. Zabieg ten poprawia strukturę podłoża. Dzięki temu korzenie traw mają lepszy dostęp do tlenu.

Wertykulację zasadniczo powinno się przeprowadzać dwa razy do roku. Dobrym momentem na tego typu zabiegi będzie wczesna wiosna - w początkowym etapie wegetacji roślin po zimie. Drugim terminem do przeprowadzenia wertykulacji trawnika jest okres jesienny, przed zimą.

Wertykulacja trawnika może być również przeprowadzona trzy razy w roku. Wtedy będzie to odpowiednio marzec, maj oraz wrzesień. Wertykulacja trawnika powinna być prowadzona umiejętnie. Po zakończeniu czynności można posypać trawę wapnem i nawozem. Zaleca się aby wertykulacja trawnika miała miejsce również wówczas kiedy mamy zamiar dosiać trawę. Pozwoli to odpowiednio przygotować grunt do wysiewu.

Na co zwrócić uwagę kupując areator wertykulator?

Istnieje szereg parametrów które mają niebagatelne znaczenie przy zakupie areatora lub wertykulatora. Należy je znać, aby dokonać właściwego wyboru i nie wydać pieniędzy nieopatrznie. Maszyny oraz narzędzia ogrodnicze powinny być dostosowane wielkością, mocą oraz innymi cechami do obszaru na którym będą pracować, oraz rodzaju gleby i innych zmiennych. Niezależnie czy kupujemy areator trawnika, areator wertykulator, czy na przykład wertykulator spalinowy bardzo istotna jest szerokość oraz głębokość robocza. Areatory trawnika to urządzenia którego dotyczy to w szczególności.

Kupując areator dowiedzmy się koniecznie jaka jest jego szerokość robocza, czyli jaki pas gleby będzie podlegał aeracji po jednokrotnym przejechaniu za pomocą areatora. 40 czy 50 centymetrów jest jak najbardziej do osiągnięcia jeśli kupujemy aerator elektryczny. To samo dotyczy wertykulatorów.

Każdy producent ma obowiązek podać w karcie produktu również głębokość roboczą urządzenia. Niezależnie czy wybieramy areator trawnika czy wertykulator powinniśmy zwrócić na to baczną uwagę. W zależności czy będzie to dla przykładu aerator elektryczny czy wertykulator spalinowy możemy liczyć na różną głębokość roboczą, dochodzącą nawet do dwudziestu kilku centymetrów.

Kolejnym godnym uwagi parametrem jest waga urządzenia. Areator wertykulator nie może być zbyt ciężki, żeby praca nie była uciążliwa i przebiegała sprawnie. Wertykulator oraz aerator elektryczny musi mieć ponadto długi przewód. Cały trawnik musi się znajdować w zasięgu źródła zasilania.

Należy przemyśleć również kwestie mocy w przypadku urządzeń spalinowych i elektrycznych. Im większa moc, tym wyższa wydajność. Wysoka moc będzie mieć bezpośrednie przełożenie na szybką pracę na dużej powierzchni trawnika.

W zależności od modelu, wertykulator i areator może być wyposażony w opcje dodatkowe które usprawnią pracę i wpłyną na wygodę. Do takich elementów można zaliczyć kosz na suche czy martwe rośliny, składaną rączkę która przyda się przy transporcie i przechowywaniu urządzenia oraz regulację głębokości pracy.

Wybierając areator wertykulator miej na uwadze nie tylko cenę i rodzaj konstrukcji, ale przede wszystkim dostosuj swój wybór do wielkości i potrzeb swojego trawnika.

ikona podziel się Przekaż dalej