Zakładanie i pielęgnacja trawnika - porady eksperta
Zadbany trawnik jest efektowną ozdobną wielu aranżacji ogrodowych. Stanowi ciekawe tło dla większych roślin i zwiększa funkcjonalność terenów przydomowych. Zakładanie trawnika nie jest zbyt skomplikowane, jednak wymaga odpowiedniego rozplanowania wszystkich prac. Niezbyt trudna jest również stała pielęgnacja trawnika. Poniżej odpowiemy na pytanie, jak założyć trawnik i jak go pielęgnować.
Zakładanie trawnika – od czego zacząć?
Przed wysiewem nasion należy wykonać wszystkie prace przygotowawcze. Pierwszą z nich jest oczyszczenie terenu. Usuńmy gruz, kamienie i pozostałości materiałów budowlanych. Jest to dość ważne, bowiem niektóre materiały wpływają na odczyn gleby i mogą mieć negatywny wpływ na rozwój ogrodowej roślinności.
Po oczyszczeniu terenu odsłaniamy wierzchnią warstwę gleby. Warto ocenić jej odczyn (używamy do tego pehametrów dostępnych w sklepach ogrodniczych). Do wysiania traw najlepiej nadaje się gleba o odczynie 5,5 do 6,5 pH. Jeśli odczyn pH będzie zbyt niski, warto wykonać wapnowanie. Używamy do tego specjalnych nawozów wapniowo, magnezowo węglanowych. Preparat odkwasi glebę, a jego regularne stosowanie sprawi, że pielęgnacja trawnika będzie znacznie łatwiejsza.
Pamiętajmy też, że nawet najlepszy nawóz nie będzie zbyt pomocny, jeśli gleba jest mało urodzajna (np. piaszczysta bądź gliniasta). Dlatego przed założeniem trawnika warto pomyśleć o użyźnieniu gleby. W celu użyźnienia wystarczy nawieść urodzajną glebę i lekko podrównać nią teren.
Sekret sukcesu – instalacja wodna
Każdy trawnik wymaga odpowiedniego nawadniania. Warto zwrócić na tu uwagę na samym początku, przed wysiewem nasion. Ręczne nawadnianie trawnika sprawdzi się w przypadku niewielkich aranżacji, jednak na dużym terenie będzie czasochłonne. Dlatego w dużych ogrodach zaleca się montaż systemów automatycznego nawadniania, które sprawiają, że pielęgnacja trawnika staje się mniej problematyczna.
System automatycznego nawadniania należy rozplanować przed wyrównaniem terenu i posianiem nasion. Wybierzmy optymalną lokalizację zraszaczy i wkopmy przewody doprowadzające wodę. Ciekawym sposobem nawadniania terenu jest także montaż „pocących się węży”, które doprowadzają wilgoć bezpośrednio do korzeni traw. Jednak optymalne rozplanowanie takiego systemu może być dość trudne i zaleca się powierzenie prac wyspecjalizowanej ekipie.
Alternatywą dla drogich systemów nawadniania są proste, przenośne zraszacze, które zasilamy przewodami powierzchniowymi. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przydomowych aranżacjach o mniejszych rozmiarach. Dobre jakościowo zraszacze powierzchniowe możemy nabyć już od 100 zł.
Wyrównanie podłoża i wałowanie
Po zamontowaniu systemu nawadniania należy dokładnie wyrównać teren. Zwróćmy uwagę na zastosowanie delikatnych spadków. Na idealnie wyrównanym trawniku może zalegać woda opadowa, dlatego zaleca się zastosowanie minimalnego spadku terenu. Spadek powinien być wykonany w jednym kierunku (oddalonym od domu i zabudowań gospodarczych).
Po wyrównaniu terenu należy go dokładnie wałować. Dzięki temu sprawimy, że gleba równomiernie osiądzie. Do wałowania najlepiej sprawdzają się walce do trawników o masie 70 do 250 kg. Wałowanie wykonujemy w dwóch kierunkach, a następnie na ukos. Po zakończeniu prac sprawdzamy, czy teren jest już wystarczająco ubity. Jeśli gleba ubija się pod naszymi butami, oznacza to, że wałowanie należy powtórzyć.
Warto wiedzieć: wałowanie najlepiej wykonuje się na wilgotnej glebie. Jeśli podłoże będzie zbyt suche, nasza praca może nie przynieść optymalnego efektu.
Zakładanie trawnika, a wybór nasion trawy
Wybór odpowiednich nasion będzie miał wpływ na wygląd oraz trwałość naszego trawnika. Nasiona trzeba dobrać do naszych wymagań użytkowych oraz do specyfiki terenu. W ofertach handlowych znajdziemy kilka głównych typów nasion
- Trawy parkowe – idealnie nadają się do większych, zacienionych aranżacji ogrodowych. Nie wymagają intensywnego nawadniania i wytrzymują delikatne użytkowanie. Jednak słabo znoszą zbyt duże nasłonecznienie.
- Trawy sportowe (np. Wembley) – charakteryzują się szybkim wzrostem i silnym rozkrzewianiem. Znoszą intensywne użytkowanie i wysoki poziom nasłonecznienia (chociaż rosną także w terenie zacienionym). Wymagają częstego koszenia oraz pielęgnacji.
- Trawy ozdobne i dywanowe (np. Hollywood i Gazon) – wyróżniają się ciekawą kolorystyką i dużymi walorami dekoracyjnymi. Dobrze sprawdzają się na wszystkich typach gleb i silnie się zadarniają. Wytrzymują delikatne użytkowanie, jednak nie nadają się do intensywnie eksploatowanych ogrodów.
- Trawy widokowe (np. Super Gazon) – wyglądają bardzo reprezentatywnie, jednak są trudne do utrzymania w idealnym stanie. Pielęgnacja trawnika widokowego polega na częstym nawadnianiu i odpowiednim nawożeniu. Trawa bardzo wolno odrasta, przez co nie nadaje się do terenów po których chodzimy.
Jak założyć trawnik?
Po przygotowaniu terenu i wybraniu nasion możemy już przystąpić do wysiewu. Jak założyć trawnik? Czynność jest bardzo prosta i możemy z powodzeniem wykonać ją samodzielnie. Najważniejszy będzie termin siewu, który powinien sprzyjać kiełkowaniu traw. Zalecamy wysiew wczesną wiosną (kwiecień, maj) bądź późnym latem (sierpień, wrzesień). W tych okresach występuje najwięcej opadów atmosferycznych, nie ma ryzyka wystąpienia przymrozków, a gleba jest dostatecznie ogrzewana.
Wysiew nasion możemy wykonać ręcznie (zalecane jedynie przy małych trawnikach), bądź mechanicznie przy użyciu siewnika. W obu wypadkach należy przeprowadzić wysiew w dwóch kierunkach, co sprawi, ze nasiona będą równomiernie rozprowadzone po podłożu.
Nasze zakładanie trawnika niemal dobiegło końca. Wystarczy już tylko przegrabić ziemię i wykonać dodatkowe wałowanie. Proces lekko przykryje nasiona i wbije je w glebę. Dzięki temu będą dobrze zabezpieczone przed spływaniem wód opadowych i podmuchami wiatru. Do wałowania używamy walca o masie nieprzekraczającej 100 kg. W następnych dniach trzeba będzie jedynie regularnie nawadniać nasiona.
Pielęgnacja trawnika po zimie
Każdy trawnik wymaga regularnej pielęgnacji. Podstawą jest oczywiście koszenie i nawadnianie. Warto jednak pamiętać także o czynnościach, które wykonujemy po sezonie zimowym.
Wertykulacja trawnika –polega na płytkim, pionowym przycinaniu darni. Dzięki temu usuniemy tzw. filc (martwą darń) i sprawimy, że do korzeni dostanie się więcej tlenu, wilgoci oraz substancji odżywczych. Taka pielęgnacja trawnika po zimie powinna być wykonywana każdego roku, przed rozpoczęciem intensywnej wegetacji roślin. Martwa darń może prowadzić do rozwoju grzybów i bakterii, które stanowią zagrożenie dla rozwoju traw.
Wertykulacja trawnika może być wykonana na kilka sposobów. Możemy wykorzystać wertykulatory ręczne bądź elektryczne. Wertykulator ręczny wygląda jak grabie, wyposażone w ostre zęby. Urządzenie wbija się w glebę za pomocą siły mięśni operatora. Taka wertykulacja trawnika może być skuteczna, jednak jest czasochłonna i wymaga użycia dużej siły. Dlatego w większych ogrodach zaleca się stosowanie urządzeń mechanicznych (elektrycznych lub spalinowych). Zadaniem operatora jest jedynie przeprowadzenie urządzenia po trawniku (najlepiej w obu kierunkach). Wertykulacja trawnika za pomocą urządzenia elektrycznego będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku aranżacji o średniej wielkości. Jeśli nasz trawnik posiada duże rozmiary, to najlepszym rozwiązaniem będzie masywny wertykulator spalinowy o dużej mocy.
Aeracja trawnika – polega na głębokim nakłuwaniu darni kolcami o długości 10 – 15 cm. Jest stosowana w celu napowietrzenia gleby. Regularna aeracja trawnika wpływa na równomierne rozrastanie się darni i zwiększa jej odporność. Proces jest mniej inwazyjny niż wertykulacja i można go stosować na młodych, słabo ukorzenionych trawach.
Tego typu pielęgnacja trawnika po zimie powinna być wykonywana na każdym rodzaju traw (bez względu na jej wiek oraz stan darni). Jeśli gleba jest ciężka, to aeracja trawnika powinna być wykonywana nawet kilka razy w ciągu roku. Możemy ją wykonać ręcznie (przy pomocy wideł bądź specjalnych butów z kolcami). Takie rozwiązanie będzie jednak bardzo czasochłonne. Na każdy 1 m2 trzeba wykonać od 150 do 200 wkłuć. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest aerator elektryczny bądź spalinowy. Urządzenia nie są zbyt drogie w zakupie, ale możemy je też wypożyczyć w wypożyczalniach sprzętu ogrodniczego.
Nawożenie – pielęgnacja trawnika po zimie polega też na nawożeniu gleby i dostarczeniu korzeniom niezbędnych składników odżywczych. Nawożenie przeprowadzamy, gdy zauważymy pierwszy wzrost traw. Po zimie dobrze sprawdza się saletra amonowa, która przyspiesza regeneracje darni i zwiększa intensywność wybarwienia traw. Nawożenie preparatami azotowymi, fosforowymi i potasowymi powtarzamy kilkukrotnie w czasie trwania sezonu wegetacyjnego. Częstotliwość nawożenia powinna być dopasowana do specyfiki i zasobności podłoża.
Zakładanie trawnika – co jeszcze warto wiedzieć?
W pierwszym roku od wysiewu nasza trawa będzie jeszcze bardzo delikatna. Nie używajmy w tym czasie zbyt mocnych mieszanek nawozowych i pamiętajmy o regularnym nawadnianiu. System korzeniowy nie będzie jeszcze dobrze wykształcony, dlatego dłuższe przesuszenie podłoża może skutkować wysuszeniem darni. Pielęgnacja trawnika rozpoczyna się z chwilą pierwszego koszenia. Warto poczekać do czasu, aż trawa osiągnie przynajmniej 10 cm. Kosiarkę ustawiamy tak, by usunęła jedynie czubki trawy. Zbyt nisko ustawione ostrza mogą niszczyć i wyrywać świeże korzenie.
W powyższym opracowaniu wskazaliśmy, jak założyć trawnik. Pamiętajmy jednak, że najistotniejszym etapem prac zawsze będzie przygotowanie podłoża. Bez oczyszczenia, użyźnienia, wyrównania i ustalenia odczynu pH gleby, nie uzyskamy optymalnych efektów.
Co powinnam zrobić? Aeracja, dosianie? Czy większy zabieg? Boję się, że dokopię się do zabezpieczeń budowlanych, przebiję jakieś folie itp. Nie mam też możliwości dokupienia i dowiezienia ziemi. Będę wdzięczna za wszelką pomoc. Dziękuję z góry.