10 ekologicznych pomysłów dla właściciela domu
Kiedyś ekologiczne budownictwo było postrzegane jedynie jako alternatywny sposób pozyskiwania i utrzymywania energii. Jednak w dzisiejszych czasach owa definicja znacznie się rozszerzyła. Ekologia stała się dla wielu osób sposobem na życie, a odnawialne źródła energii wręcz cywilizacyjną koniecznością. Eko-rozwiązania coraz częściej stają się też synonimem oszczędności. Doskonałym przykładem jest fotowoltaika pozwalająca na pozyskanie darmowej energii. Zatem warto przyjrzeć się nowym, ekologicznym pomysłom, dedykowanym dla właścicieli domów.
1. Eko zbiorniki odzyskujące wodę deszczową
Typowa czteroosobowa rodzina jest w stanie zużyć ok. 600 litrów wody na dobę. Dlatego ciekawą, eko-alternatywą stały się zbiorniki gromadzące wodę deszczową. Zasada działania takiego systemu jest bardzo prosta. Woda padająca na dach spływa rurami spustowymi do szczelnego zbiornika (zakopanego w ziemi lub ulokowanego w piwnicy). Zbiornik posiada dodatkowe filtry, które usuwają grubsze zanieczyszczenia. Oczyszczona deszczówka może być dostarczona do spłuczki, czy pralki. Za takim rozwiązaniem przemawia oczywista oszczędność na rachunkach. Warto też pamiętać, że woda deszczowa jest miękka i nie zawiera chloru. Dzięki temu na toalecie nie zgromadzi się osad kamienny, a pranie stanie się bardziej miękkie i przyjemne w dotyku. Więcej o takich zbiornikach przeczytasz w tym artykule.
2. Energia ukryta w panelach fotowoltaicznych
Fotowoltaika cieszy się coraz większym zainteresowaniem właścicieli domów jednorodzinnych. Panele fotowoltaiczne są w stanie przetworzyć energię słoneczną na prąd elektryczny. Jak wiadomo energia elektryczna nie należy do najtańszych. Specjaliści szacują, że instalacja paneli fotowoltaicznych zwraca się już po kilku latach użytkowania. Preferencyjne dopłaty z budżetu państwa sprawiają, że ich montaż cieszy się dość dużym zainteresowaniem. Więcej szczegółowych informacji na temat fotowoltaniki przeczytasz w tym artykule.
3. A może darmowe ogrzewanie wody?
Kolejnym eko-trendem jest montaż kolektorów słonecznych. Tego typu urządzenia korzystają z odnawialnych źródeł energii słonecznej i służą do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Dobrej jakości panel solarny może działać przez cały rok. Przez większość tego czasu zaspokoi ok. 80 % naszego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Niektóre systemy solarne integruje się też z instalacją grzewczą. Dzięki temu jesteśmy w stanie efektywnie dogrzewać nasze pomieszczenia w sezonie jesiennym i wiosennym. Więcej informacji o kolektorach słonecznych można znaleźć w tym artykule.
4. Oczyszczanie własnych ścieków
Jeśli nasz dom znajduje się na terenie nieobjętym siecią kanalizacyjną możemy stworzyć własną, przydomową oczyszczalnie ścieków. Z pewnością będzie to wygodniejsze i bardziej ekologiczne rozwiązanie niż montaż szczelnej komory szamba. Najbardziej wydajne, przydomowe oczyszczalnie posiadają czynnik biologiczny, który skutecznie rozkłada zanieczyszczenia. Naturalne procesy biologiczne sprowadzają zanieczyszczenia do postaci prostych związków mineralnych. Oczyszczone ścieki nie stanowią już żadnego zagrożenia dla środowiska i mogą być bezpiecznie rozsączane do gruntu. Więcej na temat tego rodzaju oczyszczalni znajdziesz tu.
5. Eko-design
Styl Eko cieszy się dużym zainteresowaniem młodych ludzi. Widzimy go nie tylko na zewnętrznej elewacji budynków. Równie istotne jest ich efektowne wnętrze. Warto pamiętać, że pomieszczenia w eko wyróżniają się funkcjonalnością oraz prostotą. Dobrze komponują się ze stylem nowoczesnym, a nawet śródziemnomorskim. W pomieszczeniach zainspirowanych stylem ekologicznym dominują jasne barwy. Biele, pastele, beże oraz delikatne szarości optycznie zwiększają przestrzeń i nadają jej lekkości. W nowoczesnym eko-pomieszczeniu znajdziemy też wiele ciekawych dodatków, które opiszemy w kolejnym punkcie.
6. Gustowne, ekologiczne gadżety
Ciekawym pomysłem na stworzenie ekologicznej aranżacji jest zakup nowoczesnych eko-gadźetów. Do najpopularniejszych należą eleganckie lampki ledowe i powerbanki z zasilaniem solarnym. Jednak w eko-domach nie brakuje także bardziej zaawansowanych rozwiązań takich jak ekologiczne zegary na wodę, timery kąpielowe, naturalne odświeżacze powietrza, biurkowe lampy solarne, czujniki ruchu do żarówek i wiele innych.
7. Ekologiczne meble na każdą kieszeń
Najpopularniejszym rozwiązaniem są meble z litego drewna. Co prawda lepszej jakości, drewniane meble będą nieco droższe niż ich odpowiedniki ze sklejki czy płyt MDF. Jednak ich żywotność jest kilkukrotnie wyższa. Warto też podkreślić, że podczas produkcji mebli z materiałów drewnopodobnych używa się toksycznych substancji chemicznych (głównie formaldehydu). Ich ustawienie w aranżacji ekologicznej z pewnością nie będzie zbyt dobrym pomysłem.
Ciekawą i niedrogą alternatywą są meble z naturalnego rattanu oraz wikliny. Ich naturalistyczny charakter podkreśl stylistykę wnętrza, a warstwa lakieru uchroni meble przed blaknięciem i powierzchniowymi zarysowaniami. Warto jedynie pamiętać, że rattan oraz wiklina nie mogą przebywać w intensywnie nasłonecznionych lub gorących miejscach. Unikajmy ekspozycji przy kominku lub bezpośrednio przy południowych oknach.
8. Segregacja odpadów zaczyna się w domu
W ofertach handlowych coraz częściej pojawiają się niedrogie, a jednocześnie estetyczne kosze do domowej segregacji odpadów. Warto ustawić je w szafce pod zlewozmywakiem kuchennym. Kosze posiadają specjalne rozłączane pojemniki, które możemy w łatwy sposób wyjmować i opróżniać.
9. Wszechobecny recykling
Miłośnicy ekologicznego stylu życia z pewnością zauważyli modę na produkty z recyklingu. Znajdziemy je zarówno w aranżacjach ogrodowych jak i we wnętrzach domów. Szczególną uwagę budzi recykling produktów plastikowych. Dlatego w wielu eko-domach spotkamy eleganckie doniczki i słoiki wykonane z butelek pet. Możliwości jest naprawdę wiele. Wystarczy odrobina kreatywności oraz umiejętności plastycznych. Modne akcesoria z recyklingu kupimy też w niektórych sklepach internetowych.
10. A na koniec rzecz najbardziej oczywista, czyli eko-rośliny
Każdy dom zainspirowany stylem ekologicznym powinien posiadać przynajmniej kilka roślin doniczkowych. Jest to istotne nie tylko z dekoracyjnego punktu widzenia. Warto pamiętać, że niektóre rośliny skutecznie oczyszczają powietrze i regulują poziom wilgoci w pomieszczeniach.
Ciekawym rozwiązaniem jest posadzenie wiecznie zielonej zielistki. To mało wymagająca roślina o dekoracyjnych, podłużnych liściach. Skutecznie niweluje wspomniany wcześniej formaldehyd, a jednocześnie oczyszcza powietrze z tlenku węgla. Do oczyszczania powietrza możemy też wykorzystać paproć, fikusy i drzewko szczęścia. Szacuje się, że dwie, średniej wielkości rośliny wystarczają do oczyszczenia powietrza z pokoju o powierzchni do 20 m2. Niektóre rośliny (takie jak aloes) możemy też wykorzystać do pochłaniania nieprzyjemnych zapachów.