Krzewy kwitnące na różowo wiosną

Wiosną kwitnie bardzo wiele krzewów. Jako pierwsze pojawiają się kwiaty cebulowe, ale są nietrwałe, krzewy ogrodowe za to kwitną dłużej i są naprawdę zachwycające. Jednym z pierwszych symptomów wiosny jest kwitnąca magnolia. Jest to wspaniały krzew, który każdego oczaruje swoimi kwiatami. Są one biało-różowe, dość duże i liczne, naprawdę urzekające. Niektóre gatunki mają krzewy kwitnące na żółto, ale większość magnolii ogrodowych w naszych warunkach klimatycznych kwitnie na różowo lub biało. Kwiaty pojawiają się już w kwietniu, czasami nawet pod koniec marca. To wiosenne kwiaty, niezwykle dekoracyjne. Krzewy nie są trudne w uprawie, jednak mogą być wrażliwe na niskie temperatury.

Migdałek trójklapowy to kolejny gatunek krzewów, który kwitnie wiosną. Kwiecień, czasami nawet koniec marca – to termin, kiedy zachwycające kwiaty, rozwijające się wcześniej niż liście, oblepiają całe wzniesione pędy migdałka. Kwiaty są bardzo gęste, pełne, wyglądają jak miniaturowe różyczki. Mają intensywnie różowy kolor i utrzymują się dość długo. Migdałki to piękne krzewy ogrodowe, większość odmian jest niewysoka i szczepiona na pniu, więc sprawdzi się nawet w małym ogrodzie.

Krzewuszka cudowna, zwana także weigelą, to przepiękny krzew. Jest niezwykle dekoracyjna. Gęsty krzew ma od 1 do 3 m wysokości, ma kulisty pokrój. Najbardziej dekoracyjne są jej przepiękne kwiaty. Krzewuszka wytwarza dzwonkowate kwiaty zebrane po kilka sztuk. Są dość duże i długo się utrzymują. Krzew zakwita wiosną, jeszcze w maju, ale dość długo kwitnie później. Kwiaty są różowe, białe lub czerwone.

Krzewy ozdobne – różowe kwiaty letnie

Latem także może się zaróżowić w ogrodzie. Jednym z najpiękniejszych krzewów jest tawuła gęstokwiatowa. Jest to niewielki krzew o kulistym pokroju. Dorasta do 80 cm wysokości i zachwyca swoimi wspaniałymi, bogatymi kwiatostanami. Są jasnoróżowe i pierzaste, wydają się wręcz puszyste. Tawuła jest niewymagającą rośliną. Dość łatwa w uprawie, dobrze znosi wszystkie warunki siedliskowe. Naprawdę świetnie sprawdzi się w ogrodzie i bardzo długo zdobi.

Miłośnicy dużych, zachwycających kwiatów zakochają się bez pamięci w ketmii syryjskiej, zwanej także hibiskusem. Jest to bardzo efektowny krzew, który bez problemu radzi sobie w naszych warunkach klimatycznych. Niektóre odmiany mają bardzo duże kwiaty, mają nawet więcej niż 20 cm średnicy. Budową kwiaty trochę przypominają malwy – są duże, delikatne, w środku znajduje się wyraźny słupek i wytwarzają dużo brudzącego pyłku. Ketmia ma kwiaty jednego dnia – otwierają się rano i wieczorem zaczynają zasychać. Ma ich jednak bardzo dużo, ciągle pojawiają się nowe i dzięki temu ketmia jest ozdobna przez cały sezon. Ketmia ma kwiaty różowe, białe, purpurowe.

Budleja Dawida to kolejna wspaniała roślina, która kwitnie bardzo długo. Zaczyna kwitnienie latem, a czasami jeszcze na początku października pojawiają się jej wspaniałe kwiatostany. Kwiaty są bardzo drobne, zbierają się w kolbowate grona na szczycie lekko wiotkich pędów. Ładnie wyglądają, ale największą zaletą budlei jest to, że wprowadza do ogrodu życie. Małe kwiatuszki są nektarodajne, wabią motyle i inne owady, w ciepłe dni cała roślina jest przez nie otoczona. Krzew osiąga około 1,5 m wysokości. Sprawdź także ten artykuł: 10 najpiękniejszych krzewów kwitnących wiosną i latem w ogrodzie.

Krzewy ozdobne do klasycznego ogrodu

Jesteś fanem klasycznych rozwiązań lub marzy ci się ogród angielski albo w klasycznym, eleganckim stylu. Postaw na róże! Różowych odmian jest po prostu mnóstwo, więc jest w czym wybierać i przebierać. Róże mogą być wiosenne, letnie lub jesienne, gatunki różnią się od siebie pokrojem, wysokością i kształtem kwiatów. A co najważniejsze – każdy z gatunków ma setki odmian w najpiękniejszych odcieniach. Krzewiasty pokrój mają róże wielokwiatowe, czyli tak zwane róże rabatowe. Są niewielkie, ale bardzo obficie kwitną. W ogrodach sprawdzają się także róże okrywowe, o niskim, płożącym pokroju oraz róże pnące, które zdobią pergole i balustrady. Różowe odmiany są naprawdę urocze i można za ich pomocą stworzyć naprawdę romantyczną scenerię.

Różaneczniki, zwane inaczej rododendronami, także mają bardzo wiele różowych odmian. To krzewy kwitnące na żółto, biało, fioletowo, czerwono – jest w czym wybierać. Różowe odmiany mogą mieć różne odcienie, więc bez problemu stworzysz ciekawą kompozycję w swoim ogrodzie. Różaneczniki są popularnymi roślinami ogrodowymi. Trzeba jednak wiedzieć, że mają dość duże wymagania jeśli chodzi o stanowisko. Jednak naprawdę warto spróbować uprawiać je w swoim ogrodzie. Mają ogromne kwiaty, gęste i pełne, które zachwycają swoim pokrojem. Różaneczniki kwitną niezwykle obficie, o ile zapewni im się odpowiednie miejsce i kwaśne podłoże. Mogą wymagać nawożenia specjalnymi preparatami do różaneczników i azalii.

Krzewy ozdobne kwitnące do jesieni

Ozdobne krzewy ogrodowe, które cieszą się ogromnym powodzeniem, to hortensje. Są wybierane, ponieważ dobrze znoszą cień, mają wspaniałe kwiaty i małe wymagania. A do tego są ozdobne przez cały sezon! Sam krzew o kulistym pokroju i wielkich liściach pięknie wygląda, a jego kwiaty utrzymują się aż do października. Wyglądają jak miniaturowe bukiety o kulistym kształcie, złożone z dziesiątek drobnych kwiatuszków. Hortensja ogrodowa kwitnie na różowo lub niebiesko. Co ciekawe, kolor kwiatów jest związany z poziomem pH podłoża. Hortensja ma tylko jedną wadę – potrzebuje naprawdę dużo wody. Można uprawiać ją w pojemnikach na balkonach.

Lagerstroemia indyjska to piękny, ale niestety mało znany krzew ozdobny o różowych kwiatach. Wybiera się ją do ogrodów stosunkowo rzadko, ponieważ ma tendencję do przemarzania. Początkowo uprawia się ją w pojemnikach i ukrywa na balkonie na zimę, ale po kilku latach można wysadzić ją w ogrodzie, w cieplejszym miejscu. Bardziej odporne są sadzonki szczepione na pniu, które wyglądają jak niewielkie drzewka. Lagerstoemia ma wspaniałe, różowe kwiaty. Roślina kwitnie aż 120 dni, jeśli tylko jest odpowiednio pielęgnowana, a przekwitłe kwiatostany są usuwane na bieżąco. To naprawdę piękna ozdoba do każdego ogrodu.

Bibliografia:

  1. Haberer M., 333 rośliny ogrodowe. Najpiękniejsze byliny, krzewy i kwiaty cięte, Wydawnictwo RM 2018 r.
  2. https://www.florini.pl/blog/krzewy-w-tonacji-rozowej/ dostęp 26.10.2023 r.
  3. https://poradnikogrodniczy.pl/krzewy-kwitnace-na-rozowo.php dostęp 26.10.2023 r.