Ozdobne krzewy kwitnące na żółto - aranżacje

Żółty kolor kwiatów wspaniale komponuje się ze wszystkimi innymi odcieniami. Jest naprawdę intensywny i bogaty, jednak niestety dość rzadko pojawia się w ogrodach. Najczęściej są to także jego odcienie, nieco delikatniejsze i bardziej wchodzące w kremowy kolor. A przecież energetyczny, słoneczny żółty wspaniale prezentuje się w ogrodzie. I w każdym stylu dobrze się sprawdzi!

Krzewy kwitnące na żółto mogą być bardzo wartościowym elementem każdej aranżacji. Są intensywne i pięknie, często mają wspaniałe bardzo bogate kwiaty, które długo zdobią ogród. Na dodatek krzewy ozdobne liściaste z reguły wymagają o wiele mniej pielęgnacji, niż krzewinki i rośliny rabatowe czy zioła. Dlatego warto pomyśleć o posadzeniu ich w ogrodzie. Oto 10 najpiękniejszych krzewów ogrodowych kwitnących na żółto:

Wiosenne krzewy kwitnące na żółto

Wiosną, kiedy wszystko budzi się do życia mamy w ogrodzie żółte krokusy i żonkile. Jednak warto pomyśleć także o krzewach ogrodowych, które w tym początkowym etapie pięknie zdobią swoimi zachwycającymi kwiatami w intensywnie żółtym kolorze.

Forsycja

To jeden z najciekawszych krzewów i najbardziej popularnych. Jest pierwszym zwiastunem wskazującym na wiosnę. Zanim jeszcze wszystko pobudzi się do życia, na jej cienkich, lekko opadających pędach pojawiają się drobne kwiaty o czterech błyszczących płatkach. Wyrastają zanim jeszcze pojawią się liście i bardzo cieszą oczy po zakończeniu długiej i ciężkiej zimy. Kiedy zaczyna kwitnąć forsycja, to znak, że wiosna jest tuż, tuż, i niedługo rozgości się u nas na dobre. Forsycja ma minimalne wymagania jeśli chodzi o pielęgnację, nawożenie i podlewanie. W zasadzie potrzebuje tylko przycinania pędów i nawadniania w czasie największych upałów.

Mahonia pospolita

Ten wyjątkowy krzew kwitnie w kwietniu i maju, jego wiosenne, żółte kwiaty ogrodowe są pełne uroku. Ozdobne mahonie są piękne przez cały rok. Zachwycają zimozielonymi liśćmi, dość grubymi i mięsistymi, o błyszczącej powierzchni, na wiosnę pojawiają się wśród nich kwiaty, a jesienią - drobne fioletowe jagódki, które także mają wartość dekoracyjną. Jej kwiatuszki zbierają się w kwiatostan w postaci niewielkiego bukieciku, który zdobi szczyt rośliny. Mahonia ma małe wymagania, to najbardziej uniwersalne krzewy ogrodowe. Najlepiej rośnie w miejscach cienistych i półcienistych. Poza tym nie większych wymagań, aby ładnie rosnąć. Dowiedz się także, jakie kwiaty balkonowe do cienia sprawdzają się najlepiej.

Złotlin japoński

Ta roślina na pewno zachwyci cię swoimi kwiatami. Złotlin japoński to niezwykły krzew, który może dorosnąć aż do 2 m wysokości, chociaż zazwyczaj jest niższy. Ma wzniesione, cienkie łodygi, które niezbyt gęsto porastają ładnymi, delikatnymi liśćmi. Najbardziej dekoracyjnym elementem tej rośliny są kwiatostany. Wyglądają jak kosmate pomponiki złożone ze złocistych płatków o ostro zakończonych końcach. Złotlin japoński kwitnie w maju i czerwcu, ale może powtarzać jesienią. Wyróżnia się niezwykle obfitym kwitnieniem. Złotlin japoński może rosnąć w półcieniu lub lekkim nasłonecznieniu. Najważniejsze dla tej rośliny jest znalezienie dla niej zacisznego miejsca, gdzie nie będą przeszkadzać mu przeciągi ani silne wiatry.

Krzewy ogrodowe z żółtymi kwiatami

Róże

Nie bez powodu nazywane są królowymi ogrodów. Róże to temat, na który można by napisać (i zapewne napisano) mnóstwo książek, a ich 44 tysiące odmian nie są możliwe do ujęcia w tak krótkim artykule. Wszystkie grupy odmianowe róż mają w swoim zbiorze odmiany o kolorze żółtym, a także wszelkie kremowe i jasnożółte odcienie. Istnieje nawet gatunek, który nazywa się róża żółta. Żółte odmiany róż wspaniale wyglądają w formie krzewów, ale na uwagę zasługują także odmiany pnące oraz okrywowe, które ścielą się po podłożu, między innymi roślinami na rabatach. Róż jest bardzo wiele i różnią się od siebie pod względem upodobań co do stanowiska i wymagań pielęgnacyjnych, konieczności podlewania i nawożenia.

Pięciornik

Pięciornik krzewiasty i pięciornik gęsi to rośliny o wyjątkowych właściwościach leczniczych. Jednak najczęściej uprawia się je ze względu na ładne, niezbyt duże kwiaty w żółtym kolorze. Są delikatne i ładnie się prezentują. To także świetne kwiaty balkonowe do cienia, ponieważ dobrze rozwijają się w pojemnikach i dużych donicach. Pięciornik krzewiasty jest znacznie bardziej znany. Ma formę niewysokiego (do połowy łydki) krzewu o wzniesionych gałązkach i cienkich listkach, które wyglądają jak igiełki. W czasie kwitnienia, czyli od maja do października, zachwyca drobnymi, pięciopłatkowymi kwiatami. Jest to roślina łatwa w uprawie o minimalnych wymaganiach.

Żarnowiec miotlasty

Żarnowiec miotlasty może być ci bardziej znany pod nazwą szczodrzeniec. Jest to krzew dorastający do 1,5 m wysokości, ale najczęściej znacznie niższy. Ma rozgałęzione, ciemnozielone pędy, wzniesione i wyprostowane, czemu zawdzięcza swoją nazwę. W okresie kwitnienia, czyli w czerwcu roślina zamienia się w żółtą kulę kwiatów, dość dużych i osadzonych po jednym lub dwa w kątach liści na prawie całych pędach. Żarnowce są rodzime we florze Polski i można uprawiać je w ogrodach bez obaw o przemarzanie. Jednak mają wymagania co do stanowiska: potrzebują dużo słońca i światła. Warto posadzić je na tyle rabaty, gdzie stanowią piękne tło dla innych roślin lub jako solitery.

Różanecznik żółty w czasie kwitnienia w ogrodzie, a także polecane 10 krzewów kwitnących na żółto
Jakie jest TOP 10 krzewów kwitnących na żółto, czyli odmiany i gatunki polacane do ogrodu

Różanecznik żółty

Różaneczniki, czyli rododendrony, to rośliny o wspaniałych, niezwykle bogatych kwiatach. Są bardzo dekoracyjne i mają najpiękniejsze kolory. Często są czerwone, różowe lub karminowe oraz białe, ale żółte odmiany także się zdarzają. Chcemy jednak zwrócić uwagę na gatunek, który nazywa się różanecznik żółty. To roślina o wspaniałych kwiatach w intensywnym kolorze. Wyrastają na wierzchołkach pędów w grupie po kilka sztuk, w ciekawym, kulistym kwiatostanie. Każdy kwiat składa się z kilku płatków i licznych pręcików, które wyrastają między nimi. Różaneczniki mają specyficzne wymagania co do podłoża - lubią kwaśną ziemię i źle się rozwijają przy niewysokiej wilgotności. Można uprawiać je w naszych warunkach klimatycznych i powinny bez problemu przetrwać zimę.

Oryginalne krzewy ozdobne kwitnące na żółto

Złotokap

Sama nazwa tej rośliny już wskazuje, jak ona może wyglądać. Faktycznie, jej wydłużone, żółte kwiatostany wyglądają, jakby kapało z nich złoto. Są dość długie i bardzo obfite, co sprawia, że ten krzew, który pokrojem może przypominać małe drzewko, wygląda jakby oblane złotymi smugami. Kwiatostany mają od 10 aż do 30 cm długości w zależności od gatunku! Kwiaty pojawiają się od kwietnia do końca czerwca, mają motylkową budowę i są delikatne, co tylko dodaje roślinie uroku. Złotokapy nie są zbyt często uprawiane w Polsce. Pochodzą z Bałkanów i Południowej części Europy, w naszym klimacie jest dla nich trochę zbyt zimno. Czasami jednak ich uprawa się udaje, jeśli mają zapewnione dobre warunki i są odpowiednio zabezpieczone przed chłodem na zimę.

Karagana syberyjska

Karagana syberyjska zwana jest także akacją syberyjską, ponieważ to najlepiej oddaje jej wygląd. Jest to krzew lub niewielkie drzewko, które wyróżnia się ciekawym kwiatostanem - gronem żółtych, motylkowatych kwiatów, bardzo podobnych do pachnącego groszku. Karagana kwitnie w maju lub na początku czerwca, ale jest atrakcyjna dużo wcześniej ponieważ bardzo szybko wiosną zaczyna wytwarzać kwiaty. To piękny, zielony punkt w ogrodzie, który dopiero budzi się do życia. Karagana ma tę zaletę, że ma minimalne wymagania i można uprawiać ją w naszych warunkach klimatycznych.

Dereń jadalny

Dereń jadalny to krzew owocowy o powolnym tempie wzrostu. Po wielu latach może przyjąć formę drzewka. Uprawia się go ze względu na jadalne, podłużne czerwone owoce, które nie nadają się do spożywania na surowo. Mają jednak niezwykłe właściwości lecznicze, więc robi się z nich nalewki, konfitury, galaretki i dżemy. Dereń ma także ładne kwiaty. Są bardzo drobne, pojawiają się jeszcze przed rozwinięciem się liści, nierzadko pod śniegową pokrywą, co pięknie wygląda. Dereń jadalny ma bardzo ciekawe kwiatostany, są to kuliste główki, które składają się z 4-działkowego kielicha, 4 płatków korony i 4 pręcików, co sprawia wrażenie, że są puszyste.

ikona podziel się Przekaż dalej