Jakie rośliny balkonowe wybrać?

Kwiatów balkonowych, które dobrze czują się w uprawie pojemnikowej, jest bardzo wiele. Nic więc dziwnego, że tak trudno podjąć decyzję i wybrać kilka gatunków na swój balkon. Wszystkie zachwycają kolorami kwiatów, pięknymi liśćmi czy ciekawym pokrojem. Wybierając kwiaty na balkon, trzeba mieć na względzie kilka ważnych aspektów.

Przede wszystkim gatunek należy dobrać do poziomu nasłonecznienia i warunków, które panują na balkonie. Większość z nich kocha mocne słońce, więc nie będzie się nadawać na północne balkony lub niskie, które są zacienione przez drzewa. Jednak niektóre rośliny tarasowe świetnie sprawdzają się do cienia lub półcienia. Warto także zwrócić uwagę na zapotrzebowanie konkretnych kwiatów balkonowych na wodę i składniki odżywcze. Niektóre gatunki są dość wymagające jeśli chodzi o pielęgnację i nie poleca się ich początkującym, zapominalskim i osobom, które często wyjeżdżają. Rośliny balkonowe z reguły potrzebują więcej pielęgnacji niż ogrodowe, ponieważ przestrzeń w pojemniku jest niewielka, więc ziemia szybciej wysycha. Nie mają możliwości stworzenia głębokiego systemu korzeniowego i czerpania z głębiej położonych warstw ziemi, więc regularna pielęgnacja jest kluczowa.

Przegląd kwiatów balkonowych na słoneczne stanowiska

Słoneczny balkon można dużo łatwiej zaaranżować i przystroić pięknymi kwiatami niż zacieniony. Większość popularnych gatunków, jak pelargonie, petunie czy aksamitki, uwielbiają słońce. Warto jednak sięgnąć po bardziej oryginalne propozycje. Jedną z nich są nemezje. To ozdobne rośliny balkonowe, które można sadzić także do ogrodu. Nemezje to rośliny jednoroczne lub wieloletnie, bardzo niskie i przeurocze, zachwycają swoimi ciekawymi kwiatami w różnych kolorach. Są to niskie rośliny doniczkowe, osiągają 20-40 cm wysokości i kwitną od wiosny aż do końca lata. Bywają także dwu- lub wielobarwne, więc dodają życia na każdym balkonie.

Bakopa, zwana także suterą, to roślina o zniewalającym uroku. Ma bardzo drobne kwiaty we fioletowym, białym lub różowym kolorze. Wyrastają z kątów liści po kilka sztuk. Bakopa świetnie sprawdza się na balkon, ponieważ ma zwisający pokrój. Jej pędy są rozgałęzione i lekko opuszczone, więc w czasie kwitnienia wyglądają jak kaskada drobnych kwiatów. Roślina kwitnie od czerwca do września. W naszych warunkach klimatycznych bakopa to roślina jednoroczna.

Kolejną rośliną, którą uprawia się na balkonie w doniczkach, by zachwycała swoimi wspaniałymi kwiatami, jest prymula, inaczej pierwiosnek. Roślina kwitnie bardzo wcześnie. W sklepach ogrodniczych można ją spotkać nawet w lutym czy marcu, ale w ogrodzie i na balkonie wystawia się ją w kwietniu i maju. Prymula ma wspaniałe kwiaty – pojedyncze albo duże, o bardzo intensywnym kolorze płatków. Bywa biała, różowa, żółta, pomarańczowa, czerwona, fioletowa i bordowa. Prymulki mają także ładne, ciemnozielone liście o miękkiej powierzchni. Są niewielkie, do 20-25 cm wysokości, można sadzić je w skrzynkach.

Kwiaty na balkon do cienia

Ozdobne rośliny doniczkowe mogą także pojawiać się na balkonach zacienionych i północnych. Jednym z najciekawszych jest begonia bulwiasta, roślina która wręcz nie znosi słońca. W półcieniu i cieniu obficiej kwitnie, wytwarzając liczne kwiaty pełne lub półpełne. Wyglądają jak małe różyczki w najpiękniejszych kolorach. Kwiaty begonii bulwiastej utrzymują się bardzo długo, aż do jesieni. Roślina jest łatwa w uprawie, ma bulwy, które na zimę wystarczy wykopać, oczyścić i schować. W kolejnym sezonie znów można wykorzystać ją na balkonie. Begonie można sadzić także do ogrodu.

Nazwy tej rośliny używa się do określenia koloru jej kwiatów. To fuksja, piękna roślina zwisająca, która bardzo długo kwitnie. To ciekawa balkonowa roślina ozdobna, świetnie sprawdza się na zacienionych balkonach. Fuksje zachwycają różowo-fioletowymi kwiatami w formie dzwoneczków. Jej drobne kwiaty pojawiają się na zwisających pędach bardzo obficie. To ciekawa balkonowa roślina ozdobna, ale trzeba mieć na względzie, że jest to roślina dość wymagająca. Potrzebuje sporo wody, trzeba ją regularnie i obficie podlewać, w upały nawet codziennie.

Kwitnące rośliny na małym balkonie
Jakich 10 roślin balkonowych sprawdzi się najlepiej w uprawie na balkonie, także w bloku - porady eksperta

Zielone i ozdobne z liści rośliny balkonowe

W doniczkach i skrzynkach na balkonach i tarasach świetnie sprawdzają się także rośliny o ozdobnych kwiatach. Jedną z najciekawszych jest koleus Blumego. Nazywa się go także pokrzywką, ponieważ jego liście mogą nieco przypominać pokrojem liście pokrzywy. Roślina jednak jest o wiele bardziej dekoracyjna. Liście koleusa są zielone, mają w środku wyrazistą plamę, najczęściej różową, purpurową lub bordową, co wspaniale wygląda. Koleusy to rośliny ozdobne, które można sadzić w doniczkach z innymi roślinami, na przykład kwitnącymi.

Niektóre rośliny doniczkowe są nie tylko dekoracyjne, lecz także bardzo funkcjonalne. Jedną z nich jest komarzyca, mała roślina, która ma ozdobne liście, zielone z białymi smugami. Pochodzenie nazwy tej rośliny jest oczywiste – liście wydzielają zapach, który odstręcza te irytujące insekty. Posadzenie na balkonie czy tarasie komarzycy jest więc świetnym pomysłem. Komarzyca jest niewielka, ma tylko około 20-30 cm wysokości i jest bardzo ozdobna, warto zobaczyć jej zdjęcia.

Kolejną rośliną o pięknych liściach jest funkia. To odmiany zewnętrzne, także ogrodowe. Niektóre gatunki, na przykład funkia olbrzymia, są bardzo duże, wiec nie nadają się do uprawy w doniczce. Jednak niektóre są mniejsze, a ich liście drobne, więc dobrze sprawdzają się w pojemnikach. Funkie kwitną, ale bardzo niepozornie. Najbardziej dekoracyjne są ich liście: zielone, paskowane, ciemnozielone, szare lub niebieskie. Czasami mają nietypową fakturę, co sprawia, że wydają się jeszcze ciekawsze. Funkie są dość tanie, ceny tych kwiatów doniczkowych są stosunkowo niskie.

Wieloletnie rośliny balkonowe

Na balkon można posadzić także inne rośliny, które pełną wiele różnych funkcji. Niektóre wyższe rośliny doniczkowe wieloletnie sadzi się, by stworzyć z nich naturalną zasłonę przed roślinami, by nie było widać nic z balkonu na zewnątrz. W doniczkach dobrze rozwijają się niektóre iglaki, zwłaszcza małe sadzonki świerków, oraz niskie odmiany tui i cisów. To rośliny zewnętrzne, nie udają się w mieszkaniu, ale dobrze sprawdzają się na balkonie. Są wieloletnie i dobrze znoszą zimę w pojemnikach. Ich ceny nie są wysokie.

Wartościowe rośliny tarasowe to trawy ozdobne. W doniczkach rzadko sadzi się popularne trawy ozdobne, jak kupkówka pospolita czy oczeret, ale raczej dekoracyjne trawy o niebieskich źdźbłach, jak kostrzewa sina, miskanty o paskowanych liściach, piękne trawy pampasowe kwitnące ogromnymi kłosami. Oczeret i kupkówka pospolita to rodzaje traw używanych do trawników, do doniczek lepiej sprawdzają się inne rodzaje i gatunku.

Bibliografia:

  1. https://www.morizon.pl/blog/kwiaty-na-balkon/
  2. Poradnik ogrodnika. Kwiaty balkonowe i tarasowe, praca zbiorowa, 2015 r.
ikona podziel się Przekaż dalej