Największe błędy ogrodnicze

1. Nie posiadanie żadnych planów

Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów przy ogrodnictwie. Często kupujemy różne przedmioty pod wpływem chwili, nie planując przestrzeni ogrodowej ani tego, co tak naprawdę będzie się w niej znajdować. Nie patrzymy na wymagania roślin, na miejsce w ogrodzie czy pielęgnację poszczególnych elementów ogrodu.

Nie musisz być architektem krajobrazu, by móc zaplanować swój ogród. Wystarczy jedynie wstępny szkic obszaru do zagospodarowania i dużo cierpliwości. Zawsze możesz też wcześniej obejrzeć rośliny i sprawdzić, jak się rozrastają oraz czy podołasz ich pielęgnacji. Warto także podpytać się profesjonalisty o niektóre gatunki roślin i upewnić się, że kupowanie ich ma w ogóle sens.

2. Gleba kontra rośliny

Najlepiej rośliny radzą sobie na gliniasto-piaszczystych ziemiach ogrodowych, które posiadają lekko kwaśny odczyn. Oczywiście, nie będzie to dotyczyło wszystkich roślin. Niektóre z nich bowiem, np. wrzosowate, preferują glebę kwaśną. Jeżeli więc chcesz mieć wrzosy w ogrodzie, to taką glebę powinieneś im zapewnić.

Uważaj przy tym szczególnie na podmokłe gleby, ponieważ rośliny lubiące przepuszczalne i lekkie podłoże mogą się na podmokłej ziemi zmęczyć.

3. Podlewanie trawników

Kiedy trwa okres suszy, trawa robi się bardzo marna i często żółknieje. Jeśli zaczniesz ją podlewać wyłącznie powierzchownie, trawnik na pewno źle przeżyje zimę.

Podlewaj więc trawnik rzadziej, najlepiej co ok. 3 dni pamiętając o tym, by gleba przesiąkła wodą jak najgłębiej. Dzięki temu trawa będzie o wiele silniejsza, korzeniąc się dostatecznie głęboko.

4. Wrażliwe rośliny kontra ostre zimy

Zanim zakupisz jakąkolwiek roślinę do ogrodu upewnij się, że będzie można ją posadzić i przetrwa ona mróz. Warto wypatrywać informacji, że dany gatunek roślin będzie w stanie urosnąć nawet w strefie 7. Co to oznacza? Otóż, takie rośliny będziesz mógł z powodzeniem uprawiać nawet w zachodniej i zachodnio-północnej części kraju. Gatunkami, które nieźle radzą sobie z zimową porą, są m.in.:

  • cedr
  • sośnica
  • mahonia pośrednia

5. Zbyt gęste sadzenie roślin

Bardzo wiele osób sadzi rośliny w ogrodzie w niewielkich odstępach, przez co rośliny rosną zbyt gęsto. Oczywiście, istnieje kilka roślin, które można przesadzić i nie sprawi im to większego problemu, np. byliny.

Pamiętaj jedynie o tym, że przesadzanie niektórych roślin może im mocno zaszkodzić, np. niektórych krzewów czy młodych drzewek.

6. Za jakość trzeba płacić

Założenie ogrodu nie należy do najtańszych i trzeba się z tym liczyć. Oczywiście, możesz np. podzielić urządzanie ogrodu „na raty”, tworząc ogród etapami. Kolejność jest w zasadzie dowolna i będzie zależeć od indywidualnych preferencji oraz tego, jaki posiadasz budżet. Czasowe i tańsze rozwiązania na dłuższą metę nie będą jednak zbyt dobre.

Zawsze staraj się wybierać jak najlepsze materiały, nie tylko kupując meble do ogrodu, ale też inwestując np. w rośliny. Warto też szukać poszczególnych elementów na promocjach sezonowych czy w przedsprzedaży.

7. Gleba w ogrodzie

Słabe efekty ogrodnicze są w większości przypadków „zasługą” posiadania złej jakości podłoża. Zanim więc zaczniesz cokolwiek sadzić w ogrodzie, wypadałoby zadbać o jakość gleby i dopasować ją do roślin, które będą w niej rosnąć. Ziemia powinna być żyzna co jest szczególnie istotne, gdy zakładasz ogródek na działce.

Nie ignoruj też nigdy właściwości podłoża, które może być gliniaste, piaszczyste, próchnicze, suche bądź wilgotne. Najlepszym sposobem będzie dopieranie takich gatunków roślin, które będą dobrze czuły się w posiadanej glebie.

8. Konsekwencja i jej… brak

Ogromnym błędem jest również niebycie konsekwentnym podczas zakupów – a więc, kupowanie pod wpływem impulsu. Nie kupuj czegoś, bo jest modne, ładne czy tanie. W ten sposób możesz narobić sobie problemów np. z ulokowaniem danego przedmiotu w ogrodzie.

Nic się nie stanie, jeżeli kupisz kilka rzeczy dla przyjemności. Jeśli jednak zagracisz ogród, osiągniesz efekt przeciwny do zamierzonego.

9. Nawierzchnia z kostki

Bardzo często przy takiej nawierzchni rośliny albo giną, albo starają się za wszelką cenę być „lepsze” od kostki. W związku z tym w ogrodzie zaczyna robić się wiele miejsc, które kompletnie do siebie nie pasują. Zamiast więc decydować się na nawierzchnię z kostki, pomyśl lepiej o naturalnym podłożu i uczyń go najważniejszym punktem w ogrodzie.

Zawsze możesz też urozmaicić naturalną nawierzchnię poprzez połączenie np. z małą kostką, jednak o identycznym kolorze. Możesz też zrobić powierzchnię z kostki, jednak wówczas trzeba „uspokoić” otoczenie wokół i ustanowić kostkę główną ozdobą ogrodu.

10. Sadzenie roślin zbyt późno

Jeśli będziesz jesienią zbyt długo przesuwał moment sadzenia krzewów w gruncie, nie zdążą się one zakorzenić zanim nadejdzie zima! Będą wówczas osłabione i prawdopodobnie przemarzną. Czas na sadzenie zimozielonych roślin oraz iglaków mija w połowie września.

Nie zapominaj również o głębokości sadzenia. Najlepiej sadzić rośliny w takiej samej głębokości, jak rosły np. w szkółce czy też w pojemniku.

ikona podziel się Przekaż dalej