14 ciekawych odmian tulipanów - poznaj je wszystkie!
Tulipany (Tulipa) należą do najbardziej popularnych roślin cebulowych. Różnobarwne kwiaty dekorują wiosenne rabaty od marca od maja. Najpiękniej prezentują się w grupach, po 15 – 20 sztuk, nasadzonych w kilku różnych miejscach. Niektóre wczesne tulipany, np. botaniczny tulipan Kaufmanna, znajdują zastosowanie w ogródkach skalnych i na trawnikach. Tulipany wykorzystywane są także na kwiat cięty. Możemy hodować je w doniczkach. Poznaj efektowne odmiany tulipanów wielkokwiatowych oraz najciekawsze gatunki tulipanów botanicznych.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o tulipanach.
Tulipany – gdzie je posadzić i w jaki sposób pielęgnować?
Słoneczna lub lekko ocieniona rabata jest odpowiednim stanowiskiem. Tulipany preferują podłoże suche, umiarkowanie wilgotne oraz przepuszczalne. Rośliny wymagają żyznej próchnicznej ziemi, o lekko zasadowym lub obojętnym odczynie pH (6,5 – 7,5). Nieodpowiednia gleba – ciężka i wilgotna – nie sprzyja rozwojowi bylin, a zimowe zastoiny wody spowodują gnicie cebul. W okresie wegetacji tulipany wymagają stale wilgotnego podłoża. W czasie zimy nie musimy okrywać podłoża, w którym znajdują się cebulki tulipanów. Jedynie w czasie mrozów i braku okrywy śnieżnej, osłaniamy stanowisko ściółką, słomianymi matami lub torfem.
Po zakończeniu wegetacji cebule tulipanów wykopuje się i na czas spoczynku przechowuje w suchym i przewiewnym pomieszczeniu. Sadzimy je na przełomie września i października. Możemy pozostawić cebule w glebie i nie wykopywać ich nawet przez kilka lat. Kwiaty takich roślin, w miarę upływu czasu, będą słabiej kwitnąć, staną się drobniejsze i mniej dekoracyjne. Sytuację poprawi wykopanie zbyt licznych cebul, usunięcie pędów, rozdzielenie ich i wyeliminowanie uszkodzonych. Po okresie spoczynku, jesienią, wysadzamy je na rabaty.
Tulipany są roślinami szczególnie podatnymi na choroby bakteryjne i grzybowe, więc cebule, zanim znajdą się na rabacie, warto zaprawić środkami grzybobójczymi. Należy także unikać letniego podlewania miejsc, gdzie znajdują się niewykopane cebulki tulipanów. Możemy na rabacie posadzić płożące się byliny, tworzące płytki system korzeniowy, aby osłonić podłoże przed zbyt wysokimi temperaturami i nadmierną wilgocią. To również ciekawy sposób na wypełnienie pustej rabatki, po zamarciu nadziemnej części tulipanów.
Najciekawsze gatunki i odmiany tulipanów botanicznych
Tulipany botaniczne są roślinami występującymi w naturalnym środowisku. Osiągają zaledwie 15 – 50 cm wysokości. Wyróżniają się wąskimi liśćmi i spiczastym zakończeniem płatków. Można spotkać je w ogrodach, bowiem urodą nie ustępują tulipanom wielkokwiatowym. Chętnie hodowane są w pojemnikach. Cebulki tulipanów mogą pozostawać na rabacie przez 2 – 3 lata, potem należy je wykopać i przesadzić na nowe miejsce. Tylko taki zabieg, przeprowadzany systematycznie, jest gwarancją wypuszczenia pędów kwiatostanowych.
Tulipan Kaufmanna (Tulipa kaufmanniana) – jest gatunkiem kwitnącym wczesną wiosną, więc już w marcu bylinowa rabata przybiera efektowny barwny wygląd. Rośliny są mrozoodporne, nie wymagają zimowej ochrony. Zewnętrzne liście naznaczone są trójkątną plamą. Lekko pachnące kwiaty otwierają się w czasie słonecznej pogody. W ogrodach chętnie uprawiane są barwne odmiany – białe tulipany o ‘Hearts Delight’ lub odmiana czerwona ‘Scarlet Baby’.
Tulipan Fostera (Tulipas fosteriana) – czerwone, pomarańczowe, żółte, różowe i białe tulipany zdobią ogrody w kwietniu i w maju. Tulipan Fostera może osiągnąć 50 cm wysokości. Odpowiednim dla roślin stanowiskiem jest miejsce słoneczne i lekko zacienione, o wilgotnej, żyznej glebie. najciekawsze odmiany tulipanów to, np. ‘Red Emperor’ – tulipan o czerwonych kwiatach lub biało-czerwona odmiana ‘Zombie’. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o pięknych kwiatach wiosennych do ogrodu.
Tulipan Tarda (Tulipa Tarda) – dorasta do 15 cm wysokości. Ozdobą rośliny są gwiazdkowate żółte kwiaty, z białym obrzeżeniem, które szeroką otwierają się w czasie ładnej pogody. Dekoracyjne sa także długie błyszczące jasnozielone liście. Tulipan Tarda kwitnie w kwietniu. Roślina nie znosi mokrego podłoża. Wspaniale prezentuje się w skalnych ogródkach. Należy zachować ostrożność w czasie prac pielęgnacyjnych, ponieważ kontakt z byliną może wywołać podrażnienie skóry.
Tulipan turkiestański (Tulipa turkestanica) – dekoruje wiosenne ogrody w kwietniu i w maju. Gwiazdkowate kwiaty, o średnicy 3 cm – 5 cm, są ciekawie wybarwione: wewnętrzna strona płatków jest biała, natomiast zewnętrzna strona naznaczona jest zielono-czerwonymi paskami. Tulipan Turkiestański dorasta do 30 cm wysokości. Znajduje zastosowanie w ogrodach skalnych oraz na bylinowych rabatach.
Tulipan Greiga (Tulipa greigii) – dorasta do około 25 cm wysokości. Dekoracją rośliny są kwiaty i liście. W ogrodach uprawianych jest wiele odmian, np. tulipan czerwony, z białym obrzeżeniem ‘Pinocchio’, brzoskwiniowy tulipan ‘Sweet lady’ lub ‘Red Riding Hood’ – tulipan Greiga o czerwonych płatkach i czarnym środku, z czerwonawymi znaczeniami na liściach.
Tulipan Klusjusza (Tulipa clusiana) – należy do gatunku preferującego łagodniejszy klimat. Tulipan Klusjusza tworzy oryginalne pojedyncze kwiaty, o gwiazdkowatym kształcie. Bylina, w zależności od odmiany, dorasta do 15 cm - 50 cm wysokości. Kwitnie w kwietniu i w maju. Godne polecenia są tulipany ‘Sheila’, o brzoskwiniowych płatkach, z żółtym brzegiem lub odmiana‘Cynthia’ - czerwona, z żółtym środkiem.
Odmiany tulipanów ogrodowych – przegląd najciekawszych grup
Tulipany wczesne – atrakcyjna ozdoba wiosennych rabatek
Dekoracyjne tulipany wielkokwiatowe, najczęściej spotykane w amatorskiej uprawie, należą do wielu grup, różniących się między sobą wyglądem kwiatów, docelową wysokością oraz terminem kwitnienia.
Tulipan pełny wczesny – tworzy grupę dekoracyjnych bylin, kwitnących w kwietniu i dorastających do 35 cm wysokości. Kwiaty, w zależności od odmiany, przybierają różne kolory, np. tulipan pełny wczesny, o żółtych płatkach ‘Monte Carlo’ lub tulipany ciemnoczerwone, z białym obrzeżeniem ‘Murillo Willemsoord’.
Tulipan Triumph – obejmuje grupę, kwitnącą średnio wcześnie, w kwietniu i w maju. Liczne odmiany, dorastające do 50 cm wysokości, wykorzystywane są na ogrodowych rabatach oraz do dekoracji przestrzeni publicznych – parków, skwerów i klombów. Tulipan Triumph tworzy kwiaty, które, w zależności od odmiany, wybarwiają się na czerwono, fioletowo, pomarańczowo i żółto.
Grupy tulipanów późnych – efektowna dekoracja ogrodu
Tulipan fryzowany, frędzelkowy (Tulipa Crispa) – wyróżnia się oryginalnym obrzeżeniem różnobarwnych płatków. Postrzępione brzegi czasem przybierają jaśniejszy odcień, niż pozostała powierzchnia. Frędzelkowy tulipan kwitnie w maju. Najciekawsze odmiany: biało-różowy tulipan fryzowany ‘fancy Frills’ lub odmiana ‘Fringed Beauty’, o kwiatach czerwony, z żółtym postrzępionym obrzeżeniem płatków. Rośliny tej grupy dorastają do 60 cm wysokości.
Tulipan Rembrandta (Tulipa rembrandt) – tworzy odmiany, powstałe z bylin, porażonych chorobą wirusową, która doprowadziła do efektownych przebarwień kwiatów. Byliny kwitną w drugiej połowie maja. W sprzedaży oferowane są tulipany wolne od wirusów. Tulipan Rembrandta dorasta do 60 cm wysokości.
Tulipan liliokształtny (Tulipa lily) – to tulipan pojedynczy późny,kwitnący na przełomie kwietnia i maja. Oryginalne kwiaty wyróżniają się wygiętymi na zewnątrz, ostro zakończonymi płatkami. Bylina dorasta do 60 cm wysokości. Tulipan liliokształtny tworzy wiele barwnych odmian, np.: tulipan jasnoróżowy ‘China Pink’ lub biały – ‘White Triumphator’. Eleganckie tulipany nadają się na kwiat cięty.
Tulipan papuzi – tworzy grupę tulipanów, które późno kwitną – w drugiej połowie maja. Tulipan papuzi charakteryzuje się dużymi kwiatami, o średnicy około 12 cm, o pofałdowanych płatkach. Roślina dorasta do około 50 cm wysokości. W uprawie spotyka się efektowne różnobarwne odmiany, np.: ciemnofioletową ‘Arabian Mystery’ lub złocistopomarańczową ‘Bright Parrot’.
Tulipan pojedynczy późny Cottage – należy do grupy tulipanów, osiągających do 65 cm wysokości. Na sztywnych łodygach tworzone są barwne kwiaty, zdobiące majowe rabatki. Tulipany znajdują zastosowanie na kwiat cięty. Cenione są liczne odmiany tulipanów, np.: dwukolorowe ‘Sorbet’ lub ciemnofioletowa, prawie czarna ‘Queen of Night’.
Tulipan Darwina – to atrakcyjne mieszańce, tworzące w maju duże kwiaty, przeważnie czerwone, chociaż spotyka się także kwiaty żółte – tulipan Darwina ‘Apledoorn’ lub ciemnoróżowe – ‘Design Impression’. Bylina dorasta do 60 cm wysokości.