Trawy ozdobne w donicach na taras

Zastosowanie traw ozdobnych na tarasie to świetny pomysł. Te rośliny są niezwykle dekoracyjne. Lekkie i delikatne, poruszają się na wietrze, co pomaga się zrelaksować. Wysokie trawy w donicach mogą dawać trochę cienia i zadbać o naszą prywatność, osłaniając balkon od ulicy.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że trawy ozdobne są po prostu bardzo estetyczne. Wiele gatunków ma ciekawe kolory źdźbeł, są niebieskie, szare lub delikatnie paskowane. Niektóre mają niezwykle dekoracyjne kwiatostany, które utrzymują się aż do kolejnego sezonu. Trawy świetnie współgrają z innymi roślinami balkonowymi i można zastosować je jako element większej kwiatowej kompozycji. Dlatego warto zasadzić je na tarasie. Jednak nie wszystkie trawy ozdobne sprawdzają się w uprawie doniczkowej. Trzeba wybierać takie, które mają niski system korzeniowy, a jeśli chcesz stworzyć kolorowe kompozycje, muszą także dobrze znosić konkurencję. Donice dla traw powinny być optymalnie głębokie i mieć dość dużą średnicę, by rośliny odpowiednio się rozwijały. Jedną z zalet traw ozdobnych jest to, że ich uprawa nie jest szczególnie wymagająca.

Trawy ozdobne na taras – ostnica mocna

Ostnica mocna jest bardzo delikatną trawą ozdobną. Jest to niezwykle malownicza odmiana, trawa ma niezwykle cienkie i luźne źdźbła. Nazwa jej najpopularniejszej odmiany to ‘Pony Tail’ – ogon kucyka. I faktycznie tak wygląda, jest rozwichrzona, bardzo dekoracyjna. Jej kwiatostany to luźna wiecha, która lekko porusza się na wietrze. Z każdym podmuchem trawa układa się malowniczo. Ostnica osiąga zaledwie 60 cm wysokości, więc świetnie sprawdzi się w donicach. Robi się z niej kompozycje na balkon z różnymi roślinami, ale najpiękniej prezentuje się po prostu sama.

Ostnica w naszych warunkach może przemarzać. Donice należy otulić na zimę i roślinę schować przed wiosennym wiatrem. W większości rejonów Polski zimowanie jest jak najbardziej możliwe, ale koniecznie musi mieć dobrze dobrane, przepuszczalne podłoże oraz osłony przed chłodem. Roślinę uprawia się w piaszczystej ziemi w dużych pojemnikach z wysoką warstwą drenażową. Ostnica nie lubi mieć zbyt mokro w doniczce, dlatego jeśli na taras dociera zacinający deszcz, lepiej zadbać o odpowiednie odprowadzanie nadmiaru wody. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje słońca i ciepła.

Idealna trawa na balkon – rozplenica japońska

Rozplenica japońska cieszy się powodzeniem ze względu na bardzo charakterystyczne kwiatostany. Są to okrągłe, walcowate grona, które przypominają wyglądem szczotki do butelek. Są to dość wysokie trawy – dorastają do 1 m wysokości, dlatego potrzebują uprawy w dużych pojemnikach. Świetnie sprawdzają się w ogrodzie, ale na balkon są idealną osłoną przed słońcem i sąsiadami. Rozplenica ma bardzo ciekawe odmiany. Jej kwiatostany są białe, kremowe, brązowe lub bordowe. Niedawno pojawiła się odmiana ‘Black Beauty’, której kwiatostany wydają się wręcz czarne.

Rozplenica jest idealna do uprawy w naszych warunkach klimatycznych. Potrzebuje słonecznego stanowiska i dobrze zaopiekowana bez problemu przetrwa zimę. Rozplenice to trawy w pełni mrozoodporne, dlatego świetnie nadają się na balkon. To naprawdę niewymagające kwiaty doniczkowe, potrzebują tylko słonecznego stanowiska. Radzą sobie na wszystkich rodzajach gleb, wystarczy pamiętać o podlewaniu i delikatnym nawożeniu. Ważne jest także wiosenne przycinanie na wysokość 5-15 cm. Sprawdź także ten artykuł: Trawy ozdobne na balkon - co warto wybrać?

Wysokie miskanty na balkon

Mogłoby się wydawać, że tak wysokie trawy ozdobne w donicach nie mają szans na przetrwanie, ale nic bardziej mylnego. Miskanty, zwłaszcza miskant olbrzymi, są naprawdę wielkie, mogą mieć więcej niż 200 cm wysokości. Jednak mają płytki system korzeniowy, więc nadają się także do uprawy pojemnikowej. Donice warto ustawić tak, by rzucały na balkon miły cień. Na taras dobrze sprawdzi się miskant chiński. Jego odmiany różnią się i rodzajem kwiatostanów, i kolorem liści. Źdźbła mogą być zielono-białe lub zielono-kremowe, są paskowane lub nakrapiane albo ozdobione obwódką. Jakie odmiany najbardziej zasługują na uwagę? Miskant ‘Silberspinne’ to wysoka trawa, która pokrojem przypomina wielką, puszystą poduchę. Ma duże, beżowe kwiatostany. We wrześniu kwitnie odmiana ‘Punktchen’, która zachwyca kwiatostanami w bordowym kolorze.

Miskanty chińskie postawione na taras dobrze się sprawdzają. Ich uprawa nie należy do najtrudniejszych, radzą sobie na niemal wszystkich rodzajach gleb. Potrzebują słonecznego stanowiska, chociaż w półcieniu także będą rosły, ale mniej okazale. Delikatne podlewanie i regularne nawożenie to podstawa ich pielęgnacji.

Jakie trawy ozdobne w donicach na taras – kostrzewa sina

Kostrzewy to niewymagające kwiaty doniczkowe, ich pielęgnacja jest bardzo prosta. Nazywane są także niebieską trawką, ponieważ mają wspaniałe, szaro-niebieskie źdźbła. Sadzi się je często w kompozycjach z roślinami, których pielęgnacja jest podobna, jak na przykład rojniki czy rozchodniki. Kostrzewa rośnie w niewielkich kępkach osiągających do 30 cm. Można sadzić ją w większych grupach. Jest bardzo dekoracyjna ze względu na kolor i dobrze zimuje na balkonie.

Donice dla kostrzewy można wypełnić dowolnym podłożem, radzi sobie w każdych warunkach. Należy znaleźć dla niej stanowisko suche i słoneczne. Kostrzewa jest maksymalnie odporna na chłód, w naszych warunkach klimatycznych nie ma ryzyka przemarznięcia. Aby utrzymać ją w dobrej kondycji konieczne jest przycinanie odmładzające co kilka sezonów. Warto także co jakiś czas wymienić jej podłoże na nowe.

Bibliografia:

  1. https://www.sadowniczy.pl/Trawy-ozdobne-w-donicach-i-na-balkon-blog-pol-1649415746.html?gclid=CjwKCAjwv-2pBhB-EiwAtsQZFNMm8gbfFgqdYhoTgegyDWk7jkLInq5abziBygogmxxtvdOxuvrcqhoCookQAvD_BwEdostęp 26.10.2023 r.
  2. https://home.morele.net/poradniki/jak-pielegnowac-trawy-ozdobne-w-donicach-jakie-sa-ich-odmiany/ dostęp 26.10.2023 r.
ikona podziel się Przekaż dalej