Przepis na ogórki kiszone – najważniejsze informacje

Jak kisić ogórki – wybieramy warzywa

Sekret najlepszych kwaszeniaków tkwi nie tylko w przyprawach i składnikach, lecz także w warzywach wybranych do kiszenia. Warto wiedzieć, że niektóre odmiany nadają się do konserwowania, inne do jedzenia na surowo, a jeszcze inne właśnie do kiszenia. Tak zwane kwaszeniaki to cała grupa odmian, które są idealne do ukiszenia, ponieważ zostają twarde i chrupiące.

Dobre odmiany znajdziesz także wśród tych rodzimych, powstałych w Polsce, które dobrze znoszą nasze warunki klimatyczne. To takie odmiany jak ogórek Śremski, Julian F1, Borus F1, Cezar F1. Wszystkie mają grube brodawki i dość grubą skórkę – są naprawdę idealne do kiszenia. A ponieważ są dość odporne na choroby, możesz bez problemu uprawiać je we własnym ogrodzie. W końcu nie ma nic lepszego niż przetwory z warzyw z własnej hodowli.

Jeśli kupujesz ogórki na bazarku lub od rolnika i nie wiesz, jakiej są odmiany, wybieraj zawsze te ciemnozielone, o gładkiej powierzchni i grubych brodawkach. Do ukiszenia najlepiej sprawdzą się takie o długości maksymalnie 10 cm. Takie dobrze zmieszczą się do słoików. Nie bierz dużych, przerośniętych ogórków. Te w kiszeniu często stają się puste w środku i często są miękkie.

Ogórki kiszone w słoikach czy w garnku

Ogórki kiszone w słoikach świetnie nadają się na zimę. Zamknięte weki dobrze się przechowują, a ponieważ nie zajmują dużo miejsca, można je po prostu poustawiać na półkach w spiżarni. I świetnie się tam sprawdzą. Jednakże nie bez powodu nasze babcie i prababcie kisiły ogórki w kamionkowych garnkach.

Dzięki temu ogórki nie będą przekiszone i możesz od razu przygotować większą porcję. Nie musisz jednakże ich zjadać natychmiast. Możesz je ukisić do momentu, który najbardziej odpowiada ci pod kątem twardości i jędrności, a potem porozkładać ogórki do słoików i zalać zalewą. Następnie odstawia się je w chłodne miejsce, żeby dalej nie fermentowały. Dzięki temu zostaną przez cały sezon w takiej formie, w jakiej były po ukiszeniu.

Do kiszenia ogórków nigdy nie używaj plastikowych pojemników. W czasie kiszenia zachodzi proces fermentacji, który powoduje powstawanie wielu związków chemicznych. Mogą one reagować z plastikiem, więc do kiszonek przedostają się niebezpieczne substancje. Kiszenie nie jest najlepszym pomysłem nawet w pojemnikach przeznaczonych do kontaktu z jedzeniem. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak kisić ogórki krok po kroku.

Przepis na ogórki kiszone – najprostsze wersje

Jak kisić ogórki – prosty przepis

Najprostszy przepis na kiszenie ogórków to ten, do którego nie musisz dodawać nawet za wiele przypraw. Proste składniki i szybkie wykonanie – to idealne rozwiązanie dla miłośników i ogórków kiszonych, i małosolnych.

Składniki:

  • 2 kg ogórków,
  • 2 litry przegotowanej wody,
  • 2 kopiaste łyżki soli,
  • 2 gałązki kopru

Dzięki dodatkowi kopru ogórki będą bardziej aromatyczne. Do kiszenia możesz dodać zarówno specjalną sól do przetworów, jak i zwykłą sól kamienną. Przetwory z ogórków udają się i tak, i tak, dlatego nie ma to większego znaczenia.

  1. Umyj ogórki. Wysusz je ręcznikiem papierowym.
  2. Zagotuj wodę, ale nie dopuść do jej długotrwałego gotowania. Poczekaj, aż przestygnie i dodaj sól.
  3. Ułóż ogórki w słoikach lub garnku. Postaraj się, by były dość ciasno ułożone. Na wierzch każdego słoika włóż kawałek gałązki kopru.
  4. Zalewa do ogórków kiszonych powinna być lekko przestudzona. Zalej nią ogórki i od razu zakręcaj.
  5. Odstaw słoiki w zacienione miejsce i przykryj ścierką. Czas kiszenia trwa około 7-10 dni. Do tego czasu mogą „syczeć” – zakrętka będzie wypuszczać powietrze, ze słoika może także wylewać się woda. Odstaw ogórki w chłodne miejsce, jeśli uważasz, że są odpowiednio ukiszone.

Dobry przepis na ogórki kiszone z dodatkiem chrzanu

Oczywiście do ogórków kiszonych można dodać jeszcze więcej składników, dzięki któremu będą bardziej aromatyczne i smakowite. Weki z dodatkiem chrzanu z pewnością są bardzo popularne. I lubiane przez wszystkich, ponieważ nie są szczególnie ostre. Chrzan dodaje tylko nieco wyrazistości. Czego możesz potrzebować?

Składniki:

  • 2 kg ogórków do kiszenia,
  • 2 łyżki soli,
  • 2 litry wody,
  • 2 kwiatostany kopru,
  • 2 ząbki czosnku,
  • kawałek korzenia chrzanu,
  • kilka ziarenek pieprzu

To dobry przepis, ponieważ ogórki wychodzą pyszne, ale nie są nadmiernie ostre. Zamiast kwiatostanu kopru możesz dodać także gałązki – w obu przypadkach zapach będzie intensywny. Warto jednak wiedzieć, że kwiatostany dodadzą jeszcze trochę specyficznego smaczku, który także może przypaść ci do gustu.

  1. Umyj ogórki, osusz i powkładaj do słoików.
  2. Przygotuj zalewę wg wcześniejszych wytycznych.
  3. Na szczycie ogórków w słoikach dodaj po kawałku kopru, czosnku i chrzanu. Wsyp ziarenka pieprzu.
  4. Zalej ogórki zalewą i od razu zakręć.
  5. Kiś przez 7-10 dni według uznania. Po ukiszeniu odstaw w chłodne miejsce.
Ogórki kiszone w miseczce
Porady, jak kisić ogórki, czyli przepis na ogórki kiszone krok po kroku

Przepisy na ogórki kiszone – pyszne wariacje

Weki z ogórków z liśćmi

W niektórych częściach Polski do ogórków kiszonych dodaje się liście drzew lub krzewów. Dzięki nim kiszonki nabierają niezwykłego aromatu. Jak przygotować takie tradycyjne ogórki na zimę? W tym wypadku lepiej zakisić warzywa w dużych słoikach lub kamionkowych garnkach, a dopiero potem przekładać do mniejszych pojemników.

Składniki:

  • 2 kg ogórków,
  • 2 kopiaste łyżki soli kamiennej,
  • 2 l wody,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 2 baldachy kopru,
  • 4 liście wiśni

Do kiszenia możesz użyć także liści czarnej porzeczki lub dębu. W tym drugim przypadku kiszonka ma zapach jak za dawnych lat – starej, drewnianej, dębowej beczki, w której przygotowywano kiszonki od wieków.

  1. Umyj ogórki, przygotuj je i poukładaj ciasno w dużym słoiku.
  2. Przygotuj zalewę według instrukcji powyżej.
  3. Do słoika włóż po kawałku ząbka czosnku i baldachu kopru.
  4. Umyj liście. Wysusz je ręcznikiem papierowym kuchennym lub zostaw do wyschnięcia.
  5. Włóż liście do słoika.
  6. Zalej ogórki. Zalewa do ogórków kiszonych powinna być lekko przestudzona.
  7. Zakręć słój lub zasłoń garnek i obciąż zakrywkę czymś ciężkim. Odstaw do ukiszenia.
  8. Po ukiszeniu przełóż ogórki do słoików i zalej pozostałą zalewą. Odstaw w chłodne miejsce.

Ogórki kiszone z dodatkami

Kisić można nie tylko ogórki! Tak naprawdę do ukiszenia nadaje się bardzo wiele warzyw i owoców i większość z nich możesz przeznaczyć na przetwory. Podpowiadamy, jak przygotować ogórki kiszone z papryką.

  • 1 kg ogórków kiszonych,
  • ½ kg papryki czerwonej,
  • 1,5 l wody,
  • 2 łyżki soli kamiennej,
  • 2 baldachy kopru,
  • 1 ząbek czosnku

Jeśli jedną paprykę słodką wymienisz na dwie papryczki chili, cała kiszonka nabierze niezwykłej ostrości. Będzie po prostu przepyszna. Sama papryczka z kiszenia także nadaje się do zjedzenia, czy to w kanapkach, czy jako dodatek do sosów lub mięsa.

  1. Umyj ogórki.
  2. Przygotuj paprykę – umyj ją, rozkrój, wytnij gniazdo nasienne i opukaj z pozostałych nasionek.
  3. Włóż warzywa do dużego słoika – ogórki i paprykę.
  4. Przygotuj zalewę solną według instrukcji.
  5. Dodaj do słoika koper i czosnek.
  6. Zalej przestudzoną zalewą i zakręć. Odstaw do ukiszenia.
ikona podziel się Przekaż dalej