Zimowe jabłka: ‘Golden Delicious’

Zimowe odmiany jabłoni ‘Golden Delicious’ – opis jabłek

Gatunki jabłek zimowych, które bardzo zasługują na uwagę, to te z zielono-żółtą skórką. Jedną z najsmaczniejszych odmian, które cieszą się ogromnym powodzeniem, jest właśnie ‘Golden Delicious’. Jest to odmiana idealna do nasadzeń towarowych, jednak także świetnie sprawdza się w uprawie ogrodowej. Owoce są bardzo smaczne i chętnie kupowane.

Mają kulisto-stożkowaty kształt i zielono-żółta skórkę, suchą i bez połysku, która czasami bywa zaznaczona drobnymi kropeczkami i przebarwieniami. Owoce mogą być nieco żebrowane. Pod skórką ukrywa się kremowy miąższ, dość kruchy i soczysty, słodkawy i niezwykle aromatyczny. Dzięki temu zapachowi te zimowe jabłka są tak często wykorzystywane, także do ciast i deserów. Dojrzewanie przypada na połowę października, owoce przechowują się w idealnym stanie co najmniej do stycznia.

Odmiana ‘Golden Delicious’ – drzewko i uprawa

Drzewa ‘Golden Delicious’ owocują dopiero po kilku latach po posadzeniu. Do tego momentu bardzo szybko się rozwijają i potrafią być naprawdę duże, jednakże potem wzrost spowalnia. Możesz także kupić karłowate rodzaje jabłek, które w ogóle mają zaledwie 2 m i dobrze sprawdzają się w ogrodzie.

‘Golden Delicious’ nie zagęszcza się za szybko. Wręcz przeciwnie – jej konary odchodzą od pnia bardzo szeroko, dzięki czemu przycinanie nie jest konieczne. Konieczne za to jest przerzedzanie zawiązków, ponieważ w innym przypadku jabłka będą coraz mniejsze a drzewo wejdzie w owocowanie naprzemienne. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o uprawie jabłoni Golden Delicious.

Zimowe odmiany jabłoni: jabłoń ‘Gala’

Gatunki jabłek zimowych: ‘Gala’

‘Gala’ to dosyć stara odmiana zimowa, jednak w Polsce zaistniała dopiero 20 lat temu. I praktycznie od razu znalazła się na liście najbardziej popularnych odmian. Nic dziwnego – jabłka są naprawdę uniwersalne, mają wysoką wartość przetwórczą, ale są smaczne, więc dobrze sprawdzają się bezpośrednio.

Jabłka odmiany ‘Gala’ są bardzo atrakcyjne wizualnie. Mają średniej wielkości, kuliste owoce, które mają bardzo charakterystyczną skórkę. Jest ona złocista i pokrywa się dużym, karminowym rumieńcem. Miąższ ma intensywny, żółty kolor. Jest z reguły bardzo słodki i chrupiący. Niezwykle soczysty, idealnie nadaje się na soki. Okres owocowania to najczęściej końcówka września, ale odmiana jest nazwana zimowa ze względu na możliwość przechowywania aż do grudnia-stycznia.

Jabłoń ‘Gala’ – opis drzewka

Drzewo tej odmiany rośnie umiarkowanie lub słabo. To w zasadzie jest dobra wiadomość dla osób, które mają niewiele miejsca w ogrodzie. Tworzy kształtną, piramidalną koronę, której konary układają się pod szerokim kątem względem przewodnika. Dzięki temu można prowadzić jabłoń prawie naturalnie.

‘Gala’ dość wcześnie wchodzi w owocowanie, już w drugim roku od posadzenia. Najczęściej owocuje regularnie i corocznie. Na dodatek jest to bardzo plenna odmiana, która dobrze sprawdza się zarówno w ogrodzie, jak i w uprawie towarowej. Warto jednak wiedzieć, że nie należy do odmian samopylnych i potrzebuje zapylaczy. Są to na przykład jabłoń ‘Ligol’ lub ‘James Grieve’.

Zimowe jabłka ‘Jonagold’

Jabłka odmiany ‘Jonagold’

Aż trudno uwierzyć, że czerwona, rumiana ‘Jonagold’ jest bezpośrednim potomkiem złoto-zielonej ‘Golden Delicious’. Jej owoce są po prostu mocno karminowe, rumieniec jest ciemnoczerowy, paskowany i nieco rozmyty. Na dodatek jabłka są po prostu bardzo duże – potrafią ważyć więcej niż 0,6 kg. Mają ciekawy kształt dzięki karbowaniu przy kielichu.

Owoce są niezwykle smaczne. Ich najważniejszą cechą jest soczystość, dzięki czemu idealnie nadają się na soki i inne przetwory. Jabłka są lekko kwaskowate, ale to akurat jest ich największą zaletą. Średnio zwięzły, aromatyczny miąższ zdobył uznanie w całej Europie – ‘Jonagold’ od lat 70 ciągle pojawia się na liście odmian najbardziej lubianych przez konsumentów.

Jabłka odmiany Jonagold na drzewie oraz inne polecane zimowe odmiany jabłoni
Polecane zimowe odmiany jabłoni i gatunki jabłek zimowych

Zimowe odmiany jabłoni: ‘Jonagold’

Drzewko odmiany ‘Jonagold’ rośnie dość szybko i tworzy rozległą i ciekawą koronę. Jest ona duża i rozłożysta, dzięki czemu owoce są lepiej doświetlone i równomiernie dojrzewają. Korony nie trzeba przycinać ani szczególnie formować, można zostawić ją w postaci prawie naturalnej.

Drzewa można uprawiać na podkładkach karłowatych. Wtedy zdecydowanie lepiej plonuje, na dodatek zajmuje mniej miejsca, więc nadaje się do zastosowania w małym ogrodzie. Drzewa są bardzo odporne na wszystkie czynniki zewnętrzne, zarówno na chłód, jak i na choroby typowe dla jabłoni – parcha, mączniaka i zarazę ogniową. Są kiepskim zapylaczem dla innych odmian jabłoni.

Późne odmiany jabłoni: ‘Merlose’

Owoce odmiany ‘Merlose’

W połowie października w ogrodach pojawia się kolejna, niestety nieco mniej znana odmiana. ‘Merlose’ plonuje bardzo regularnie, ale mało obficie. Hodowcy i ogrodnicy jednak się na nią decydują, ponieważ owoce są niezwykle smaczne. Jabłka mają grubą, czerwoną skórkę i wybitny smak i aromat. Ich ogromną zaletą jest wielkość – są naprawdę bardzo duże.

Mają czerwony rumieniec, który w więcej niż ½ pokrywa zieloną skórkę. Jest lekko rozmyty, ma wyraźne plamki i prążki. Jabłka mają kremowy miąższ, bardzo soczysty, dlatego są wykorzystywane w produkcji cydru i innych przetworów. Na dodatek są smaczne, lekko kwaśne i wspaniale smakują zjadane na surowo. Co ważne, jabłka są bardzo twarde i odporne, dzięki czemu bez problemu przechowują się aż do marca.

Odmiana jabłoni – drzewka ‘Merlose’

Drzewka jabłoni odmiany ‘Merlose’ charakteryzują się szybkim wzrostem. To sprawia, że błyskawicznie się zagęszczają i wymagają regularnego przycinania i skracania przyrostów. Problemem może być także nadmierne owocowanie – zalążki pojawiają się licznie i wymagają przerzedzania, by jabłka były duże i dobrej jakości.

‘Merlose’ to odmiana, która może potrzebować dość żyznej gleby. W przeciwnym razie nie rozwija się prawidłowo. Drzewo wchodzi późno w kwitnienie, jednak jest atrakcyjnym i cennym zapylaczem dla takich odmian jak ‘Golden Delicious’, ‘Elstar’, ‘Idared’, ‘Piros’ i ‘Jonagold’.

Zimowe czy wczesne odmiany jabłoni?

Zimowe odmiany jabłoni to te, których owoce osiągają dojrzałość zbiorczą w październiku. Wcześniejsze są określane jako odmiany jesienne, jednak tak naprawdę granica między nimi jest płynna. Czasami odmiany zimowe dojrzewają pod koniec września, czasami te jesienne w październiku – dużo zależy od długości okresu wegetacyjnego i poziomu nasłonecznienia.

Wczesne odmiany jabłoni potrafią dojrzewać już w lipcu. Owocują bardzo wcześnie, ale z reguły ich owoce są małe i mniej słodkie. Dlatego te jesienne i zimowe są o wiele bardziej popularne, zwłaszcza że te drugie można przechowywać i je się je jeszcze zimą i wiosną.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny